Poslední rok se v České republice vede intenzivní debata o možném příchodu čtvrtého mobilního operátora. Důvody jsou významné – mohl by vnést na tuzemský trh svěží vítr, lepší služby a nižší ceny pro zákazníky. Nejnovější aukce kmitočtů ale tuto vysněnou vizi opět posunula na neurčito. Proč je toto téma tak exponované? Jdeme po stopách hledání čtvrtého operátora.
„Splněno. 5G aukce úspěšně dokončena. Díky nově nastaveným podmínkám národního roamingu v pásmu 3,4–3,8 GHz i novému hráči na trhu se výrazně zvýší konkurenční tlak na mobilní operátory a na další snížení cen,“ pochvaloval si minulý týden ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) poslední aukci kmitočtů.
Podle odborníků se není příliš z čeho radovat. Aukce předznamenávala naději na příchod nového a nezávislého operátora – s ním tak mj. i šanci na lepší tuzemskou nabídku služeb. Sestava operátorů na českém trhu se totiž od roku 2000 (kromě odlišných názvů a proměn vlastnických struktur) vlastně nezměnila. Vznikli sice operátoři tzv. virtuální, ale jejich cenová politika podléhá nabídce trojice operátorů hlavních – O2, Vodafonu a T-Mobilu.
Tito operátoři tak nadále mohou diktovat ceny v zemi, která se podle analýzy Evropské komise řadí mezi nejdražší co do nabídky mobilních služeb. Jenže vstup na tuto půdu je pro další zájemce, nezávislé na dosavadních hráčích, téměř nemožný. Do nové sítě by museli investovat miliardy a přijít se zásadní cenovou nabídkou. Odlišit se, aby na trhu vyvolali dostatečně silnou reakci zákazníků. Což je těžké, protože zákazníky v Česku lze už jen přetahovat od konkurence a nové není kde brát.
Revoluce na mobilním trhu
Debata o vstupu čtvrtého operátora se začala v Česku opatrně otevírat už v roce 2009, kdy probíhala dražba kmitočtů v pásmu 1800 MHz. Ceny volání byly tehdy velmi vysoké a konkurence na trhu neexistovala – jednotliví operátoři nabízeli podobné ceny. Kromě toho, že to tak operátorům jednoduše vyhovovalo, to bylo způsobeno také tehdejším nezájmem Čechů o datové služby (ty zamíchaly cenami až o několik let později), které už v zahraničí s pozvolným pronikáním chytrých telefonů na trh formovaly další vývoj.
Pokud se stávajícím operátorům nebude chtít činit významné kroky, tak k žádnému vývoji na trhu nebude docházet. Tato slova demonstrovala tehdejší Telefónica, která v roce 2013 zcela nečekaně představila nabídku tarifů s neomezeným voláním a SMS zprávami a přinutila další operátory se těmto cenám okamžitě přizpůsobit. Najednou to šlo. Zákazníci se pozvolna přesouvali i k většímu využívání dat a začali se o ceny mobilních tarifů více zajímat.
„Bylo to nevyhnutelné. Dovolím si říct, že na to byli všichni operátoři připraveni. Ale to, že s tím přišel zrovna největší hráč, to bylo překvapení,“ komentoval to pro server iHNed.cz tehdejší šéf českého T-Mobilu Milan Vašina. Zmínil tehdy, že se čtvrtý operátor v Česku stal předmětem politického boje. „V aukci bylo vyhrazeno spektrum pro nového hráče. Nikdo se však nepřihlásil. Myslím, že je to logické, investiční horizont je v telekomunikacích v ČR poměrně daleko,“ dodal. Zároveň poznamenal, že z jeho pohledu není existence více než tří hráčů přínosná ani pro zákazníky, ani pro stát, protože by operátoři začali šetřit a neinvestovali by.
Předseda vlády Andrej Babiš loni debatu o novém operátorovi znovu rozproudil – viděl v tom šanci zabodovat ve své populistické rétorice a vyhovět silné poptávce lidí po dostupnějších tarifech. Zároveň se také snažil odčinit výrok jeho tehdejší ministryně průmyslu Marty Novákové, která prohlásila, že za vysokou cenu dat si mohou Češi sami, protože příliš používají wifi síť.
„My jako vláda budeme aktivní a budeme se snažit vyhledat investory. Potřebujeme jistotu, že stávající operátoři toho nového na trh pustí,“ slíbil Babiš v dubnu 2019 před aukcí kmitočtů v pásmech 700 a 3500 MHz, která se posléze několikrát posunula, údajně kvůli „časové náročnosti jednotlivých úkonů“. Později premiér přiznal, že se s některými zájemci dokonce osobně schází. Odklad aukce kmitočtů ale ještě jednou zdržely výměny Babišových ministrů, což situaci stále více zamotávalo. Vládní sliby a schůze nakonec přišly úplně vniveč.
„Za dobu, co se aukce připravuje, se vystřídali čtyři ministři. Resort průmyslu dodnes neví, co chce. Buďme rádi, že zde máme Český telekomunikační úřad, který aukci připravil a podle mého odvedl dobrou práci. Ministerstvo spolu s premiérem chrlí tři roky zprávy o tom, jak jsou drahá data. Nejsou však schopní v posledním půlroce aktivně vyhledávat zahraniční zájemce,“ řekl v reakci šéf sněmovního podvýboru pro telekomunikace Martin Jiránek (Piráti).
Ministr Havlíček a jeho otočka
V souvislosti se složitou situací okolo aukce kmitočtů se objevovaly otazníky, která společnost by měla dostatečný kapitál i odhodlání stát se plnohodnotným operátorem.
