Premiér Babiš nás uvedl do obrovské krize a může za tisíce mrtvých, tvrdí sokolovský primář Straka

repro: Česká televize

Primář interního a covidového oddělení Nemocnice Sokolov Martin Straka | FOTO: repro: Česká televize

Vládě kvůli neschopnosti zvládnout koronakrizi nedůvěřují tři čtvrtiny lidí. Nespokojenost se stále ostřeji ozývá i z přetíženého zdravotnického sektoru. Vláda dělá chybu za chybou. Primář sokolovské nemocnice Martin Straka viní premiéra Babiše z tragédie tisíců zbytečných obětí.

Zatímco v okolních evropských zemích se covidová čísla zlepšují a zrychluje se vakcinace, což se promítá do rozvolňování utažené ekonomiky, česká vláda přitvrzuje. Na neurčito. Podle řady expertů znovu pozdě, nesmyslně a diskriminačně, neboť drakonicky svazuje pohyb lidí a malé podnikání, ale velké průmyslové podniky – včetně chemické, zemědělské a potravinářské divize Agrofertu – nechává prakticky bez omezení.

Úřad vlády ČR

Já jsem krizový manažer

Premiér Babiš žije odtržený od reality a nepřipouští osobní pochybení. V situaci, kdy Česká republika vykazuje nejhorší čísla nových případů a úmrtí na covid-19 na světě, se stále chvástá, že on jediný je schopný epidemii čínského viru zvládnout. A pokud se staly chyby, on sám s nimi nemá nic společného.

Naposledy Babiš předvedl podobnou tirádu v Partii na TV Prima, kde hystericky reagoval na poznámku, že mu v poslední době tečou nervy. „Já jsem krizový manažer, terorizuju lidi,“ rozčiloval se, jako by terorizování podřízených byla nějaká chvályhodná a následováníhodná vlastnost.

„Nikdy neodstoupím,“ zopakoval svoji mantru, protože prý od rána do večera bojuje za vakcíny a léky. „Já jsem obchodník, a kdyby to měli shánět ti úředníci ministerstva zdravotnictví, tak to ještě nemáme. Mám tah na branku, na rozdíl od úředníků, kteří nejsou kreativní, nemají to myšlení. Taky jsem v životě něco vybudoval,“ zdůraznil.

„U mě, když je krize, stoupá výkon. Lidé, kteří mě kritizují, se živí politikou. Já nedělám politiku, posílám všechny peníze samoživitelkám,“ pokračoval Babiš, ale už nevysvětlil, proč jeho vláda na podzim v přípravě vakcinace zaspala a dnes jsme v tempu očkování třetí nejhorší v Evropské unii.

Volalo se, plakalo a nic se nedělo

Na podrážděný výstup premiéra, jehož přičiněním je dnes Česko v zahraničí považováno za covidový kotel a příklad nezvládnuté pandemie, reagoval v Otázkách Václava Moravce primář interního a covidového oddělení sokolovské nemocnice Martin Straka, který se v poslední době profiluje jako výrazný kritik vládních kroků.

FCM

Premiér Babiš dlouho přehlížel zhoršující se situaci v Karlovarském kraji a z prestižních důvodů odmítl krajem dohodnutou pomoc z Německa. Naopak lživě napadal místní zdravotníky s přeplněnými covidovými kapacitami a kritizoval je, že situaci nezvládají. Nepomohl ani extrémně slabý ministr zdravotnictví Jan Blatný, který obvinil místní reprezentaci z „politizace problému“.

Už tehdy se ozval sokolovský primář Martin Straka, lékař v první linii, který otevřeně přiznal, že dochází k selektování pacientů. „Hlasy se ozývají zhruba měsíc, první z Chebu, poslední týden i od nás. Volalo se, plakalo se a nic se nedělo,“ řekl začátkem února, kdy Babiš považoval výzvy Karlovarského kraje a petici občanů pro využití nabídky pomoci příhraničních německých nemocnic za nesmyslné, protože si prý Česká republika pomůže sama.

Bota za botou, chyba za chybou

Primář Straka nyní v České televizi označil Andreje Babiše za hlavního viníka současné tragédie.

„Tady se bavíme o nějakých dvaceti tisících obětí. Často zbytečných. Na tom, že covid bude mít nějaké škody, se shodneme všichni, ale jde o minimalizaci škod. A tady si neodpustím okomentovat dnešní vyjádření premiéra Babiše na televizi Prima,“ uvedl Straka.

„Jednak řekl, že neodstoupí. Tomu věřím, to je bohužel smutná pravda. Jednak že je krizový manažer, tomu taky trochu věřím, protože to je manažer, který nás uvedl do obrovské krize. To taky sedí. Ale to, že zachraňuje lidské životy, tak to není pravda, právě naopak. On to má celé na triku, sám se k tomu přiznal, on si vybírá svého ministra zdravotnictví, a díky jejich krokům za celý rok krize on sám přímo způsobil, že zemřelo několik tisíc lidí zbytečně a navíc,“ pokračoval lékař.

FB AB

„Stačí se podívat na porovnání se sousedními zeměmi, stačí se porovnat s Německem, které přišlo do té krize připravené. My jsme do ní přišli naprosto nepřipravení z různých důvodů, a teď reagujeme populisticky, nerespektujeme experty a všechno děláme víceméně špatně,“ reagoval na otázku, zda může svoje slova doložit.

Česko má dnes v přepočtu na milion obyvatel ve srovnání s Německem čtyřikrát vyšší úmrtnost na covid-19, ale jsou ještě úspěšnější země.

„Kromě jara, kdy jsme instinktivně zabrali dobře, tak od té doby je to bota za botou, chyba za chybou, je to prostě tragédie. Nemohu znát přesné číslo, ale můžeme se bavit o třiceti až padesáti procentech, kdy lidé zemřeli zbytečně. To je lidská tragédie, a to by si měl někdo zodpovědět,“ uzavřel primář Straka.

Hazard s lidskými životy

Lékaři a ředitelé nemocnic z Karlovarského kraje zdaleka nejsou jediní, kdo si zoufají ze situace ve zdravotnictví a z amatérské neschopnosti vlády, makající stylem pokus-omyl. Řešením nejsou odborně neodůvodněné experimenty, které už od loňského září nikam nevedou.

Co si ovšem počít, když v čele vlády stojí člověk vykazující sociopatické rysy? Sociopati jsou lidé, kteří trpí antisociální poruchou osobnosti, naprosto postrádají ohleduplnost k jiným osobám, netrpí studem ani výčitkami svědomí, typické je pro ně manipulativní chování. Ve vyhrocených situacích mohou být nebezpeční a problémem často bývá neschopnost s nimi jednat nebo se na čemkoli domluvit.

Na místě je razantní řez a odstranění vlády v čele s Andrejem Babišem, která je ve vyhrocených situacích nebezpečná, manipuluje lidmi a netrpí studem ani svědomím. Zahrává si s ohněm, protože tady už nejde „jen“ o plošnou likvidaci malého podnikání a sérii protiústavních kroků, ale o hazard s lidskými životy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner