Ministr zahraničí USA Mike Pompeo si dnes v Plzni připomněl 75. výročí konce druhé světové války a osvobození Plzně americkými vojáky v květnu 1945. U památníku Díky, Ameriko! na Americké třídě položil spolu s šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD) květinové věnce v barvách trikolory. Události přihlížely dvě stovky Plzeňanů, kteří se v okolí sešli s americkými a českými vlaječkami. Před odjezdem na další bod programu si s některými z nich Pompeo přišel potřást rukou.
V krátkém proslovu poděkoval Plzni a jejím obyvatelům za vybudování památníku a za každoroční připomínku amerických vojáků, kteří pomáhali na konci druhé světové války vybojovat svobodu. „Jeden z nápisů (památníku) říká, že nikdy nezapomeneme. Skutečně je tomu tak, touto oslavou dnes udržujeme historii naživu… Jen si mohu představovat obrovskou radost z okamžiku, když americké jeepy a tanky zaburácely do města před 75 lety,“ řekl. Připomněl také, že před 30 lety tehdejší americká velvyslankyně Shirley Templeová Blacková položila základní kámen památníku společně s prezidentem Václavem Havlem. Tehdy poprvé po desetiletích komunistické moci a sovětské nadvlády si mohli Plzeňané, Češi a Američané otevřeně připomenout společně vojenskou roli USA při osvobození města.
Pompeo přiletěl dnes ráno na několikadenní návštěvu ČR, při níž se setká mimo jiné s premiérem Andrejem Babišem (ANO), prezidentem Milošem Zemanem a vystoupí v Senátu. Plzeň byla hlavním bodem jeho dnešního programu. Prohlédl si krátce také muzeum Patton Memorial Pilsen, které je věnované osvobození Plzně americkými vojáky.
Pompeo měl původně přijet už v květnu na Slavnosti svobody. Město připravovalo velkolepé oslavy 75. výročí osvobození americkou armádou. Kvůli koronavirové pandemii ale nakonec akci, na kterou každoročně přijíždějí desetitisíce lidí, odvolalo. V den, kdy každoročně projížděl městem velký konvoj vojenské historické techniky, město vysílalo osmihodinový živý internetový přenos. Sledovalo ho 45.550 lidí. Většina programu naplánovaného na letošní slavnosti se přesune na příští rok.
Do Plzně přijela americká armáda 6. května 1945. Plzeň byla posledním velkým městem, které v Evropě osvobodila 3. armáda generála George Pattona. Za komunistického režimu si Plzeň nesměla připomínat, že ji osvobodili Američané. První svobodné oslavy se uskutečnily v roce 1990 a od té doby na ně každoročně přijíždějí z USA i veteráni, kteří město osvobozovali.
S českými politiky bude Pompeo jednat zejména o kybernetické bezpečnosti, mobilních sítích páté generace (5G) a odpovědi na rostoucí vliv Ruska a Číny ve světě.
Letadlo s americkým ministrem na ruzyňském letišti přistálo v úterý krátce po 8:00. Pompea na letištní ploše přivítala ředitelka protokolu ministerstva zahraničí Markéta Šarbochová či americký velvyslanec v Praze Stephen King. Po příletu by měl mít ministr podle neoficiálních informací naplánovaný odpočinek. Z letiště ho společně s jeho spolupracovníky odvezla za doprovodu policejních motocyklů a vozidel automobilová kolona. Členové početné delegace měli při výstupu z letadla roušky, Pompeo s manželkou vystoupili bez nich.