Pražskému hradu hrozí kvůli skartaci materiálů pokuty

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář (Kancelář prezidenta republiky / se souhlasem)

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář | FOTO: Kancelář prezidenta republiky / se souhlasem

Kanceláři Pražského hradu, v jejímž čele stojí Vratislav Mynář, hrozí pokuta. Je totiž podezřelá ze spáchání přestupku při skartaci materiálů týkajících se utajované zprávy k výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích. Vyplývá to ze zjištění Radiožurnálu a serveru Aktuálně.cz.

O pochybeních na Hradě nyní rozhoduje Národní archiv, který zkoumá, zda okolnosti, za jakých byla utajovaná zpráva k výbuchům ve Vrběticích zničena, opravňovaly ke skartaci tohoto dokumentu. Navíc zjišťuje, proč hradní kancelář skartovala některé dokumenty dříve, než tomu podle zákona má být. Pokuta by mohla dosáhnout výše 200 000 korun. Národní archiv se v současné době seznamuje s protokoly a s důkazy. Řízení o pokutě ještě nebylo zahájeno.

(Týdeník FORUM)

Prezidentská kancelář ve svém dřívějším vyjádření přiznala, že dokumenty skartovala, ale odmítla, že by při tom porušila zákon. Uvedla, že k dokumentům, které jsou označeny jako tajné, nemá přístup nikdo, kdo by neměl bezpečnostní prověrku, a že tajná zpráva BIS o zapojení agentů GRU do výbuchu ve Vrběticích prošla společně s dalšími dokumenty archivním dohledem a byla určena ke zničení.

Kromě Národního archivu sleduje Hrad i Národní bezpečnostní úřad. I v tomto případě hrozí Hradu pokuta, tentokráte však 500 000 korun. Jde o správní řízení kvůli nakládání s utajovanými dokumenty týkajícími se setkání šéfa zahraničního odboru Rudolfa Jindráka s tehdejší velvyslankyní Číny. Národní bezpečnostní úřad vyčítá kanceláři Hradu, že dokument nebyl zapsán do manipulační knihy, která slouží pro zaznamenávání utajovaných dokumentů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články