Jedním z možných čtvrtých operátorů měla být společnost ČEZ. Jak upozornil v rozhovoru pro server Lupa.cz bývalý člen Rady ČTÚ a expert na telekomunikace Ondřej Malý, její příchod na tento trh by však nemusel být úplně bez komplikací.
„Může to být velký problém. V ČEZ formálně vykonává za většinového vlastníka vlastnická práva ministerstvo financí. Stejné ministerstvo zároveň ale navrhuje i státní rozpočet, jehož součástí je i rozpočet Českého telekomunikačního úřadu. To jinými slovy znamená, že by vlastník jednoho z významných subjektů na trhu určoval rozpočet regulátora, což je v naprostém rozporu s požadavkem evropské směrnice,“ upřesnil Malý.
ČEZ nakonec do soutěže nešel, stejně jako Sazka, o které se též hovořilo jako o možném zájemci.
Představy o čtvrtém operátorovi se nakonec nenaplnily vůbec, nejdůležitější kmitočty pro chytré mobilní sítě 5G v pásmu 700 MHz si totiž rozhodila stávající trojice hráčů. „Ta velká trojka podle mého názoru jednoznačně vyhrála a shrábla to zásadní, co v té aukci bylo,“ zhodnotil výsledek aukce šéfredaktor odborného webu Lupa.cz David Slížek.
Ke kritickým hlasům se přidal i dnes již odstupující ředitel protikorupční organizace Transparency International ČR David Ondráčka. „Sliby o levnější službách zase padají, tak to u nás chodí. Oligopol vítězí, spotřebitelé ostrouhají,“ komentoval výsledek aukce na twitteru.
Ministr průmyslu a obchodu Havlíček, kterého jsme citovali na začátku článku, si výsledek aukce pochvaloval, protože jejím cílem prý nebylo najít čtvrtého operátora. „Celá aukce byla směřována nikoliv na čtvrtého operátora, to už bylo jasné minulý rok. Bylo jasné, že žádný čtvrtý operátor do Česka nepřijde, s tím se rozlučme,“ řekl serveru Seznam Zprávy. Jenže tímto výrokem lhal.
Když totiž šéf resortu vyhodil bývalého šéfa ČTÚ Jaromíra Nováka, jako důvod uvedl právě to, že jím nastavené parametry aukce na 5G sítě nezajistí dalšího operátora. Tehdy navíc v tiskové zprávě (dnes již smazané, ale přes archiv Google znovu získané) uváděl, že „příchod čtvrtého operátora je však velmi důležitý v kontextu se zlevněním mobilních dat pro širokou veřejnost“.
Potřebujeme čtvrtého operátora?
Znovu se tak dostáváme k věčné, již více než dekádu trvající otázce, zda vůbec potřebujeme na tuzemském trhu dalšího operátora. Pojďme se při hledání odpovědi podívat na Slovensko. Tam vyhrála v roce 2013 společnost SWAN aukci kmitočtů podobnou té současné české. Dva roky se tento operátor chystal, aby pak pod názvem 4ka představil ve spolupráci se Slovenskou poštou svou nabídku. Přišla s balíčky neomezených dat a nabídla tak alternativu, o které se tehdejšímu trhu mohlo jenom zdát.
Přišlo její vítězství? Nikoli. Od vstupu 4ky uběhlo již pět let a s cenami ani nabídkou konkurence to nijak závratně nehnulo, byť je 4ka stále nejlevnější a snaží se inovovat. Má nastaveny těžké podmínky, jak by mohla rozvíjet svou síť, a na trhu tak nadále dominují dosavadní operátoři.
„Trh mobilních služeb na Slovensku je velmi uzavřený. Je to oligopol s rysy kartelu a výsledkem jsou jedny z nejvyšších cen v EU,“ uvedl Michal Rybárik z iniciativy Chcem si vyberať.
Aukce kmitočtů v Česku skončila pro zákazníky ještě větším nezdarem; silná nezávislá alternativa nevznikne. Možnou variantou dalšího vývoje je pouze vznik (několika) menších operátorů, avšak závislých na O2 a jeho národním roamingu. Toto postavení s trhem nijak zásadně neotřese a s ohledem na minulost nelze očekávat, že by k nějaké významnější změně přispěl regulátor ČTÚ.
Podle někdejšího šéfa Českých Radiokomunikací Michala Čupy tuzemský trh čtvrtého operátora nepotřebuje. „Je to fikce. Řada evropských zemí spokojeně funguje se třemi operátory a funguje dobře,“ řekl v únoru Hospodářským novinám. Stát by měl podle něj vyřešit problém s nerovným postavením hráčů na trhu a při přípravě aukcí upravit, aby všichni účastníci mohli spravedlivě sdílet síť.
Ceny dat v Česku jsou podle něj vysoké, protože chybí férová konkurence. „Je to výsledek špatné regulace, která dovolila, aby dva operátoři sdíleli síť a třetí ne. Dva operátoři mají proto každý síťové náklady o 40 procent nižší než třetí. Když se proto třetí rozhodne snížit ceny, tak dva, kteří mají velký polštář, je lehce sníží také. Třetí operátor ví, že už je mimo a dál snižovat nemůže,“ vysvětlil Čupa.
Ani dílčí úspěchy menších společností v poslední aukci – Nordic Telecomu a Centronetu – nepřinesou zásadní cenovou proměnu. Majitelé těchto firem jsou totiž napojeni na finanční skupinu PPF. Jejich šéfové se s majitelem PPF Petrem Kellnerem dobře znají z předchozí spolupráce, jen těžko by tak zbrojili proti zavedenému operátorovi O2.