Postavit Jermanovou do čela kandidátky ANO je to nejlepší, co může Babiš udělat pro vítězství ODS

Premiér Andrej Babiš a Jaroslava Pokorná Jermanová  (FB Jaroslavy Jermanové)

Premiér Andrej Babiš a Jaroslava Pokorná Jermanová | FOTO: FB Jaroslavy Jermanové

Je velmi pravděpodobné, že Andrej Babiš výrazně přispěje k tomu, aby letošní podzimní krajské volby ve Středočeském kraji vyhrála ODS. Je to právě Občanská demokratická strana, která podle průzkumů šlape ANO na paty. Onen příspěvek Babiše může být jednoduchý – postaví do čela kandidátky ANO současnou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou. Protikandidáti by těžko hledali jednodušší terč.

V nadsázce je to tak, že kdyby například se začátkem ostré části kampaně v září začali protikandidáti upozorňovat na všechny skandály Jermanové, do voleb to ani nestihnou. Současná hejtmanka má za sebou velice pestrý seznam kauz, například vyloženě dětinský a neuvěřitelně trapný skandál, který je nazýván kauza Superb. Jde o příběh, kdy předala svému manželovi k volnému užívání krajskou limuzínu. Manžel s krajským autem za krajský benzin jezdil například do svého zaměstnání, do kadeřnického salonu, nebo třeba na fotbal.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Podobně nešťastná je i současná kauza, kdy se hejtmanka neštítila poslat policii na záchranářku, která si ze zoufalství při začínající koronavirové epidemii postěžovala, že záchranáři ve Středočeském kraji nemají dostatek osobních ochranných pomůcek. Aby toho nebylo málo, Jermanová se chce soudit i s regionálními novinami, které dopis záchranářky otiskly.

Za poslední čtyři roky Jermanová zvládla i závažnější kauzy. Opoziční politik Michael Pánek z ODS například vytrvale upozorňuje na to, že v krajské správě silnic se mohou ztrácet stovky milionů korun. V rozhovoru pro deník FORUM 24 před časem řekl, že za 2,5 roku vyčíslil škodu v této krajské organizaci na 670 milionů.

A to není jediná kauza, kde jde o miliony a je v ní zapojená hejtmanka. Středočeský kraj před časem uzavíral smlouvy s osobami, jejichž identita není známá. Vyplácel vysoké částky za podezřelé služby. Celková škoda v této kauze může být až pět milionů korun. Smlouvy mají pocházet přímo od hejtmanky a jejího nejbližšího okolí.

Jermanová za svoje funkční období zažila také policejní zásah na svém pracovišti, když jí detektivové v rámci vyšetřování prohledávali kancelář a údajně i byt.

Ideální kandidátka na hejtmanku. Pokud jí Babiš chce svěřit roli lídra, měl by to oznámit co nejdříve, tohle si opozice jistě nenechá ujít. Samozřejmě, jednou z nezapomenutelných afér jsou také podivné kroky, které úřad Jermanové prováděl kolem podnětu Transparency International, podaného ve věci Babišova střetu zájmů v podobě ovládání médií. Babiš má být Jermanové za co vděčný. Na druhou stranu, dlouhá řada lidí může potvrdit, jak s lidmi pan premiér zachází. Hnutí ANO je čistě marketingový produkt. A Jermanová se teď do takového produktu moc nehodí…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články