Pětidenní schůze poslanecké sněmovni ke snížení valorizace penzí probíhala po přerušení, kdy Andrej Babiš odmítal opustit řečnický pultík, od sobotních osmi hodin ráno. Řešilo se přes tři sta pozměňovacích návrhů. Nakonec vystoupila za hnutí ANO Alena Schillerová, která vládní návrh označila za hanebný, následně návrh prošel.
Obstrukce opozičních poslanců v pátek dosáhly již „míry destrukce“, jak je nazval předseda lidoveckého klubu Marek Výborný. Sněmovna tak odhlasovala omezení času na vystoupení i pro řečníky s přednostním právem. A to se nelíbilo hlavně Andreji Babišovi, který to využil jako záminku, jak se prezentovat jako pracující poslanec, ačkoliv v minulosti byla jeho docházka do práce naprosto tristní.
„Já tady budu mluvit, kolik chci,“ křičel u mikrofonu Babiš poté, co byl předsedajícím Janem Bartoškem vyzván, aby opustil řečnický pultík. Protože výzvu předsedajícího neuposlechl, byl mu vypnut mikrofon. V tu chvíli se kolem něj seběhla kohorta věrných spolupracovníků i opět náhle spolupracujícího Tomia Okamury. Ten se samozřejmě bál, že i jemu bude vypínán mikrofon po pouhých dvakrát pěti minutách.
Foldyna, Schillerová, Mračková-Vildumetzová a další se kolem „předsedy opozice“ postavili a odmítali opustit místo. Schůze tak byla na deset minut přerušena. Poté měl Babiš svých druhých pět minut proslovu s přednostním právem.
„Já nic nebudu opouštět,“ oponoval Babiš podruhé, co jej předsedající vyzval ke konci projevu. A situace se opakovala. Okolo Babiše se shromáždili Havlíček, Schillerová, Okamura, Malá a další, kteří bránili Babiše a bránili řádně přihlášeným v projevech.
Samozřejmě si u toho poslanci ANO i SPD fotili „selfíčka“, aby mohli zásobovat sociální sítě fotkami s doprovodným textem o diktatuře, totalitě a podobně.
Předsedající Jan Bartošek dále vyzýval řádně přihlášené poslance, kteří byli v sále přítomni. Babiš je však odmítal pustit k mikrofonu, takže jeho věrní občas jen prohodili do mikrofonu, že „mluví poslanec Babiš s přednostním právem“.
„My se od tohoto pultíku nehneme. To, co se tu děje, je hnus,“ zaznívalo od poslanců.
Podle Okamury probíhá protiústavní politický puč ze strany pětikoalice. „Chceme mluvit k věci,“ prohlásil Okamura, který v minulých dnech hovořil přes deset hodin, během nichž předčítal z bakalářských prací a různých materiálů.
Sněmovna omezila čas řečnění
Sněmovna na návrh koalice v pátek večer omezila vystoupení poslanců ve druhém čtení sporného vládního návrhu na omezení červnové valorizace důchodů na nejvýše dvakrát pět minut včetně řečníků s přednostním právem. Počítat se budou i krátké poznámky. Předseda lidoveckého klubu Marek Výborný návrh zdůvodnil tím, že opoziční obstrukce dosáhly míry destrukce. Návrh vyvolal silné rozhořčení v opozičních řadách.
„Nastal okamžik, kdy obstrukce se staly destrukcí této sněmovny. Není možné, aby sněmovna byla tímto způsobem blokována,“ řekl Výborný. Poukázal na to, že dolní komora jedná o penzijní novele čtvrtý den.
Vyčerpaný poslanec
Poslanec hnutí ANO Milan Wenzl se v pátek vpodvečer po cestě k řečnickému pultíku začal hroutit. Po pomoci jiných poslanců zpět na nohy na svém vystoupení trval, nakonec je po přemlouvání kolegů ukončil předčasně a ze zbytku dnešního jednacího dne se omluvil.
Wenzl upadl na kolena, z této pozice mu mezi prvními pomáhal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a následně i další poslanci. „Pokud se, pane poslanče, necítíte dobře, můžete vystoupit později,“ nabízela Wenzlovi předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), což ale poslanec ANO odmítl.
