Podle neurologa se Zeman do čela země zřejmě už nevrátí. „Neměl by vykonávat další funkce,“ myslí si

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Co je a co bude s Milošem Zemanem? Závažné otázky, na které kompetentní lidé z nejbližšího okolí prezidenta odmítají odpovídat. Veřejnost trvale klamou a zatajují skutečný stav hlavy státu. Ani teď, když Zemana odvezla mobilní jednotka intenzivní péče do špičkového zdravotníckého zařízení v Ústřední vojenské nemocnici, nechtějí pustit informace. Ředitel nemocnice směl říci pouze to, že je Zeman u nich a že je nemocný. Někteří lékaři ale vyjádření poskytli.

Například neurolog Martin Jan Stránský, který pronesl vážná slova na adresu zdraví prezidenta v televizi CNN Prima News. Podle něj je vyloučené, aby se Zeman do svého úřadu vrátil a mohl vykonávat svoje povinnosti. „Je to strašně smutná situace, převážně pro pana prezidenta. Z hlediska alkoholismu zůstane pacientem i nadále. I kdyby se vrátil do úřadu, neměl by vykonávat další funkce,“ řekl lékař na CNN Prima News.

Podle něj je vyloučené, že by se Zeman mohl plnohodnotně vrátit do úřadu. I kdyby se nyní v Ústřední vojenské nemocnici povedlo zlepšit jeho stav, pravděpodobně se tam brzy znovu vrátí. „Záleží na podhoubí organismu. Pokud pacient udržuje životní styl, který situaci nevyhovuje, celá cesta je neblahá a více než 50 procent pacientů zemře do jednoho roku a téměř nikdo nepřežije více než dva roky,“ domnívá se Martin Jan Stránský.

Pražský hrad nadále odmítá poskytnout více informací než ty, že je prezident v nemocnici a lidem vzkazuje, aby na něj mysleli. Jeho nejbližší ho do nemocnice nechali dopravit teprve včera po setkání s Babišem, kdy byl prezident evidentně v dosti nedobrém stavu. Nereálná je tak verze, podle které by měl Zeman ve středu odstartovat povolební rozhovory s lídry stran.

Ty už začaly bez něj. Koalice SPOLU a koalice Pirátů a STAN se dohodly na spolupráci a na přípravě nové vlády. S Andrejem Babišem ani s SPD jednat nechtějí. Babiš sice stále připouští, že on jednat chce se SPOLU. Marian Jurečka ale v rozhovoru pro deník FORUM 24 řekl jasně, že je to zbytečné.  „Andrej Babiš nemá s kým a o čem jednat. Bude to ztráta času. Bude to jeho ostuda,“ řekl jasně Jurečka.