Ministryně financí Alena Schillerová je dnes Babišovou pravou rukou s darem mistrně fabulovat. Chválí ji prezident a dokáže vyjít i s KSČM, kam přišla s premiérem žádat o podporu rozpočtu. Jakými výroky zaperlila v poslední době?
Alena Schillerová je typickým produktem marketingu ANO. Je kolem ní vytvářena mytologie odpovědné hospodářky, přitom nejvíce v historii zvyšuje mandatorní výdaje. Vláda podle ní vychází vstříc živnostníkům, přitom státní dozor stále utahuje šrouby. Snižuje prý daně, přitom je celkově zvyšuje. Schillerová dokáže prodat za vlastní i program koaliční ČSSD, takže není divu, že ji prezident Zeman považuje za „božský dar“ premiérovi.
Babišova vláda stále těží z ekonomického růstu, který nezapříčinila, a dopady svých byrokratických opatření ke zlepšení výběru daní přeceňuje. Rezignuje na reformy veřejných financí, rozpouští všechny rezervy, rekordně posiluje armádu státních zaměstnanců a hazarduje s budoucností mladších generací.
Realita není tak barvotisková jako statusy ministrů na sociálních sítích. Ve skutečnosti dokáže vláda ANO s ČSSD najít pochopení pro svoji neústrojnou rozpočtovou politiku jen u KSČM. Působí skutečně hrůzostrašně, když premiér Babiš s ministryní financí Schillerovou přicházejí žádat komunisty o podporu do jejich sídla v ulici Politických vězňů.
Budou žmoulat čepice
V knize Čas oligarchů Ondřeje Závodského je pasáž, jak si Andrej Babiš ještě jako ministr financí užíval svoje dominantní postavení ve vládě. Závodský, který mu tehdy dělal náměstka, popisoval, jakou měl oligarcha radost, když budou muset další miliardáři podle jeho slov „žmoulat čepice“ v Průhonicích, jestliže od něj budou něco potřebovat. „Velké kluky“ však podle Závodského přestalo „žmoulání čepic“ u Babiše bavit a začali si sami posilovat mocenské struktury.
Dnes předseda vlády třicet let po sametové revoluci žmoulá čepici u šéfa komunistů Vojtěcha Filipa, který si užívá svých několik minut mediální slávy, aby po pokorné audienci blahosklonně požádal politbyro KSČM o podporu státního rozpočtu. Babiš přitom opakovaně zdůrazňoval, že komunisté jeho menšinovou vládu podpořili jednorázově, a tím jejich role v celém příběhu končí.
„Komunisti nemají na naši vládu žádný vliv,“ prohlásil premiér loni při návštěvě Německa před kancléřkou Angelou Merkelovou a ostře dodal, že „měli KSČM zakázat“. Její vliv na vládu se prý přeceňuje, ačkoli doma ji označil za „demokratickou stranu“ a ocenil její „státotvorný přístup“.
Konstruktivní KSČM
Ministryně Schillerová seznámila komunisty s prioritami rozpočtu, které odpovídají jejich přání. Ze schůzky měla dobrý dojem. „Jednání bylo konstruktivní, věcné, prosto emocí. Pro mě je podstatné, že odcházím se závazkem podpory v rozpočtovém výboru,“ dodala. To se také stalo.
Vedení KSČM následně absolutní většinou doporučilo její návrh ve výboru podpořit. Jeho konečnému schválení ve Sněmovně jistě nebudou bránit ani prozatímní drobné disharmonie kolem financování zdravotnictví. Slova o „konstruktivním jednání“ přitom dýchají atmosférou referátů někdejších normalizačních aparátčíků.
Účtenkovka zvyšuje efektivitu EET
Schillerová se v poslední době proslavila i dalšími výroky. Při příležitosti druhého výročí zahájení státní loterie Účtenkovky ocenila její údajný přínos pro vlajkový projekt premiéra Babiše, elektronickou evidenci tržeb. „Vede k omezování případného obcházení povinnosti evidovat tržby a zvyšuje efektivitu EET, díky které se do konce roku 2018 vybralo 20,2 miliardy korun navíc,“ bilancuje ministryně.
S touto apoteózou Účtenkovky, která ve skutečnosti supluje státní dozor nad vydáváním účtenek, lze rovněž polemizovat. Účast stagnuje kolem 350 tisíc lidí, ačkoli Schillerová v době jejího rozjezdu očekávala trojnásobek. Zapojují se do ní pouze čtyři procenta dospělé populace, kterou dnes z větší míry tvoří štamgasti, fanatičtí sběrači posílající měsíčně tisíce účtenek a kšeftaři, kteří založili speciální stránky a facebookové skupiny s „bazarem“ účtenek.
Větší popularitě loterie nepomohly ani prazvláštní průzkumy agentury STEM zadané Ministerstvem financí, ze kterých vycházel zájem až 70 procent lidí. Nepomáhají ani další miliony nalité do Účtenkovky za reklamní kampaň a nepochybně nepomůže ani aktuální návrh Schillerové zdanit nejvyšší výhry.
Účtenkovka je fiaskem pro státní pokladnu, nevydělá si ani na vlastní provoz (ročně téměř 100 milionů korun) a slouží jen jako PR ministryně financí. Její úspěšnost je stejnou chimérou, jako údajná výtěžnost EET, kterou nepotvrdily žádné nezávislé analýzy. Nebo jako údajné narovnání podnikatelského prostředí, když novoty Schillerové nepřežily tisíce malých prodejen a hospůdek hlavně na venkově, zatímco stát podporuje masivními dotacemi velké firmy.
Napodobuje svého mistra
Ministryně financí však v poslední době zabrousila i na tenký politický led při projednávání ústavní žaloby na prezidenta Zemana. Prohlásila, že nebude vůči nikomu osobní, ale na podporu svého znechucení z projednávání tohoto tématu citovala jakýsi vzkaz předkladatelům: „Je to opoziční a senátorská špína“. Tento výstup koliduje s jejím patetickým vyznáním, zveřejněným o prázdninách uprostřed vládní krize.
„Když se tak toulám po pláži, napadá mě, jestli toho handrkování a zloby u nás není v poslední době nějak moc. Buďme k sobě navzájem více tolerantní. Demokracie je přece o tom, že musíme respektovat názor druhého. Je o diskuzi. Naše země přeci není stadion, kde se překřikují dvě rozvášněné tribuny znepřátelených fanoušků. Všichni přeci kopeme za tým, který se jmenuje Česká republika,“ napsala tklivě Schillerová.
Nicméně za hanlivý výrok se neomluví, takže lze konstatovat, že „nepolitická odbornice“ se od svého mistra stále učí. Nejenže fabuluje kolem výsledků svého rezortu, ale napodobuje ho už i agresivitou.