Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie na televizi Prima poskytl další nezvratný důkaz, že ho ani v nejmenším nezajímá, co je napsáno v Ústavě České republiky, kterou by měl nade vše ctít. Platí, že kdykoli se mu zachce a aspoň trochu se mu to hodí, neváhá tvrdit pravý opak toho, co v ní stojí; kromě toho ještě napadá ty, kteří trvají na tom, co se v základním zákonu státu skutečně uvádí, a vysmívá se jim. Možná je to ale ještě trochu jinak.
Miloš Zeman ve zmiňovaném rozhovoru prohlásil: „Chtěl bych Vám říci, jednak potvrdit svoje prohlášení, že pokud by vládě Andreje Babiše byla vyslovena nedůvěra, pak vzhledem k tomu, že do řádných voleb zbývá jenom několik měsíců, nechám tuto vládu dovládnout v demisi,“ řekl prezident Zeman.
Hned vzápětí ovšem dodal ještě jednu zásadní informaci: „Ale druhá věc, a Vy budete první, kdo se ji doví ode mě, je, že spekulace o tom, že je sto dvacet hlasů, které umožňují rozpuštění sněmovny, je naprosto mylná. A víte proč? Protože kdyby si tito naivové přečetli ústavu, tak by zjistili, že v takovém případě prezident republiky může, ale nemusí sněmovnu rozpustit. Takže by platilo totéž. Nechovejme se jako hlupáci, nedělejme chaos krátce před řádnými volbami, nechme všechny politické strany, ať předloží své programy. A především nechme občany, ať sami rozhodnou,“ zdůraznila hlava státu.
Zajímavé je už jenom to, jakým způsobem Miloš Zeman své sdělení uvádí. Na jedné straně se sice tváří, že moderátorce Terezii Tománkové sděluje informaci, která není příliš přelomová a objevná, protože si ji může každý tupec a nýmand dohledat a přečíst v ústavě, zároveň však zdůrazňuje, že moderátorka Tománková bude první, kdo se ji od něho doví.
Nová a důležitá informace
Vskutku zvláštní věc. Je to na stejné úrovni, jako kdyby prezident řekl: Jste první, kdo se to ode mě dozví, prezident republiky skládá slib do rukou předsedy senátu na společné schůzi horní a dolní komory parlamentu. Zkrátka a dobře z informace, která je napsaná v ústavě a tudíž všem dostupná, není třeba činit žádnou senzaci, a stejně tak ani dělat nějaké privilegium z toho, že ji někomu oznámíte jako prvnímu.
Prezidentovo prohlášení tak nedává vůbec žádný smysl. Alespoň za předpokladu, že skutečně hovoří o něčem, co si lze v ústavě přečíst. Jenže to je právě to. To, co Miloš Zeman tvrdí, se v našem nejvyšším zákoně dočíst nelze, takže to vskutku jistá senzace je, a stejně tak tedy stojí za zdůraznění, že tuhle novou a důležitou informaci, která se nikde nedá dohledat, někomu řeknete jako prvnímu.
Když se podíváme na to, co se v Ústavě České republiky opravdu píše, je to celkem jasné, není o tom potřeba jakkoli pochybovat a spekulovat a nikdo o tom také nepochybuje a nespekuluje. Výklad to má jednoduchý a jednoznačný: „Prezident republiky Poslaneckou sněmovnu rozpustí, navrhne-li mu to Poslanecká sněmovna usnesením, s nímž vyslovila souhlas třípětinová většina všech poslanců.“
Nepíše se tam tedy, že prezident sněmovnu „může“ rozpustit, ale že ji zkrátka „rozpustí“. Pokud bychom chtěli vůči hlavě státu projevit trochu vlídnosti, porozumění a velkorysosti, můžeme říct, že z jeho strany nešlo o záměr, o zákeřný, drzý a troufalý útok na ústavní pořádek České republiky, ani o rafinovaný politický krok, kterým chtěl politické strany odradit od toho, aby se k rozpuštění dolní komory parlamentu odhodlaly, nýbrž že se prostě obyčejně spletl.
Začarované slovíčko „může“
Nemyslete si, naivové, to se může stát i někomu takovému, jako je Miloš Zeman, že si to trochu poplete, takže z něj sice vypadne věta: „Protože kdyby si tito naivové přečetli ústavu, tak by zjistili, že v takovém případě prezident republiky může, ale nemusí sněmovnu rozpustit,“ jenže bohužel to byl právě prezident Zeman, kdo si ji asi nepřečetl pořádně. Ono tam totiž slovíčko „může“ skutečně je, ale o kus výše:
„Poslaneckou sněmovnu může rozpustit prezident republiky, jestliže
a) Poslanecká sněmovna nevyslovila důvěru nově jmenované vládě, jejíž předseda byl prezidentem republiky jmenován na návrh předsedy Poslanecké sněmovny,
b) Poslanecká sněmovna se neusnese do tří měsíců o vládním návrhu zákona, s jehož projednáním spojila vláda otázku důvěry,
c) zasedání Poslanecké sněmovny bylo přerušeno po dobu delší, než je přípustné,
d) Poslanecká sněmovna nebyla po dobu delší tří měsíců způsobilá se usnášet, ačkoliv nebylo její zasedání přerušeno a ačkoliv byla v té době opakovaně svolána ke schůzi.“
Jenže v případě souhlasu 120 poslanců s rozpuštěním sněmovny tam žádné „může“ není. Chudák prezident, pokud vynecháme variantu, že takhle okatě lže a spoléhá se na to, že ústavu nikdo nezná a nikdo si ji neotevře, můžeme říct, že se chytil do vlastní pasti. Předpokládal, že ví, co se tam píše, ale bohužel si to neověřil a špatně si to pamatoval. Inu, není nejmladší a nemůže nosit v hlavě vše. Jen ty naivy a to poučování si mohl odpustit. Trochu pokory by mu nezaškodilo, když už si tu ústavu není schopný otevřít a myslí si, že ví všechno nejlépe.