Den po nečekaném konci tažení Wagnerovy skupiny na Moskvu se objevují pokusy tento nečekaný obrat nějak vysvětlit. Ruský novinář v exilu Alexandr Něvzorov nabízí své vysvětlení, které je založené na neurologii. Podle něj se u Jevgenije Prigožina jednalo o psychózu a nasvědčovaly by tomu i příznaky.
„Jak se dalo očekávat, dnes ráno (neděle, pozn. red.) začala přehlídka konspirativců. Roztahují paví ocasy a vyrukovávají se svými ‚tajnými znalostmi‘ z podhoubí Prigožinovy vzpoury. Politologičtí červi také vylezli ze svých příbytků a ‚zavánějí‘ různými verzemi. Do všeho jsou zapleteni CIA, Mosad a Marťané,“ líčí na komunikační platformě telegram ruský novinář a dokumentarista, bývalý poslanec ruského parlamentu Něvzorov.
„Nikdo nedokáže pochopit, proč kuchař ‚náhle‘ přerušil svůj triumfální pochod na Moskvu. Naprosto všechno fungovalo v jeho prospěch. Situace byla dokonalá. ‚Elity‘ padly, vojáci, ruská garda a FSB projevovaly dokonalou zbabělost a připravenost ke kapitulaci. Začal ‚velký úprk‘ z Moskvy po vzoru útěku sovětského vedení v říjnu roku 1941,“ popisuje fakta.
Pak používá ironické obrazy na vykreslení toho, na jak slabé překážky Prigožinovi muži narazili. „Pouze 28 Tádžiků se postavilo na odpor ‚Wagnerovi‘ tím, že rozkopali asfalt na dálnicích v okolí Moskvy. Fortuna se sukní na zádech se chystala na pana Prigožina s neslušnými návrhy. Ten však ‚náhle‘ ztichl, ztratil veškerou svou aroganci a ‚dohrál hru‘, čímž podrazil všechny, kdo mu věřili.“
Podle něj chování vůdce soukromé vojenské skupiny zcela odpovídá příznakům náhlé psychické poruchy, což by mohlo sloužit jako vysvětlení nečekaného zvratu.
„Je zvláštní, že neurologové mlčí. Faktem je, že veškeré Prigožinovo chování je s dokonalou přesností zabaleno do symptomatologie akutní reaktivní psychózy (ARP). Dokonale to do sebe zapadá. A teprve ARP dává vysvětlení, proč to tak rychle skončilo. Jde o to, že tento typ psychózy nikdy netrvá déle než jeden den. Ve vzácných případech může trvat 30–32 hodin. Ale to je hranice. Pak pacient ‚vychladne, vypadá zmateně a provinile, vtírá se personálu, ačkoli si špatně pamatuje, co se během dne stalo‘.
Vzpomeňte si na počáteční Prigožinův ‚pekelný stupeň‘ a podívejte se na nuance jeho závěrečného chování, kdy kuchař silně připomíná nezbednou kočku, která už dostala pantoflem,“ konstatuje výrazný autor, který je proslulý používáním ironického a velmi barvitého jazyka, takže nelze vyloučit, že v tomto případě je jeho „diagnóza“ především literárním prostředkem, kterým poukazuje na specifika osobnosti Jevgenije Prigožina.
Je pravda, že odborníci se touto výraznou postavou zabývají. Web Robert Lansing Institute zveřejnil v listopadu 2022 článek, který poskytuje jakýsi Prigožinův psychologický portrét.
„Prigožinovými hlavními psychologickými rysy jsou společenskost, charisma a ctižádostivost. Je mazaný a panovačný. Rychle si získává důvěru, umí pozorně naslouchat, můžete se na něj spolehnout, pokud je pro něho výhodný i tandem.
Prigožin patří k cholerickému typu temperamentu. Je sebevědomý, náročný na druhé, impulzivní,“ uvádí se tam.
Podle tohoto rozboru je Prigožin sociálně flexibilní, rychle se přizpůsobuje měnícím se okolnostem. Díky svým zkušenostem v různých sociálních skupinách je dobrým „chameleonem“, je mimořádně rozmanitý při vystupování, bystrý a nápadný, má bohatou mimiku, gestikulaci. Mluví plynně, umí dobře skrývat své záměry a emoce za úsměvem, má mnoho koníčků a zájmů a mnoho zkušeností. Jeho myšlení je nápadité, se silnou schopností vizualizace. „Lidé z Prigožinova okolí, kteří ho znají osobně, zdůrazňují jeho krutý a někdy drsný jazyk, který vždy používá vůči svým podřízeným a rivalům.“
Zajímavé může být z hlediska dalšího osudu vůdce wagnerovců to, co se píše v závěrečné pasáži:
„Pro Prigožinovu osobnost je nejbolestivější a psychicky nejzranitelnější jeho pověst, neboť se neustále cítí silně napjatý kvůli vzpomínkám na svou kriminální minulost a kriminální přítomnost. V této souvislosti se u něj vyvinuly psychické komplexy, které nemůže skrýt za bohatství či úspěch, neboť vždy ožívají a jsou citelné. Mohl by být snadno manipulovatelný, kdyby toho někdo využil.“