Proč se Česko neinspirovalo v boji proti covidu-19 Portugalskem?

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) (Tomáš Zdechovský)

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) | FOTO: Tomáš Zdechovský

Portugalsko je zemí, od které se nyní můžeme mnohému přiučit. Je srovnatelně lidnatá s Českou republikou a při zvládání pandemie se v minulosti taktéž potýkala s velkými obtížemi. V lednu byla situace v zemi dokonce zoufalá.

Na Portugalsko udeřila mutace delta a nemocnice nestíhaly přijímat a ošetřovat pacienty v kritickém stavu. V zemi tehdy zdravotní systém na rozdíl od Česka skutečně zkolaboval.

Na rozdíl od Česka si Portugalsko dokázalo vzít ze své bolestné zkušenosti dostatečné ponaučení a nyní má země ležící na Pyrenejském poloostrově naočkováno už téměř 90 % veškeré populace. Strach, že se bude opakovat letošní leden a únor, byl důležitým faktorem, který přesvědčil Portugalce o tom, že žádný lepší způsob, jak zabránit opakování situace z letošní zimy, než je očkování, prostě neexistuje.

Zdroj: Worldometers.info

Neznamená to ale, že by u nich covid úplně vymizel. Počet případů opět narostl a Portugalsko bylo dokonce nuceno znovu zavést některé restrikce. Od 1. prosince bude vyžadovat negativní test pro úplně všechny příchozí do země včetně očkovaných. Test bude vyžadovaný i pro vstup do barů, nočních klubů či na velké události a do léčebných zařízení.

Současné počty nakažených se nyní pohybují v řádu několika málo tisíců případů denně (viz graf výše), což sice není úplně zanedbatelné, ale mnohonásobně méně než pátečních hororových 27 tisíc, které jsme měli v den psaní tohoto článku v Česku. Nikoho asi nepřekvapí, že velmi nízké zůstávají ve srovnání s Českem i počty mrtvých, které jsou nižší než 20 případů denně (viz graf umístěný níže). Naproti tomu v Česku se počet zemřelých lidí s covidem v posledních dnech pohyboval kolem stovky.

Worldometers.info

Zdroj: Worldometers.info

Očkování samozřejmě není všelék. Portugalský případ je ale jasným důkazem toho, že vakcinace obyvatel svoji úlohu plní dobře. Výrazně snižuje riziko nákazy, a hlavně počet zemřelých se díky němu snížil na naprosté minimum.

Kampaň vedl viceadmirál

Co je tajemstvím portugalského úspěchu? Příčin by se dalo najít několik. Portugalská společnost měla výhodu v tom, že dezinformace zde neměly tak úrodnou půdu jako u nás. S tím souvisí i skutečnost, že portugalské úřady od počátku opatření i očkování srozumitelně komunikovaly. Právě dobrá komunikace se ukázala jako účinná prevence proti šíření mylných informací či cílených dezinformací. Jak řeklav rozhovoru pro server Aktuálně.cz Hana Pereira, která pracuje v laboratoři při farmaceutické fakultě v Lisabonu, „vakcinace byla dobře zorganizovaná a lidé neměli pocit, že by někdo něco zanedbal nebo podcenil.“

()

Portugalská kampaň taky nikdy nemluvila o žádné tečce. Jednou z největších chyb české kampaně bylo její heslo „udělejme tečku za koronavirem“ a od něho odvozený název aplikace s certifikátem. „Tečková“ kampaň byla jednak pro většinu lidí neviditelná, u těch ostatních vyvolávala nerealistická očekávání, která se nenaplnila, a naopak u části veřejnosti prohloubila nedůvěru v očkování.

Dobrým tahem bylo vybrat jako tvář kampaně nepolitickou osobnost. Portugalskou očkovací kampaň vede od letošního ledna viceadmirál Henrique Gouveia e Melo, který pojal boj s šířením pandemie jako válečné tažení, kde neexistují neutrální strany. Prohlásil, že existujíjen dvě strany. Ti, kdo nechtějí být očkováni, jsou na straně viru a viru napomáhají. A ti, kdo se dají očkovat, stojí na straně komunity, na straně všech.

Vojenský přístup a střízlivý optimismus

Jeho vojenské pojetí boje s pandemii se nemuselo zamlouvat všem, ale zjevně zafungovalo. Přestože očkování nebylo povinné, podařilo se Melovi Portugalce přesvědčit, že jedinou cestou z pandemie je právě dostatečná proočkovanost. Melo je považovaný za charismatickou osobnost a lídra, kterému lidé důvěřují.

Nic takového neplatí o Andreji Babišovi, který je pro většinu lidí naprosto nedůvěryhodným člověkem. Stokrát může rozčíleně mávat grafy srovnávajícími počty nakažených a hospitalizovaných v Česku a mnohem proočkovanějším Irsku a vyzývat lidi, aby se nechali očkovat. Zabírat to ale samozřejmě nebude.

Samotná skutečnost, že Portugalsko je nyní nejproočkovanější zemí v Evropě a spolu se Singapurem a Spojenými arabskými emiráty patří mezi nejproočkovanější státy na světě, může svádět k nadšení, že už je nejhorší konečně za námi. Viceadmirál Melo si ale i za této situace dokázal zachovat střízlivý nadhled a snaží se mírnit jakýkoli předčasný optimismus. Připomíná, že vyhráno zdaleka není a opravdu není na místě usínat na vavřínech: „Je mi jedno, jestli jsme první, druzí nebo třetí. Jde mi o to, dostat pod kontrolu virus a sebrat mu prostor. Ale boj s covidem neskončí, dokud nebude i v chudších zemích výrazná většina obyvatel naočkována.“

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Ten, kdo měl přijít …

Žádného viceadmirála sice Česko coby vnitrozemský stát nemá. Úplně by stačilo, kdyby byla dosluhující vláda schopná oslovit nějakou nepolitickou osobnost, která by dokázala být dostatečně přímočará, jasná a přesvědčivá ve svém vysvětlování prospěšnosti vakcíny. Nestalo se tak. Máme jen necelých 60 % lidí očkovaných, více denních přírůstků než v předchozích vlnách, a naše zdravotnictví zvládá nápor jen s velkými obtížemi. Ten, kdo měl přijít, nepřišel, a proto jsme nyní tam, kde jsme. Veškerá odpovědnost za současný stav padá na Babišovu vládu.

Text byl publikován na autorově blogu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]