Vládní koalice se podle Podnikatelských odborů vedených Radomilem Bábkem nepoučila z drahého a neúčinného zavádění elektronické evidence tržeb pro obchody a restaurace a prosadila její rozšíření na další desetitisíce živnostníků a malých podnikatelů, například řemeslníků, lékařů a advokátů. Poslanecká sněmovna hlasy poslanců ANO, ČSSD a komunistů přehlasovala veto Senátu, který šikanování dalších skupin podnikatelů odmítl.
[ctete postid=“267839″ title=“Revue FORUM: Andrejovo Palermo, Klusákovy dokumenty nebo rozhovor s Jakubem Kalenským“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/09/Screenshot-2019-09-08-19.35.48-385×230.png“ excerpt=“Je tu nové číslo Revue FORUM a s ním i aktuální téma – další část kauzy Čapí hnízdo. “ permalink=“https://www.forum24.cz/revue-forum-andrejovo-palermo-klusakovy-dokumenty-nebo-rozhovor-s-jakubem-kalenskym/“]267839[/ctete]
Podnikatelské odbory varují, že po stovkách malých vesnických hospod a obchodů skončí i řada poskytovatelů pro občany nezbytných služeb. Vládní strany podle nich znovu dokázaly, jakou hodnotu pro ně mají lidé, kteří se rozhodli podnikat, a místo slibované pomoci a podpory vytváří systém, který je má znechutit a odradit. Místo narovnání podnikatelského prostředí, jak tvrdí, zákon zvýhodňuje dle odborů velké podniky a korporace, jako je koncern Agrofert.
Podnikatelské odbory kritizují, že kontrolami a pokutami za malicherné prohřešky a omyly vládní strany ANO a ČSSD s podporou komunistů vytvářejí nepřátelské prostředí pro podnikání, a proto vítají vyjádření Pirátů, že se kvůli zákonu o zavedení 3. a 4. vlny EET obrátí na Ústavní soud, zejména kvůli pasážím, kde si finanční správa uzurpuje nepřiměřené pravomoci. Podnikatelské odbory věří, že se k nim připojí i poslanci dalších opozičních parlamentních stran.
Rozšíření EET má nastat prvním dnem sedmého měsíce po vyhlášení novely zákona ve sbírce. Vláda předložila poslancům novelu loni v červnu. Její projednávání se prodlužovalo kvůli nesouhlasu opozice a jejím rozsáhlým projevům. Některé opoziční strany si za to od premiéra Andreje Babiše (ANO) vysloužily obvinění z obstrukcí, což ale odmítaly. Během závěrečného schvalování museli poslanci rozhodnout o osmi stovkách pozměňovacích návrhů. Bylo mezi nimi asi 770 návrhů ODS na vynětí jednotlivých oborů z evidence tržeb. Pozornost vzbudilo například odmítnutí návrhu vyjmout chov velbloudů nebo kosmickou dopravu.
Vláda a koaliční strany hájí EET argumenty o narovnání podnikatelského prostředí a o lepším výběru daní. Naopak předseda ODS Petr Fiala již dříve řekl, že pokud jeho strana uspěje ve volbách, evidenci tržeb zruší. Předseda Pirátů Ivan Bartoš oznámil, že pokud Sněmovna přehlasuje Senát, obrátí se Piráti na Ústavní soud.
Novela zákona o EET především reaguje na předloňské rozhodnutí Ústavního soudu, který část zákona zrušil. Evidence začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.