Osm amerických senátorů, jak z demokratické, tak republikánské strany, vyzvalo dopisem ministra obrany Lloyda Austina, aby na Ukrajinu dodal moderní stíhačky F-16, které by byly schopné výrazně změnit poměr sil na frontě ve prospěch obránců.
„Po tom, co jsme minulý měsíc hovořili na Mnichovské bezpečnostní konferenci s americkými, ukrajinskými a zahraničními vůdci pracujícími na podpoře Ukrajiny, jsme přesvědčeni, že USA by měly pečlivě zvážit poskytnutí letounů F-16 Ukrajině. Byla by to významná pomoc, která by mohla změnit pravidla hry na bojišti,“ píše se v dopise, který cituje například server Politico.
Iniciátorem dopisu je Mark Kelly, demokratický senátor za Arkansas, který sám byl aktivním vojenským pilotem a také astronautem, jenž se účastnil několika vesmírných misí v rámci programu Space Shuttle. Dopis podepsali také demokraté Tammy Duckworth z Illinois, Tim Kaine z Virginie, Martin Heinrich z Nového Mexika a Jacky Rosen z Nevady, stejně jako republikáni Lisa Murkowski z Aljašky, Tommy Tuberville z Alabamy a Ted Budd ze Severní Karolíny.
Senátoři zároveň požadují, aby jim vedení Pentagonu do konce týdne poskytnul posouzení všech faktorů, které by pro dodání letadel na Ukrajinu bylo nezbytné. Neméně důležité je, zda by šlo o stroje nové, které by se teprve musely vyrobit, nebo zda by bylo lepší dodat letadla ze současných armádních zásob.
Kromě toho je zajímá, jak dlouho by trvalo, aby se ukrajinští piloti zvládli na tento typ stroje přeškolit. Upozorňují, že v USA jsou dva ukrajinští piloti, aby americká strana posoudila jejich schopnosti a dovednosti a případně jim poradila, co dělat lépe. Jejich školení na simulátorech má Američanům ukázat, jak rychle by byli schopni přesedlat ze strojů původní sovětské provenience právě na stíhačky F-16.
Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou se podle podepsaných senátorů nachází „nyní v kritickém bodě“ a stíhačky F-16 by mohly dát Kyjevu potřebnou výhodu. Prezident Joe Biden i jeho administrativa však tvrdí, že moderní stíhací letouny nejsou zatím na bojišti bezprostředně potřebné a že Ukrajina potřebuje spíše zbraně pro pozemní operace.
Jako protiargument Pentagonu pro dodání letadel uvedl minulý měsíc ve výboru Sněmovny reprezentantů politický šéf Pentagonu Colin Kahl, že i ten nejoptimističtější časový plán pro dodání starších F-16 představuje zhruba 18 měsíců, zatímco pokud by šlo o nově vyrobené stroje, mohlo by to trvat tři až šest let.
Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v rozhovoru pro deník Bild řekl, že je přesvědčen, že Ukrajina dostane v dohledné době od západních partnerů několik typů moderních letadel, z nichž jeden se stane hlavním letadlem pro ukrajinské letectvo. „Bude záležet na tom, který z poskytnutých strojů bude pro Ukrajinu nejvhodnější. Pro naše letiště, pro naše inženýry, pro údržbu,“ konstatoval ministr obrany.