Pomoc Ukrajině není prioritou USA, prohlásil možný kandidát na prezidenta Ron DeSantis

Ron DeSantis (State of Florida, Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Ron DeSantis | FOTO: State of Florida, Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Floridský guvernér Ron DeSantis, který je jedním z uvažovaných republikánských prezidentských kandidátů, prohlásil, že ochrana Ukrajiny před ruskou agresí není zásadním zájmem USA a že jde jen o vzájemný konflikt Ukrajiny a Ruska.

„USA mají mnoho životně důležitých národních zájmů. Zabezpečení našich hranic, vyřešení krize připravenosti naší armády, dosažení energetické bezpečnosti a nezávislosti či udržení ekonomické, kulturní a vojenské síly Komunistické strany Číny v mezích. Územní spor mezi Ukrajinou a Ruskem mezi ně nepatří, přestože se USA do něho stále více zaplétají,“ odpověděl DeSantis na otázku, kterou položili reportéři Fox News několika ohlášeným potenciálním republikánským prezidentským kandidátům.

Ukrajina by ráda měla k dispozici letoun F-16 (U.S. Air Force photo / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Republikánský guvernér sice ještě oficiálně do primárek své strany nevstoupil, ale přesto se o něm uvažuje jako o vážném kandidátovi. Ve své odpovědi ještě zopakoval loňskou poznámku předsedy Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho, že Bidenova administrativa vypsala pro Ukrajinu bianco šek.

Podle DeSantise musí být konečným „cílem mír“, ale vyslání vojáků nebo poskytnutí nejmodernějších vyspělých zbraní, jako jsou například stíhačky F-16 či rakety dlouhého doletu, představuje riziko „zatažení Spojených států do konfliktu a přiblíží nás k horké válce mezi dvě největší jaderné mocnosti“.

DeSantisovo vyjádření se ve značné míře shoduje s názory a vystoupeními bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, který řekl, že obrana Ukrajiny před Ruskem není životně důležitým zájmem pro USA, ale je naprosto zásadní pro Evropu.

Podle DeSantise je pro USA důležitější než pomoc Ukrajině zabezpečení hranic Spojených států, zvláště pak jižní hranice s Mexikem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články