Biskupové Čech, Moravy a Slezska považují za politováníhodnou událost, že k představení nové knihy Luboše Procházky a Radima Panenky Spiknutí o okolnostech, které provázely hospitalizaci bývalého českého prezidenta Miloše Zemana, došlo v Arcibiskupském paláci na Hradčanech. Pražský arcibiskup Jan Graubner se od něj rovnou distancoval.
„Setkání v Arcibiskupském paláci v souvislosti s knihou ,Spiknutí´ považujeme za politováníhodnou událost a jsme si vědomi pohoršení, které mezi lidmi vyvolalo, o čemž svědčí nemalé množství reakcí, především z řad katolíků. Těmto reakcím rozumíme, slyšíme je a bereme je vážně,“ napsali představitelé České biskupské konference na webových stránkách Církev.cz.
Reagovali tak na fakt, že uvedení zmíněné knihy Luboše Procházky a Radima Panenky Spiknutí o okolnostech jeho hospitalizace po volbách v roce 2021 se odehrálo v prostorách Arcibiskupského paláce na Hradčanech. Knize během tohoto setkání požehnal kardinál Dominik Duka.
„Přijali jsme vysvětlení Mons. Jana Graubnera, arcibiskupa pražského, že k pronájmu došlo bez toho, že by měl k dispozici potřebné informace, a že se od dané akce distancuje,“ konstatovali biskupové.
Jak uvedli, pro budoucnost byla přijata opatření pro pořádání veřejných akcí v církevních prostorách. „Při pronájmech těchto prostor se bude důsledně oddělovat církevní a světský rozměr takových akcí včetně vhodnosti přítomnosti církevního představitele,“ dodali.
Kardinál Duka ke knize napsal i doslov. „Napsal jsme ho, protože, kdo zná alespoň trochu dějiny naší republiky, ví, že ke konci života postihla nemoc T. G. Masaryka, podobný osud měl i prezident Emil Hácha nebo Ludvík Svoboda. Nemoc může postihnout každého člověka a musí být respektována,“ soudí.
Představení knihy se zúčastnili také například bývalý hradní kancléř Vratislav Mynář, expremiér Jiří Paroubek, bývalý šéf Lesní správy Lány Miloš Balák nebo europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). O hudební doprovod akce se postaral Jiří Zmožek, dorazila také herečka Jiřina Bohdalová či hudebník Felix Slováček.
Zeman strávil v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na podzim 2021 celkem 48 dní, zpočátku na klinice intenzivní medicíny. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s prezidentovým chronickým onemocněním, které blíže neupřesnili.
Předseda Senátu Vystrčil 18. října 2021 oznámil, že podle sdělení ÚVN nyní není Zeman ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a prognóza jeho zdravotního stavu je podle nemocnice krajně nejistá. Někteří senátoři a poslanci začali po zveřejnění zprávy o Zemanově stavu uvažovat o možnosti dočasném převodu části pravomocí prezidenta podle článku 66 ústavy. Někteří kritizovali i způsob, jakým o Zemanově zdravotním stavu informovala hradní kancelář. Koncem listopadu 2021 se prezident přesunul do Lán, kde i jmenoval novou Fialovu vládu. Hrad po deseti letech opustil začátkem loňského března.
Mluvčí ÚVN Jitka Zinke na dotaz již dříve uvedla, že nemocnice už vše podstatné sdělila v tiskových zprávách, které jsou veřejně přístupné na jejím webu. Více se nebude ke knize vyjadřovat. Procházka dodal, že vyjádřit se k obsahu nechtěla ani BIS a její šéf Michal Koudelka, který je podle něj jedním z klíčových aktérů celého příběhu.
V polovině letošního března se Zeman v pražské Fakultní nemocnice Motol podrobil neplánované operaci kvůli nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina. Po 20 dnech ho lékaři začátkem dubna propustili do domácí péče.