Andrej Babiš už ani neskrývá pesimismus, že se mu podaří do konce července vyřešit problém s výměnou ministra kultury. Předem signalizuje, že se jednání mohou protáhnout, což je ovšem proti představám ČSSD. Jan Hamáček se snaží vládu udržet, ale premiér ho nebere příliš vážně.
[ctete postid=“259766″ title=“Hamáček hraje vabank, odejde Zeman poražen? Na obzoru jsou vážnější problémy“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/Hamáček-Babiš-PSP-385×230.jpeg“ excerpt=“Sociální demokracie dala přednost vládnutí, i když s podmínkou. Buď projde Michal “ permalink=“https://www.forum24.cz/hamacek-hraje-vabank-odejde-zeman-porazen-na-obzoru-jsou-vaznejsi-problemy/“]259766[/ctete]
Předsednictvo ČSSD se počátkem týdne uneslo, že buď bude ministrem kultury jmenován Michal Šmarda, nebo její ministři podají demisi do rukou předsedy Jana Hamáčka, který získal silný mandát pro následný postup. Přehodilo míč na stranu premiéra Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Jelikož Antonín Staněk v úřadu končí 31. července, logicky očekává, že nový ministr nastoupí počátkem srpna. Jenže tak snadné to nebude.
Babiš: Budu na dovolené
Pravdu měli spíše skeptici, že ani tento krok příliš nezabere a zablokovanou situací zásadně nepohne. Ledová sprcha pro provládní optimisty v čele s Hamáčkem přišla nečekaně brzy, ještě před avizovanou schůzkou Babiše a Zemana. Nikoli z úst prezidenta, který se zatím k ničemu nevyjádřil, ale premiéra, který dostal „za úkol“ Šmardu prosadit.
„Pokud se situace na ministerstvu kultury nevyřeší na schůzce se Zemanem 24. července, asi bude jednání pokračovat až po prázdninách,“ řekl Babiš novinářům při návštěvě jižních Čech. Zároveň avizoval, že Šmarda tak jako tak 1. srpna jmenován ministrem nebude bez ohledu na to, jak schůzka dopadne.
„To se určitě nestane, protože jsou vládní prázdniny. Všichni ministři jedou na dovolenou a já také. Prvních patnáct dní v srpnu nebudu přítomen,“ uvedl premiér. Už ani nesrší dosavadním optimismem, že se mu podaří rébus v dohledné době vyřešit, protože nadále věří v současnou koalici.
Varovný signál
Nad tímto absurdním veletočem, který by neměl Babišovy znalce příliš překvapit, zůstává rozum stát. O čem tedy šéfové ANO a ČSSD celou dobu vyjednávali? Proč tedy byl Hamáčkem pozván na jednání předsednictva, kde obhajoval koaliční projekt? Zmínil tehdy tuto „drobnou“ okolnost, že nebude od počátku srpna v republice a nehodlá svoji dovolenou ani na den přerušit?
Varovným signálem, že něco není v pořádku, byla už změna aranžmá schůzky s prezidentem Zemanem. Hamáček původně po jednání předsednictva oznámil, že o tuto audienci požádají společně s Babišem. Premiér poté upřesnil, že na Hrad půjde sám, což šéf sociální demokracie akceptoval.
„Koneckonců i usnesení předsednictva ČSSD ho vyzvalo k tomu, aby situaci řešil. Jsem za to rád,“ reagoval Hamáček, aniž by rozvedl důvod této změny. Pokud se původně na tomto formátu se šéfem ANO dohodl a veřejně jej oznámil, proč je vzápětí všechno jinak? Vše nasvědčuje tomu, že reakce Zemana na Šmardu zůstává negativní („mám o jeho jmenování vážné pochybnosti“), čemuž nasvědčuje i aktuální Babišova skepse.
