Počty uprchlíků z Ukrajiny v posledních dnech stagnují; celkově v České republice pobývá okolo 350 000 lidí, kteří však nejsou rovnoměrně rozprostřeni po celém území republiky. Nejvíce jich je v Praze, a tak se ministerstvo vnitra snaží s kraji domluvit přesun některých z nich do méně exponovaných míst. Deník FORUM 24 zjišťoval, jaká je aktuální situace s uprchlíky z Ukrajiny v jednotlivých krajích.
S největším počtem lidí prchajících z Ukrajiny se musí vypořádávat Praha. Ta dlouhodobě volá o pomoc stát. „Naše ubytovací kapacity jsou již naplněné,“ signalizuje riziko tiskový mluvčí magistrátu hlavního města Vít Hofman. V Praze a ve Středočeském kraji se nachází dohromady zhruba 133 000 uprchlíků. To je více než třetina evidovaných Ukrajinců. Podle krajů je potřeba, aby byli ukrajinští uprchlíci po krajích rozmístěni rovnoměrně. „Považujeme za optimální, aby došlo k upřesnění pravidel pro rozdělování uprchlíků na centrální úrovni tak, aby je bylo možné rovnoměrně dle stanoveného systému do všech krajů z hlavního města přerozdělovat,“ uvedl David Šíma, tiskový mluvčí Středočeského kraje.
Statistická data o ukrajinských uprchlících v jednotlivých krajích se mohou od reality odlišovat. Data vycházejí z čísel ministerstva vnitra a sčítají Ukrajince, kterým bylo uděleno pobytové oprávnění v souvislosti s válkou na Ukrajině. „Samozřejmě, neznamená to přesný počet osob v kraji, ale počet dosud vydaných pobytových oprávnění. V některých případech však byli či jsou lidé ubytováváni také na základě vlastní dohody měst a obcí, které tak samy zajišťují ubytování pro již domluvené uprchlíky, či jsou ubytováni u svých známých,“ informuje Šíma.
Kraje mají místa na ubytování
V Karlovarském kraji je aktuálně registrováno 13 745 uprchlíků z Ukrajiny. „Reálně ale předpokládáme, že jejich počet je zhruba o třetinu nižší,“ uvedl pro deník FORUM 24 Petr Kulhánek, hejtman Karlovarského kraje. Kraje pracují na tom, aby znaly reálné počty Ukrajinců žijících v kraji.
„Abychom ověřili aktuální stav, probíhá pilotní projekt procesu verifikace ubytování v Brandýse nad Labem, kde máme ke kontrole hlášeno přibližně 4500 osob. Lze očekávat, že dílčí výsledky bude možné poskytnout do konce tohoto měsíce,“ popsal středočeský mluvčí Šíma.
Kraje mají dnes dostatek ubytovacích míst. Otázkou je, jak se situace promění v létě, až začne turistická sezóna. „Celkem máme smluvně zajištěnu kapacitu ubytování zhruba pro 3500 lidí. V tuto chvíli ale nevím, co s kapacitami ubytování udělá letní turistická sezona a kolik ubytovatelů zůstane,“ informovala o situaci v Plzeňském kraji Eva Mertlová, tisková mluvčí. Podobný problém řeší i v Karlovarském kraji, kde bude do konce června muset z hotelů a penzionů odejít asi 900 uprchlíků.
Situaci s uprchlíky hodnotí kraje jako klidnou a stabilizovanou. Příliv uprchlíků do krajů postupně slábne. „Po prvním náporu v březnu, kdy asistenční centrum odbavilo denně na několik stovek osob, se počet uprchlíků snížil na desítky denně,“ řekl Dan Lechmann z Královéhradeckého kraje.
Na hraně kapacit
Nejvíce zaměstnaných lidí je momentálně v Plzeňském kraji. „Máme nejvyšší počet zaměstnaných uprchlíků mezi všemi kraji, a to 7720 z celkového počtu,“ informovala mluvčí Eva Mertlová. Nemají problém ani ve školství. „Problematická zásadně není ani oblast školství, v adaptačních skupinách, školách a školkách máme 2014 dětí ve věku 3-18 z celkového počtu 7285,“ dodává mluvčí.
Plzeňský kraj je třetím nejvytíženějším, situaci ohledně kapacit komentuje tisková mluvčí Mertlová následovně: „Samozřejmě se i Plzeňský kraj dostává na hranu svých kapacit a brzy se můžeme ocitnout v situaci, ve které je Praha. I my bychom v tomto případě byli rádi, kdyby nám ty kraje, u kterých je ještě volná kapacita, pak pomohly. Systematické řešení uprchlické krize je ale plně v rukou vlády, která činí nezbytné kroky a přijímá taková opatření, aby celá Česká republika krizi zvládla a poskytla přicházejícím uprchlíkům to nejlepší, co může náš stát nabídnout.“
Také karlovarský hejtman Petr Kulhánek sdělil, že jeho kraj se nachází na hraně kapacity. Největší problém je ve zdravotnictví, s nedostatkem praktických lékařů a ve školství. Podobná situace je v Moravskoslezském kraji. „Volná místa se nám zatím daří vytvářet, ubytovací kapacity ještě máme. Větší problém jsou kapacity lékařské péče, zejména pediatrické či zubařské, nebo místa v mateřských školách,“ sdělila Nikola Birklenová, tisková mluvčí Moravskoslezského kraje. V něm považují za vůbec nejsložitější „potíže spojené s tzv. migrační turistikou, kdy někteří nově příchozí mají například dvojí občanství a na sociální dávky, kterých se dožadují, nemají nárok“.