Američtí a evropští představitelé pozorně sledují potenciální signály, které by mohly odhalit, že ruský vůdce Vladimir Putin pokračuje v přípravách invaze na Ukrajinu. Vzhledem k tomu, že podél ukrajinských hranic je shromážděno více než 100 tisíc ruských vojáků – a jejich počet stále roste – vojenští a zpravodajští činitelé pečlivě zkoumají nejnovější ruské taktické manévry. Snaží se tak předvídat, kdy by Moskva mohla přejít od hrozby invaze k jejímu zahájení, píší zahraniční média.
K signálům blízké invaze by podle expertů mohl patřit kybernetický útok zaměřený na ukrajinskou energetickou síť nebo pohyb ruských praporů a tanků na dostřel podél hranic. Možný je také dokonce útok raketami dlouhého doletu.
Ukrajinský činitel Viktor Zhora, který vyšetřoval lednový kybernetický útok na ukrajinské vládní webové stránky, minulý měsíc uvedl, že „není pochyb o tom, že jakákoli ruská invaze může být podpořena kybernetickou agresí – nebo Rusové přinejmenším zůstanou aktivní v kyberprostoru“. Svou roli by mohlo sehrát i počasí na Ukrajině, podle odhadů by totiž nižší teploty a zmrzlý terén usnadnily ruský vpád.
Podle webu televize CNN američtí představitelé pozorně sledují kybernetické průniky, jako byl útok, který minulý měsíc zasáhl ukrajinskou vládu. „Sledují nejen ruské jednotky, které se shromažďují na hranicích, ale i to, kde jsou rozmístěny a co Rusko dělá se svou technikou, jako jsou tanky, které by byly klíčové pro případnou pozemní invazi. Současní i bývalí představitelé zároveň CNN říkají, že nakonec nemusí existovat jasné znamení pro útok na Ukrajinu. Stejně jako dunění před zemětřesením může být malé nebo žádné, je tomu tak i s varovnými signály před invazí, než proběhne,“ tvrdí web.
Jedním ze signálů, že se ruská armáda může připravovat na invazi, je, že tanky na hranicích se začnou pohybovat nebo je nastartují a zase vypnou. Pokud by bez toho setrvaly několik dní na místě, tak by jim mohly zamrznout motory. Bývalý ředitel National Intelligence James Clapper pro CNN uvedl, že Spojené státy možná uvidí začátek invaze v celé šíři až ve chvíli, kdy k ní dojde. „Pokud vystřelí na Kyjev nebo jiná velká města, pak víte, že už je to skutečné,“ prohlásil.
Pokud jde o akce menšího rozsahu, třeba nějaký „trestný úder“ nebo invazi jen na východ Ukrajiny, tažení z jihu nebo severu, ty by šlo provést hned a žádné varovné signály předem nebudou. Potřebné síly už jsou na místě, soudí západní zpravodajské služby. Ukrajinský prezident Volodymir Zelenskyj nerad slyší, když se mluví o bezprostředním nebezpečí, protože to Ukrajinu poškozuje, zvláště ekonomicky. Jeví se tak jako oblast vysokého rizika. Bílý dům už tedy nehovoří o bezprostřední hrozbě, ale Američané si stejně i nadále myslí, že trvá.
Zatímco Spojené státy tvrdí, že Rusko chystá nějakou provokaci, aby mělo záminku k zásahu, Kreml z toho samého obvinil Ukrajinu a její západní podporovatele. Agentura TASS cituje šéfa ruské Služby zahraniční rozvědky (SVR) Sergeje Naryškyna, který tvrdí, že Ukrajinská bezpečnostní služba a ukrajinské ozbrojené síly připravují provokace na kontaktní linii v Donbasu. Naráží tak na takzvané „bílé přilby“ v Sýrii, což je oficiálně humanitární nevládní organizace, která deklaruje závazek poskytovat služby komukoliv, kdo potřebuje pomoc. Ruská a syrská vláda organizaci obviňují z podpory teroristů. Podle něj Ukrajinci chystají něco podobného včetně provokací, o kterých pak hned přinesou zprávy západní média.
Podle Naryškina jedou ukrajinské přípravy na plné obrátky a nelze je utajit. „Všechny i částečně bojeschopné jednotky ukrajinských ozbrojených sil byly soustředěny na hranici Donbasu. Stovky tun vojenské techniky a munice jsou masově převáženy z amerických základen v Evropě, z Velké Británie, z Kanady. Zvyšuje se kontingent poradců a instruktorů ze sil speciálních operací NATO. Máme dokonce zprávy o vzniku mnohonárodních džihádistických bojových oddílů,“ tvrdí šéf SVR.
The Moscow Times upozorňuje na to, že do případného boje by nezasáhly jen oficiální jednotky ruské armády: „V chladném a větrném sobotním ránu na střelnici západně od Moskvy pořádá skupina mužů ve vojenských uniformách střelecké cvičení. Jsou to členové Svazu donbaských dobrovolníků, nacionalistické organizace zčásti složené z bývalých ruských dobrovolníků, kteří od začátku konfliktu v roce 2014 s přestávkami bojují po boku proruských separatistických sil v oblasti Donbasu. ‚Podmínky ve válce také nebudou jednoduché, tohle nás udrží ve formě pro případ, že by bylo potřeba se na Donbas vrátit,‘ řekl listu Sergej, který odmítl uvést své příjmení.
Zatímco stále více důkazů nezávislých výzkumných skupin poukazuje na vojenské zapojení Kremlu do doutnajícího konfliktu, který si vyžádal více než 13 tisíc mrtvých, úsilí separatistů proti ukrajinským vládním silám posilují ruští dobrovolníci – běžní občané jako Sergej s různým stupněm vojenského výcviku, kteří se rádi připojí k tomu, co považují za spravedlivou věc.
Kreml důrazně popírá jakékoli oficiální vazby na válku v Donbasu a tvrdí, že všichni Rusové bojující na východě Ukrajiny jsou dobrovolníci, kteří se obávají údajných hrozeb vůči ruskojazyčnému obyvatelstvu v oblasti ze strany ukrajinských ultranacionalistů.“
Po incidentu se sestřelením civilního dopravního letadla společnosti Malaysia Airlines nad územím separatistů ruským systémem BUK 17. července 2014 ale Západ tomuto ujišťování nevěří. Tento útok by bez součinnosti ruské strany nebyl možný, a že by mohli v oblasti působit nějací „dobrovolníci“ přinejmenším bez schválení Kremlu, je obtížně představitelné.