Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš se neúčastnil skoro tří čtvrtin hlasování v poslanecké sněmovně. Vyplývá to z dat poslanecké sněmovny, která zpracoval deník FORUM 24. Z ministrů Fialovy vlády se hlasování v dolní komoře Parlamentu České republiky nejvíce účastnil Martin Baxa (ODS), který vede ministerstvo kultury, nejhůře je na tom ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Poslanecká sněmovna, která se po volbách v roce 2021 poprvé sešla 8. listopadu minulého roku, má za sebou 23 schůzí. Mimořádná 20. schůze, na které zákonodárci jednali například o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, zrušení EET a zavedení korespondenční volby, stále pokračuje. Celkově poslanci hlasovali už 917krát. Do tohoto čísla jsou započítány procedurální a zmatečná hlasování, na jejichž výsledek není brán zřetel, i schvalování programu schůze.
Z dat poslanecké sněmovny, která jsou aktualizovaná k 18. květnu, plyne, že bývalý premiér a předseda hnutí ANO se neúčastnil 680 hlasování, což odpovídá zhruba 74 procentům případů. Ze schůze poslanecké sněmovny byl buď omluven, nebo se k hlasování nepřihlásil.
Překonal tak i svého nástupce a předsedu občanských demokratů Petra Fialu, který chyběl u 431 hlasování. Ten má ale další povinnosti v roli předsedy vlády. Andrej Babiš (hnutí ANO) zvedl pro návrh ruku 188krát, proti byl v 21 případech, a zdržel se nebo nehlasoval 28krát. Naopak Petr Fiala (ODS) hlasoval proti přijetí návrhu hned 145krát, pro byl v 234 případech a zdržel se 107krát.
Co Andrej Babiš dělá, když probíhá jednání sněmovny? Například ve čtvrtek 19. května bude dolní komora řešit prodloužení nouzového stavu kvůli uprchlické krizi z Ukrajiny napadené Ruskem. Bývalý premiér místo toho podle webu hnutí ANO navštíví se svým obytným vozem Pustiměř, Vyškov na Moravě a Bučovice. Tam si s ním můžou voliči popovídat a podepíše jim také knížky.
Hlasování Andreje Babiše a Petra Fialy
Bývalý premiér v počtu hlasování, kterých se nezúčastnil, nemá konkurenci mezi předsedy parlamentních stran ani mezi ministry, kteří zasedli v jeho bývalé vládě a byli opětovně zvoleni do dolní komory. Překonal například i ministra vnitra a předsedu Starostů a nezávislých Víta Rakušana, který v době, kdy se hlasovalo, ve sněmovně chyběl v 453 případech. Ve stejné kategorii za Babišem zaostala také bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (hnutí ANO). Ta byla omluvena, nebo se nepřihlásila k 335 hlasováním.
Hlasování ministrů bývalé Babišovy vlády
Z poslanců, kteří byli v minulém volebním období členy Babišova kabinetu, se hlasování nejčastěji účastnila předsedkyně poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Omluvena, nebo nepřihlášena byla jen v 35 případech. Zajímavé také je, kolikrát Schillerová zvedla ruku pro návrh. Celkem tak učinila 690krát. Těsně za ní je Tomio Okamura (SPD). Ten pro návrh hlasoval v 603 případech, víckrát než někteří ministři Fialovy vlády.
Předseda SPD se zároveň mezi předsedy parlamentních stran může pyšnit nejvyšší účastí na hlasováních. Chyběl jen v 15 procentech případů. Pravidelně nechyběl ani šéf Pirátů Ivan Bartoš. Zúčastnil se 83 procent ze všech hlasování. Nejhorší účast má za Andrejem Babišem, Petrem Fialou a Vítem Rakušanem předseda lidovců Marian Jurečka, který se nepřihlásil, nebo byl omluven 341krát.
Hlasování předsedů parlamentních stran
Z ministrů Fialovy vlády nejčastěji hlasoval Martin Baxa (ODS). Zúčastnil se více než 80 procent hlasování, z toho v celkem 506 případech zvedl pro návrh ruku. Naproti tomu ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) hlasoval pro přijetí nebo zamítnutí návrhu jen ve 40 procentech. Podobně je na tom také ministryně obrany Jana Černochová, která zvedla ruku pro nebo proti návrhu v necelých 50 procentech případů.
Hlasování ministrů Fialovy vlády
Nejčastěji z členů kabinetu koalice SPOLU a Pirátů se Starosty nehlasuje ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten překonal i premiéra Petra Fialu, když byl omluven, nebo nepřihlášen celkem 453krát a ve 126 případech se zdržel hlasování. Těsně za ním jsou již zmiňovaní ministr Blažek a ministryně Černochová. Následuje jediný poslanec a zároveň ministr za lidovce Marian Jurečka. Ten ve sněmovně chyběl při celkem 341 hlasováních.