Principem vašeho vládnutí bylo kupovat si voliče, řekl Síkela. Vám nevadí zadlužovat naše děti? ptal se Schillerové

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) (ČTK/Kamaryt Michal)

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) | FOTO: ČTK/Kamaryt Michal

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na čtvrteční mimořádné schůzi sněmovny ostře zkritizoval politiku bývalé ministryně financí Aleny Schillerové. Připomněl, v jakém stavu vláda Petra Fialy převzala veřejné finance, a upozornil, že nehodlá pokračovat v utrácení, které nastavil Babišův kabinet.

Síkelu překvapilo, že například o „pádivé inflaci“ slyší od bývalé šéfky státní kasy, když to podle něj je i ona, kdo je zodpovědný za situaci, v níž se naše ekonomika nachází. „Já jsem z těch vystoupení zjistil, že jsme zřejmě chodili do jiných škol, četli jiné knihy a máme jiné životní zkušenosti. Doufám, že alespoň pro velkou část voličů této země si dovoluji tvrdit naštěstí,“ řekl ministr za hlasitého potlesku poslanců vládní koalice.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

Tím ovšem jeho řeč k exministryni neskončila. „Vaše projevy, paní Schillerová, by mohly budit dojem, že jste se v politice ocitla až teď a že máte před sebou čistý stůl. Ale to v žádném případě není pravda. Pojďme si tedy říci, co ve skutečnosti na stole máte,“ pravil Síkela s tím, že na počátku tohoto týdne zveřejnil Český statistický úřad informaci o tom, že inflace v České republice vzrostla na 9,9 %.

„Lednová inflace! Ne naše inflace. Vaše inflace, lednová inflace,“ zdůraznil. „Takže to vypadá, že poté, co jsme za vaší vlády nejdříve byli Best in Covid, tak jsme nyní díky vám Best in Inflation,“ dodal.

Připomněl také rekordní zadlužení Česka. „Principem vašeho vládnutí totiž bylo kupovat si voliče a rozdávat peníze každému, kdo si o ně řekne. Udělali jste si takovou veřejnou výdejnu peněz,“ řekl Síkela, který připodobnil exministra Havlíčka k Večerníčkovi, který rozhazuje dotační programy. „Vám nevadí zadlužovat vaše děti a děti vašich dětí? Mně to vadí a já to dělat nebudu,“ upozornil ministr průmyslu a obchodu.

Síkela také slíbil, že nebude „rozhazovat peníze z helikoptéry“ a nebude se fotit s pávy. „Nebudu ani chodit do každého televizního pořadu a ke všemu se vyjadřovat. Já chci pracovat pro tuhle zemi a chci pro ni pracovat tak, abych nezvyšoval tlak na růst inflace,“ sdělil poslancům člen Fialova kabinetu.  

„Rozpustit v ekonomice tolik peněz, jako to udělala minulá vláda, má snad jediný smysl. V tom mnohasetmiliardovém měřítku se lehce ztratí pár milionů na fotografie s pávy nebo stamiliony pro nějaký holding,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]