V předem připraveném projevu označil vládní návrh na snížení červnové valorizace důchodů za protiústavní a asociální. „To je postup opravdu hodný dobráckého lidovce, který ještě nedávno tvrdil, že chce být sociálním svědomím koalice,“ prohlásil Wenzl na Jurečkovu adresu. Poslancův hlas postupně těžkl, což jiní zákonodárci sledovali se znepokojením.
Poslanec ANO Roman Kubíček přistoupil s místopředsedou sněmovny Janem Bartoškem (KDU-ČSL) k řečništi. „Pojďte si sednout, to by nedopadlo dobře,“ zaznamenal sněmovní mikrofon. Wenzl se ještě přihlásil ke čtveřici svých pozměňovacích návrhů k vládní penzijní předloze a v doprovodu řečnický pult opustil.
Wenzl se musel v roce 2021 kvůli vážné nemoci stáhnout z politických funkcí, lékaři u něho diagnostikovali leukemii. „Kostní dřeň mi byla úspěšně aplikovaná a pan docent mi řekl, že jsem v podstatě zdravý. Musím být jen opatrný v místech s vyšší koncentrací lidí. Do poslanecké sněmovny proto budu chodit v respirátoru,“ řekl tehdy webu
Vondráčkův návrh byl nehlasovatelný
Vládní návrh na nižší červnové zvýšení důchodů odolal ve sněmovně dalšímu pokusu o odročení. Zatím poslední takový návrh přednesl předseda sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO). Kvůli vyřešení sporné otázky retroaktivity návrhu a legitimity očekávání vyšší valorizace důchodů chtěl přerušit debatu do doby, než předlohu projedná jím vedený výbor. Koaliční většina to ale odmítla. Místopředseda klubu SPD Radek Rozvoral poté požádal o hodinovou přestávku v jednání, kterou označil za hygienickou pauzu. Po uplynutí přestávky v 6:28 se poslanci vrátili zpět k rozpravě a přednášení pozměňovacích návrhů.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) po hlasování řekl, že Vondráčkův návrh byl nehlasovatelný. Zdůvodnil to tím, že když sněmovna přistoupila na projednávání návrhu ve zkráceném projednávání ve stavu legislativní nouze, nepočítalo se proto s tím, že by se návrh diskutoval ve výborech. Vondráček ale míní, že jeho návrh byl dostatečně určitý a konkrétní, aby se o něm dalo hlasovat. „Není rozdíl mezi určením času a události. Buď tam dáme do 21. března, to už tady padlo, nebo až dozrajou brambory, což už by byl problém, protože jsou různé odrůdy, to už by bylo nehlasovatelné,“ dodal Vondráček.
Část noci na pátek vyplnil téměř tříhodinovým projevem předseda ANO Andrej Babiš. Neúspěšně navrhl přerušit projednávání bodu do 21. března. Klub SPD si po půlnoci vyžádal dvě půlhodinové přestávky na poradu.
Sněmovna v pátek v 9:00 formálně zahájila čtvrtý jednací den. Počet přihlášených do debaty se od noci snížil na 34 z původních 64. Ráno přednostního řečnického práva využili k asi půlhodinovým vystoupením představitelé ANO. Schůze dolní parlamentní komory začala v úterý v 10 hodin a k dnešní 13. hodině uplynulo tedy 75 hodin. Samotné jednání dosud zabralo zhruba 58 hodin. „Možná nás čeká i hezký víkend společný,“ uvedla k možné délce dalšího jednání předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová.
Vláda „totálně impotentní“ v řešení inflace
Vláda je podle předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše absolutně neschopná snížit inflaci. Měla by vyvlastnit polostátní společnost ČEZ, řekl ve sněmovně bývalý předseda vlády v dalším projevu. Jediným receptem na snížení inflace je podle něj zastropování cen elektřiny, k čemuž vyzýval už před rokem.
