Opozice neprosadila debatu o vládním návrhu na snížení chystané valorizace penzí na půdě dolní komory parlamentu. Projednávání se tak odehraje pouze na mimořádné schůzi, která bude probíhat od úterý. Připomínky k programu schůze zabraly téměř čtyři hodiny, z nichž většinu obsadili poslanci hnutí ANO a SPD. Nejaktivnějším diskutérem byl podle očekávání Tomio Okamura.
Diskuze se podle Aleny Schillerové měla týkat i stavu legislativní nouze, v němž chce vláda novelu k červnové valorizaci nechat hlasovat. Předsedkyně klubu ANO však svůj návrh neprosadila, následně neuspěla ani s návrhem na hlasování o zrušení stavu legislativní nouze, který umožňuje rychlejší schvalování zákonů. „Pokládám tyto návrhy za nesmyslné,“ komentoval situaci předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.
Bývalá ministryně financí ve vládě Andreje Babiše také chtěla po předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové vědět, proč stav legislativní nouze vyhlásila. Šéfka TOP 09 se odkázala na sněmovní právníky, podle nichž nemohla postupovat jinak. Připomněla také, že to budou poslanci, kdo hlasováním rozhodne, zda se bude novela zákona projednávat v režimu legislativní nouze.
Kabinet podle Schillerové věděl, že mírou lednové inflace budou naplněny podmínky pro letošní mimořádnou valorizaci penzí, do státního rozpočtu na ni ale nedal ani korunu. Vláda navíc podle Schillerové čekala s důchodovou novelou na dobu po prezidentských volbách. Každý penzista přijde podle ní touto změnou valorizace jen letos v průměru o 7000 korun. Debatu o „krácení důchodů“ žádali i místopředsedové Sněmovny za ANO Klára Dostálová a Karel Havlíček. „Vláda ví, že důchodci nevyjdou do ulic a nebudou protestovat,“ řekla Dostálová. Havlíček pokládá vládní návrh za neetický a za „podraz“.
Okamura zopakoval, že poslanci SPD budou schvalování důchodové předlohy brzdit. „I kdybychom měli nocovat ve Sněmovně několik dní, tak tomu budeme bránit,“ prohlásil. V případě přijetí novely ji chce SPD napadnout u Ústavního soudu. „Jde o hanebnost, kterou lze srovnat s krádeží za bílého dne,“ dodal Okamura, který neúspěšně navrhoval projednání i dalších mimořádných bodů. Požadoval, aby poslanci debatovali například o případném zvyšování daní, o zdražování a o dostupnosti bydlení.
Dohady vznikly i kvůli jednacímu řádu či skákání do řeči. Právě tímto zásahem do projevu Jany Mračkové Vildumetzové ze strany místopředsedkyně poslanecké sněmovny Věry Kovářové odstartovala debata o tom, co vlastně členové vedení dolní komory mohou. Poslankyně hnutí ANO měla navrhovat bod, který by se přidal do programu jednání, než se hlasovalo o jeho schválení. Místo toho se ovšem pustila do kritiky vlády.
Po několika výměnách názorů Kovářová poslankyni hnutí ANO řekla, aby nedovolovala jí radit, co má dělat. Připomněla také Vildumetzové, že ona již místopředsedkyní sněmovny není. Tím narážela na její rezignaci z loňského září, která přišla po publikování informací, podle nichž se poslankyně ANO stýkala s obviněným s kauzy Dozimetr, podnikatelem Nemrahem.