NÁZOR / Web komunistických autorů iportal24.cz nám reprodukoval myšlenky jakéhosi norského profesora, který se domnívá, že za válku na Ukrajině může Západ, NATO a Spojené státy. Když se podíváme na životopis tohoto pána podrobněji, je nám celkem hned jasné, do jaké kategorie lidí patří.
Glenn Diesen je profesorem politologie na univerzitě v jihovýchodním Norsku. Pro portál Brave New Europe (BNE) tvrdil, že NATO ztratí velkou část své důvěryhodnosti, pokud by Rusko na Ukrajině vyhrálo. Proto bude aliance připravena nasadit i rakety dlouhého doletu a riskovat i jadernou konfrontaci.
„Podle experta bylo rozšíření NATO, které zrušilo inkluzivní celoevropské bezpečnostní dohody s Ruskem, ‚hlavním projevem amerických hegemonistických ambicí po studené válce‘. Z tohoto důvodu expert nevylučuje, že členské země aliance ‚budou připraveny zaútočit na Rusko přesnými raketami dlouhého doletu a riskovat jadernou výměnu‘,“ sděluje nám článek.
Podle Disenova odhadu „NATO vyprovokovalo invazi a sabotovalo všechny cesty k míru“. „Tím, že si nepřipouštíme ústřední roli NATO při vyvolání této války, se také bráníme uznat možná politická řešení,“ domnívá se „expert“.
Jsou to všechno samozřejmě nesmysly, ale my už jsme celkem zvyklí, že i profesoři říkají různé nehoráznosti, jak u nás, tak na Západě.
I průměrně inteligentního člověka by napadlo, že pokud bylo Rusko takzvaně vyprovokováno k válce, musí být Vladimír Putin duševně labilní.
Pokusy ruské propagandy nějak vysvětlit, že za útok na Ukrajinu může někdo jiný než Moskva, jsou skutečně zoufalé a značně krkolomné. Byla to ruská armáda, kdo se shromažďoval u ukrajinských hranic, a byli jsme ujišťováni, že se jedná o vojenské cvičení. Záhy poté, co bylo oznámeno, že se vojáci již stahují, stáhli se kupodivu přesně opačným směrem a pokoušeli se dojít až do Kyjeva. Protože však část publika není úplně nejbystřejší, podařilo se řadě lidí nabulíkovat, že útok byl ve skutečnosti obranou, že šlo o to předejít útoku ukrajinských nacistů podporovaných Západem, že Kyjev provozoval na východní Ukrajině genocidu Rusů a kromě toho v tajných biologických laboratořích vyráběl zbraně, které měly sloužit vyhubení Slovanů.
Pan profesor je známá figurka. Mimo jiné roce 2004 vystudoval ruský jazyk a literaturu na státní univerzitě v Sankt Petěrburgu. Ve své disertační práci se zabýval „ideovým a institucionálním vlivem na racionalitu rozhodování představitelů EU a NATO z pohledu neoklasického realismu“. Býval pravidelným komentátorem ruské státem kontrolované mezinárodní zpravodajské televize RT a je členem Valdajského diskusního klubu. To je ta akce, jak její hlavní událostí je projev vůdce Vladimira Putina.
Aage Borchgrevink z Norského helsinského výboru řekl, že Diesen má v ruské stanici RT „důležitou roli západního experta, který dodává legitimitu tomu, co se zjevně jeví jako kremelská verze“, a „jeho texty jsou nespolehlivé, faktografický základ je pochybný a vyznačují se obsahem a formou ruské propagandy, jak ji vyjadřují RT a Sputnik“.
V roce 2020 napsal Diesen společně s odsouzeným zločincem a bývalým agentem KGB Arnem Treholtem do deníku Aftenposten článek, ve kterém uvedl, že Rusko má „legitimní zájmy a bezpečnostní potřeby“, a prohlásil, že Rusko je nespravedlivě démonizováno jako bezpečnostní hrozba.
Prostě tady vidíme další exemplář toho, čemu se říká užitečný idiot. Ti to mají od vypuknutí války na Ukrajině o něco obtížnější, protože se dostali do velmi trapné situace. Jak ale vidíme na profesoru Václavu Klausovi, není ostuda, která by se nedala přežít. Nevíme, jestli se kdysi pánovi stalo při studiích v Sankt Petěrburgu něco zvláštního, nebo měl takové podivné sklony v sobě už předtím. Zajímalo by nás to i u našich vlastních kolaborantů, nicméně zatím je podstatný dopad jejich působení.
Že naprosté nesmysly pana profesora z Norska s potěšením citují naše komunistické kruhy, vůbec nepřekvapuje. Po sto letech kolaborace s různými moskevskými režimy už by bylo dost obtížné se orientovat nějak jinak. Bývalý režim tady ostatně zanechal pořád ještě dost velkou klientelu lidí s narušeným myšlením i hodnotami a proruským sentimentem, takže se tento typ propagandy vyplatí. Ve vybudování komunismu už sice nejspíš nevěří vůbec nikdo, ale potřeba nějak si zdůvodnit vlastní nenávist a zahořklost někomu vystačí i bez nějakých utopických ideálů.