„Vy jste totálně impotentní řešit tu inflaci,“ vzkázal kabinetu Babiš. Vytkl mu také to, že nezvyšuje mzdy, aby se jejich poměr k důchodům nesnižoval. „Řešení je jednoduché. Navyšte ty platy lidem,“ uvedl expremiér.
„Nezatahujte nás do války, blázni blázniví,“ rozčílil se Okamura
Předseda SPD Tomio Okamura v pátek v úvodu svého čtvrtého obstrukčního vystoupení navrhl zamítnutí sporného vládního návrhu o snížení růstu penzí. Jeho předchozí projevy trvaly dohromady 11 hodin a 40 minut. Vládní novela je podle Okamury „v rozporu se všemi principy, na nichž je české důchodové pojištění založeno“. Opakovaně ji označil za protiústavní.
„Jejím jediným cílem je snaha neschopné a škodlivé Fialovy vlády o snížení letošního schodku státního rozpočtu, který vláda sama zavinila,“ řekl. Neopomenul vládu opakovaně pokárat za to, že pomáhá Ukrajině čelící ruské agresi. „Nezatahujte nás do války, blázni blázniví. Ať nás nikdo nezatahuje do války dvou postsovětských republik,“ prohlásil předseda SPD. Nevynechal ani označení kabinetu Petra Fialy (ODS) za jednu z nejhorších vlád v Evropě.
Kolem poledne se pak rozhořel spor kvůli pomoci Ukrajině čelící přes rok ruské vojenské invazi. Poslanci využili pro slovní přestřelku krátké poznámky, čímž překonávají čtvrteční verdikt dolní komory, která hlasy koalice neumožnila běžnou debatu ve druhém čtení sporného vládního návrhu.
Jaroslav Foldyna (SPD) prohlásil, že mu je jasné, že pro koalici musí být těžké tento „nesmysl“ obhajovat. „Okradli jste důchodce o tisíc korun, rvete prachy na Ukrajinu,“ rozčílil se Foldyna a z koaliční části sálu se ozvalo bouchání do lavic. „Jen si zabouchejte, oni vám to lidi spočítají,“ komentoval Foldyna počínání vládního tábora. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) označil jeho vystoupení za „výraz duševního ubožáctví“ a „útokem na nejnižší pudy“. Poukazoval na náhrady za pomoc Ukrajině od spojenců a od Evropské unie.
Karla Maříková (SPD) proti pomoci námitky neměla. „Pomozme, ale nesmí to být nikdy na úkor vlastních občanů,“ uvedla s ohledem na navrhované omezení valorizace důchodů. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zdůraznil, že je pyšný na to, že Česko ukázalo, kam hodnotově patří a že obyvatelé otevřeli ukrajinským uprchlíkům své domovy.
Sněmovna projednává vládní novelu zkráceně
Ve čtvrtek večer sněmovna navzdory odporu opozice souhlasila, že projedná vládní novelu o snížení červnového růstu důchodů zkráceně. Nebude se tedy konat první čtení a finální třetí kolo se bude moci uskutečnit hned po druhém čtení, v němž budou poslanci podávat k předloze pozměňovací návrhy. Zkrácené projednání umožňuje vyhlášený stav legislativní nouze, jehož trvání potvrdila dolní komora ve středu.
Koalice také prosadila, že po dvou dnech debat nepovede k návrhu obecnou rozpravu. Zrušení obecné rozpravy k novele, do které se přihlásilo rekordních 70 poslanců, vyvolalo protesty lídrů opozice. Poslanci ANO si kvůli tomu vyžádali dvouhodinovou pauzu na své jednání.
„Je to nehorázné, že jste zamázli obecnou rozpravu,“ uvedl předseda SPD Tomio Okamura. Podle něj chce koalice cenzurovat opozici. Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová označila rozhodnutí dolní komory za neuvěřitelné a za absolutní pošlapání práv opozičních poslanců. „Budete sbírat plody tohoto svého počínání,“ vzkázala koalici.
