Pracovník Hradu dostal pokutu kvůli utajovanému dokumentu. Nejde o jediný problém kanceláře prezidenta

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Kancelář prezidenta republiky si na své konto připsala další pokutu. Kvůli chybnému nakládání s utajovanými dokumenty ji dostal zaměstnanec zahraničního odboru Pražského hradu. Zjistil to web iRozhlas.cz, který se odkazuje na informace z Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).

Jde o pokutu ve výši čtyři tisíce korun, kterou už zaměstnanec Pražského hradu zaplatil. Národní bezpečnostní úřad vedl správní řízení kvůli evidenci dokumentu, který se týkal setkání s bývalou čínskou velvyslankyní v Česku Ma Kche-čchin. Pracovník totiž dokument nezaznamenal do manipulační knihy. Ta slouží k zaznamenávání utajovaného dokumentu při jeho vytváření, převzetí a předávání. 

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

„Toto řízení bylo vedeno s fyzickou osobou. Dané fyzické osobě byla uložena pokuta, která již byla z její strany uhrazena, a toto řízení tak bylo ukončeno,“ řekl webu bezpečnostní ředitel NBÚ Jaromír Kadlec. Samotná Kancelář prezidenta republiky nechtěla pokutu komentovat. 

Neoprávněná skartace

Nejde však o jediný problém, Pražskému hradu hrozí pokuta 200 tisíc korun od Národního archivu. Ten kvůli neoprávněné skartaci dokumentů týkajících se zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích zahájil s Kanceláří prezidenta republiky přestupkové řízení.

Podnět Národnímu archivu podal Národní bezpečnostní úřad, který na Hradě na konci února kontroloval nakládání s utajovanými informacemi. Důvodem byla skartace z konce loňského listopadu. Kancléř Vratislav Mynář tehdy podle médií nařídil skartaci tajných dokumentů. Mezi písemnostmi, které byly zničeny podle předpisů, se ocitly i dvě novější zprávy.

Podle pracovnic Pražského hradu se tak stalo omylem. To, že byl tajný dokument skartován, zjistila Národní centrála proti organizovanému zločinu. Její detektivové přišli na Pražský hrad zkontrolovat, zda s tajnou zprávou o Vrběticích někdo neoprávněně nemanipuloval. Národní archiv následně začal prověřovat, zda Pražský hrad neporušil zákon o archivnictví a nespáchal přestupek. 

Problém skartovaných dokumentů na Hradě se však týká i více než třiceti dalších utajovaných dokumentů, které byly narychlo zničeny během dubna. V nich se mělo psát o aktivitách ruských ozbrojených sil u hranic s Ukrajinou nebo měly obsahovat informace NATO k bezpečnostní situaci v Iráku, napsal v dubnu web iRozhlas.cz. Postupem Kanceláře prezidenta republiky se již zabývaly také ministerstvo vnitra i Národní bezpečnostní úřad. Hrad opakovaně odmítá, že by porušil zákon.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články