Server Politico uvedl ve svém textu založeném na rozhovorech s některými ukrajinskými veliteli, že na frontě hrozí reálné prolomení na některých místech, pokud Rusové zaútočí s větším nasazením. V případě, že se Ukrajině nedostane odpovídající pomoci ze Západu, hrozí i obsazení velkých měst, jako je například Oděsa.
Politico zareagovalo na jedno z posledních vystoupení miliardáře Elona Muska, který prohlásil, že se Ukrajina měla před rokem zakopat a „použít všechny zdroje na obranu“, neplýtvat životy ani materiálním vybavením v boji, v němž „neměla obrněnou ani leteckou převahu“. Musk však zároveň dodal, že ani Rusko nemá sílu a schopnosti, aby obsadilo celou Ukrajinu, „protože místní odpor by byl na západě extrémní, ale Rusko určitě získá více území, než má dnes“. Zásadní překážkou pro ruské jednotky bude podle Muska Dněpr, který je obtížně překonatelný, ale pokud bude válka pokračovat ještě dlouho, může podle něj padnout i Oděsa.
„Zda Ukrajina ztratí veškerý přístup k Černému moři, nebo ne, je podle mého názoru skutečnou zbývající otázkou. Než k tomu dojde, doporučuji vyjednat dohodu,“ zakončil svůj rozbor Musk.
Podle serveru Politico se však Muskova prognóza příliš neliší od varování, která zaznívají v posledních dnech od ukrajinského prezidenta, jenž naznačuje, že pokud Ukrajina neobdrží potřebnou pomoc ze Západu, „bude se muset vrátit, ustoupit, krok za krokem, po malých krocích“. Zelenskyj může podle Politica svými výstupy diplomaticky působit na západní spojence, ale to, že Ukrajině chybí munice i zbraně, je neoddiskutovatelný fakt.
Pokud by však došlo k prolomení fronty či k výraznějšímu ústupu ukrajinských jednotek, způsobilo by to podle Politica zmatek zvláště v USA, kde je pomoc Ukrajině silným tématem předvolební kampaně, ale i v Evropě, kde se také budou konat volby.
Podle vojenských odborníků, s nimiž Politico hovořilo, uskuteční Rusko zřejmě v následujících měsících výraznou ofenzivu, což naznačují zesílené údery táhnoucí se od Charkova na severu až po Oděsu na jihu. A právě šíře těchto útoků nedovolí zatím odhadnout, kam bude soustředěn případný hlavní úder, a kde se tedy výrazně bránit.
Podle oslovených důstojníků ukrajinské armády však v místech, kam by směřoval masivní útok, existuje velké riziko zhroucení předních linií. „Navíc díky mnohem větší hmotnosti řízených vzdušných bomb, které už týdny rozbíjejí ukrajinské pozice, bude Rusko pravděpodobně schopno proniknout frontovou linií a v některých částech ji rozbít,“ uvádí Politico s odkazem na oslovené důstojníky.
„Nyní už Ukrajině nemůže pomoci nic, protože neexistují žádné seriózní technologie, které by Ukrajině vykompenzovaly velké množství vojáků, které na nás Rusko pravděpodobně vrhne. My ty technologie nemáme a Západ je nemá v dostatečném počtu,“ řekl jeden z těchto vojáků, s nimiž Politico hovořilo. Ukrajina a Evropa s ní tak musí věřit v sílu obránců a také v chyby ruských velitelů, které mohou změnit „dynamiku na bojišti“. Ovšem spoléhat jen na chyby protivníka není správná strategie, protože i ruští nájezdníci se ze svých chyb, které v minulosti udělali, poučili a neopakují je.
Velkou chybou podle vojáků bylo špatné načasování vojenské pomoci a zdlouhavé termíny v dodávkách moderních zbraní, které mohly Rusy skutečně účinně zastavit, jak se to ukázalo na počátku války, kdy díky skutečně rychlým dodávkám protitankových střel Javelin a později HIMARS došlo k zastavení ruských ofenziv u Kyjeva, respektive k vyhnání okupantů z Chersonu.
„Nevěřte tomu, že jen hází vojáky do mlýnku na maso, aby je nechali pobít. Dělají to samozřejmě také, ale hlavně se učí a zdokonalují,“ varoval jeden z důstojníků. Podle něj už například dodávky letounů F-16 na frontě žádný obrovský zlom znamenat nebudou, jako by tomu bylo v loňském roce. Hlavně proto, že Rusové se připravují, jak jim čelit, protože vědí, že se jednou na ukrajinském nebi objeví. „Ale to už na ně budou připraveni,“ dodal oslovený expert.
V současné době Ukrajina potřebuje hlavně houfnice, dělostřelecké granáty, rakety a drony, odhadem 4 miliony granátů a 2 miliony dronů. Evropa se i díky české iniciativě snaží dělostřelecké granáty dodat, ale všechno je časově náročné a tento čas Ukrajině ubíhá.
Navíc existují i problémy v souvislosti s mobilizací. Zatímco generál Zalužnyj hovořil o potřebách podle odhadů armády, říká nový vrchní velitel Syrskyj více to, co chtějí lidem sdělovat politici. „Nemáme tak jen vojenskou krizi, ale i krizi politickou,“ řekl pro Politico jeden z důstojníků, podle nějž „Rusko nyní shromažďuje zdroje a bude připraveno zahájit velký útok okolo srpna, možná i dříve“.