Poslanci, včetně těch vládních, předtím nečekaně schválili návrh opozičního poslance ANO Patrika Nachera, aby se o bodu pevně hlasovalo ve čtvrtek ve 20 hodin. Schválení návrhu zaskočilo i Nachera, který svůj návrh pak na plénu označil za bláhový. „Ono to kupodivu prošlo a teď je z toho takové pozdvižení. Že já blbec jsem ten návrh vůbec dával.“ Šéf SPD Tomio Okamura byl zjevně zaskočen tím, jak sám hlasoval, a mluvil o tajných dohodách mezi ANO a vládou.
Opozice zrychlené schvalování penzijní novely v legislativní nouzi zpochybňuje stejně jako zdůvodnění takového postupu hrozbou značných hospodářských škod. K hlasování se dolní komora propracovala po 58 hodinách od úterního zahájení jednání. Rozhodovala hned dvakrát, když první hlasování zpochybnila předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Uvedla, že byla proti, a na záznamu měla uvedeno kladné stanovisko. Konečný výsledek to ale příliš neovlivnilo.
Začalo tak projednávání penzijní novely ve druhém čtení. Poslanci podali do diskuse aktuálně celkem zhruba 130 písemných přihlášek a do sněmovního systému vložili kolem 350 pozměňovacích návrhů. Vedle výše mimořádné červnové valorizace penzí se týkají i stanovení inflační doložky u peněžitých náhrad pro církve v takzvaných církevních restitucích vzhledem k nynější vyšší míře růstu cen. Další čtyři desítky poslaneckých přihlášek do debaty systém eviduje pro třetí čtení, tedy závěrečné schvalování novely.
Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun, úspory se projeví i do budoucna. Snížení rozpočtových výdajů v dalších deseti letech odhadl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na 316,4 miliardy korun.
Opozice poukazuje na údajnou zpětnou platnost předlohy, protiústavní je podle ní i proces jejího schvalování. V případě přijetí novely ji hodlá napadnout u Ústavního soudu. Poslanec ODS Karel Haas, který vystoupil jako poslední řečník v debatě o posouzení podmínek pro zkrácené projednání novely, míní, že vláda návrh zdůvodnila správně a že sněmovna jedná v souladu s ústavními principy. „Jako právník věřím, že zákon projde testem ústavnosti,“ řekl.
Vláda si je vědoma nepopulárnosti
Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) si je podle ministra financí Zbyňka Stanjury vědom nepopulárnosti snížení mimořádné valorizace penzí. Když to ale neučiní, budou náklady každým rokem vyšší kvůli započítání navýšení do dalších valorizací. Už v příštím roce by bez snížení znamenala výdaj dalších 60 miliard korun ze státního rozpočtu. Řekl to na tiskové konferenci před úterním jednáním pléna sněmovny.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zopakoval, že po červnovém navýšení podle vládního návrhu poměr průměrného důchodu k průměrné hrubé mzdě vzroste nad 50 procent. Stanjura doplnil, že v porovnání s čistou mzdou pak bude vyšší než 60 procent.
Současná situace je neudržitelná
„Současné valorizace jsou rozpočtově neudržitelné a především vedou k tomu, že velmi rychle rozevíráme nůžky mezi vysoce a nízko příjmovými důchodci,“ řekl o novele na plénu Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí. Zároveň obhajoval i nutnost schvalování v režimu legislativní nouze. „Myslím, že jsou to rozumné postupy a kroky, které tu prezentuji. Je nutné udělat reformní zásahy, i když to není příjemné. Ono to nepočká,“ prohlásil ministr.
„Pokud opravdu myslíme vážně, že nám leží na srdci blaho obyvatel ČR, tak neříkejte, že někdo někoho okrádá. Všem nám záleží na tom, aby se měli naši prarodiče dobře, ale chceme, aby se měly dobře i jejich děti, jejich vnoučata,“ zareagoval Marian Jurečka na neustálé opakování tohoto tvrzení ze strany opozice.
Jaroslav Foldyna (SPD) ve své faktické pozvánce mluvil o tom, že chodí do hospody a že tam slyší jiné věci, než tvrdí vláda. Následně se rozohnil a hovořil o tom, že vláda zatáhla zemi do války. „Je to vaše válka, není to naše válka. My válčíme maximálně s vámi,“ prohlásil Foldyna při projednávání toho, zda jednat ve stavu legislativní nouze.