Nedobrovolná vakcinace se stává čím dál častěji diskutovaným tématem. Vláda totiž její zavedení doposud neodmítla a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dokonce připustil, že se o povinném očkování bude jednat. Pokud by k němu došlo, podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského by to nebylo v rozporu se zákonem.
Podle uznávaného právníka existují situace, kdy může vláda k takto pro někoho nepřijatelnému kroku přistoupit. V rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětlil, kdy k tomu může dojít. „Vlády v různých zemích využívají zvláštní krizové situace k prosazování takových svých představ a zájmů, které by v normálních podmínkách parlamentní demokracie prosazovaly velmi obtížně,“ říká Rychetský s tím, že je však povinností každé vlády učinit maximum pro to, aby veřejné zdraví ochránila.
„Ústavní soudy proto musí znovu a znovu posuzovat, kde je ta do jisté míry nenamalovaná hraniční čára, kterou už vláda nemůže vůči svým občanům překročit,“ vysvětlil předseda ÚS. Podle jeho slov má Ústavní soud za sebou již několik judikátů a jednoznačně uznal, že existují situace, kdy povinné očkování vláda nařídit může. Jedním z případů bylo například povinné očkování pro děti přijímané do mateřských školek.
Rychetský také zmínil, že Československo má velmi významnou zkušenost z doby po druhé světové válce. „Kdyby nedošlo k očkování proti záškrtu a pravým neštovicím, tak by zcela nepochybně Evropa zažila další morovou ránu,“ je přesvědčen.
„Jednoznačně říkám, že jsou situace, kdy má stát nejen právo, ale i povinnost očkování nařídit,“ dodává Rychetský. Zároveň ovšem připouští, že existují i případy, kdy se jedinec může povinnému očkování vyhnout.