Premiér není zprostředkovatel
Dalším signálem, že se premiér v této věci nehodlá příliš silně angažovat, je jeho vyjádření, svědčící o neochotě pochopit jeho ústavní roli. „Hodnotím to tak, že je tady názorový střet mezi panem prezidentem Zemanem a ČSSD. A já jsem jenom zprostředkovatel prostřednictvím koaliční smlouvy, kterou respektuji. Chovám se velice korektně,“ reagoval na usnesení předsednictva.
Předseda vlády ovšem není pouhý „zprostředkovatel“, ale Ústava mu při jmenování ministra předepisuje klíčovou roli. V tomto směru je suverénem, a prezidentovy osobní pohnutky nedávají žádnou šanci, aby premiérovu nominaci nepodepsal. Babiš se nechová jako ústavní činitel využívající příslušné kompetence, ale jako jeho karikatura.
Všichni to očekávají
Jak ještě před vzkazem z jižních Čech smýšlel Jan Hamáček? „Prásknout dveřmi umí každý,“ hájil svůj postup udržet se ve vládě v rozhovoru pro Radiožurnál (16. 7. 2019). Zopakoval, že prezident mu na poslední schůzce Šmardu neschválil se zdůvodněním, že si počká na stanovisko předsednictva. „Tak ho teď má,“ prohlásil.
Hamáček, navyklý donekonečna vyjednávat, se však nechtěl přímo vyjádřit, co se stane, pokud nebude Šmarda jmenován do konce července. Potvrdil však Šmardova slova, že v takovém případě se očekává, že ministři ČSSD podají 1. srpna demisi. „Ano, všichni to očekávají. Já se nějak rozhodnu a bude to moje odpovědnost,“ uvedl s tím, že nebude, dokud to jde, vztekle bouchat do stolu.
Zároveň připustil, že se Babiš chová docela zvláštně. „Tím, kdo je za vládu odpovědný, je pan premiér. Nemůže to delegovat na mě. Vyřešil by to nejraději nějakými nulovými náklady, aby se to nějak vyřešilo a nic to nestálo, ale to prostě nepůjde. Řešení vždycky bude něco stát. Buďto to panu premiérovi dojde, nebo se takto prosedíme do 1. srpna. No, a pak děj se vůle boží,“ uzavřel rozhovor.
Dělá si srandu?
Jan Hamáček ovšem na poslední poněkud laxní prohlášení premiéra, zatím nenasvědčující tomu, že mu to dochází, bezprostředně nereagoval.
[ctete postid=“257628″ title=“Zeman odmítá jmenovat Šmardu. Je za tím msta za jeho podporu Bradymu?“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/smarda-385×230.jpg“ excerpt=“Jan Hamáček sice tvrdí, že Miloš Zeman kategoricky nevyloučil, že jmenuje Michala “ permalink=“https://www.forum24.cz/zeman-odmita-jmenovat-smardu-je-za-tim-msta-za-jeho-podporu-bradymu/“]257628[/ctete]
Na rozdíl od místopředsedy ČSSD Michala Šmardy, který se nechal slyšet, že si snad premiér Babiš dělá srandu, ale není si tím úplně jistý. Skutečně nedělá. Je to jeho osobitý styl, jak tuto nepříjemnou lapálii s prezidentem vysedět. A zřejmě předpokládá, že totéž učiní sociální demokracie, zvláště když svěřila pravomoc učinit klíčové rozhodnutí svému současnému „konsenzuálnímu“ předsedovi.
Znovu se v plné míře projevuje Hamáčkova politická naivita, stále žijícího v přesvědčení, že Babiš bude kopat spíše na jeho straně hřiště než na straně jeho mocenského spojence na Hradě. V jednom pravdu má, že by premiér tuto situaci nejraději vyřešil s nulovými náklady, aby to nic nestálo. Ovšem jeho osobně.
Veškeré náklady zatím nese lavírující otloukánek sociální demokracie, která stále čeká na pomyslného Godota. Ale Godot se, jak známo, nedostaví.