Senátor Petr Orel zveřejnil informaci Záchranné stanice a Domu přírody Poodří o tom, že dva mrtví čápi, o nichž se na stanici dozvěděli a poslali je otestovat do Státního veterinárního ústavu v Olomouci, byli otráveni látkou, na jejíž bázi funguje STUTOX II, tedy látka, která měla plošně hubit hraboše.
Orel zveřejnil i protokol, který záchranná stanice obdržela. V příspěvku je uvedeno, že se o čápech dozvěděli 14. srpna – a dnes dorazil výsledek.
https://www.facebook.com/orelsenator/posts/2255945354718087?__tn__=K-R
Senátor Orel, který je zároveň ornitolog, postup ministerstva zemědělství kritizoval již dříve. „Osobně jsem apeloval 5. srpna 2019 na ministra zemědělství Miroslava Tomana a žádal ho, ať nevydává souhlas MZe s plošnou aplikací tohoto rodenticidu. Marně, v té době byl již souhlas ministrem podepsán,“ uvádí.
Plošné trávení hrabošů kritizovalo ministerstvo životního prostředí i ekologické organizace. „Zejména je pro nás nepochopitelné povolení v remízcích a polních příkopech, které jsou často jediným útočištěm polních ptáků,“ uvedl Václav Zámečník z České společnosti ornitologické. Jed mohou sníst třeba i domácí psi a kočky nebo zákonem chránění krkavci, uvedl David Storch z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který je předsedou výboru České společnosti pro ekologii.
Na schůzce na ministerstvu zemědělství 12. srpna bylo rozhodnuto, že zemědělci nemohou přípravek STUTOX II plošně používat. Jednotliví zemědělci mohou podle mluvčího MZe Vojtěcha Bílého požádat o individuální výjimku místní orgány ochrany přírody a krajiny. Podle MŽP se má dávat jed přímo do nor, jako je tomu na Slovensku a v Německu a Rakousku.