Přístav Sevastopol je mimo provoz. Údajně kvůli útoku dronů

Při útoku měla být poškozena vlaková loď Admirál Makarov. (commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/Ad Meskens.)

Při útoku měla být poškozena vlaková loď Admirál Makarov. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/Ad Meskens.

Ruské námořnictvo dnes nad ránem odrazilo útok dronů v přístavu Sevastopol na okupovaném ukrajinském poloostrově Krym, tvrdí místní proruské úřady. Podle nich škody nevznikly, později ale oznámily, že přístav je mimo provoz. Ukrajinská média uvedla, že městem zněly výbuchy.

„Dnes od půl páté ráno různé systémy protivzdušné obrany v Sevastopolu několik hodin odrážely útoky dronů. Všechny bezpilotní letouny byly sestřeleny,“ uvedl na telegramu Moskvou dosazený sevastopolský gubernátor Michail Razvozžajev s tím, že útoky se obešly bez zranění.

()

„Kromě bezpilotních letounů naše armáda podle předběžných informací zničila také hladinový dron,“ dodal Razvozžajev pravděpodobně s odkazem na dálkově ovládaná plavidla, která podle médií Ukrajinci údajně používají při pokusech o ničení ruských válečných lodí.

Dříve gubernátor uvedl, že žádný objekt ve městě nebyl zasažen a že situace je pod kontrolou. Později sevastopolská vláda oznámila, že bylo dočasně uzavřeno místní kotviště. „Trajekty ani lodě nejezdí,“ sdělila na telegramu.

Ukrajinská média s odvoláním na neověřené zprávy ze sociálních sítí uvedla, že Sevastopolem dnes ráno zněly exploze.

„Jsou to pravděpodobně bojoví komáři, kteří ruskou moc tolik znepokojují,“ komentovala ironicky vyjádření sevastopolských úřadů mluvčí ukrajinského jižního velení Natalija Humenjuková. Narážela tím na nedávný skutečnostmi nepodložený výrok ruského velvyslance při OSN Vasilije Něbenzji, podle nějž Rusové na Ukrajině objevili drony, které mohou „šířit komáry nakažené nebezpečnými viry“.

Strategický přístav Sevastopol je největším městem na poloostrově Krym, který Rusko anektovalo v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014. Ukrajinští představitelé v posledních měsících několikrát uvedli, že je jejich cílem dobýt poloostrov zpět. Již před anexí v Sevastopolu sídlila ruská Černomořská flotila.

Podle některých zdrojů výbuchy poškodily několik lodí ruské černomořské flotily. Údajně je mezi nimi i fregata „Admirál Makarov“, která se stala vlajkovou lodí Černomořské flotily, poté co Ukrajinci potopili bývalou vlajkovou loď – křižník Moskva.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články