Ministr zdravotnictví Roman Prymula začal rázně a premiér Andrej Babiš věří, že nový šéf resortu napraví jeho závažná osobní pochybení. Nyní jde o to, za jakou cenu a zda se skutečně zlepší chaotický styl práce a komunikace, jak Prymula slibuje. Zatím tomu nic nenasvědčuje.
Přesmyčkou s instalací Prymuly sleduje Babiš ústřední nepřiznaný cíl, zastavit padající preference hnutí ANO. Část voličů, konfrontována s nepřibarvenou realitou, až dnes prohlédla, že je jeho šéf prodavačem nejlacinějšího zboží na trhu politického marketingu. Sebechvála a povýšené mistrování ostatních k zahnání koronaviru nestačí. Císař je ve skutečnosti nahý jak v Andersenově pohádce a odkrývá nehezkou podívanou.
Postava z amerického filmu
Okolnosti výměny ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jsou hororovou parodií na politiku. Premiér Babiš ho v osobní nouzi donutil potupně rezignovat, což mu nebránilo vychvalovat svého učně do nebes jako údajně nejlepšího polistopadového ministra zdravotnictví.
Sotva byla použitá loutka z marketingových důvodů před volbami odhozena, premiér a jeho média okamžitě zahájili chvalozpěvy na Vojtěchova nástupce. Babiš na sociálních sítích básní o Prymulovi jako o „postavě z amerického filmu a jednom z nejschopnějších vědců v boji proti epidemiím na světě“.
„Pan profesor je zároveň voják a manažer, člověk jako stvořený pro válku s virem,“ pokračuje náhle militarizovaný premiér. „Byl ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové a na řízení nemocnic má taky mezinárodní atest z University of Birmingham. Řídit nemocnici je nesmírně komplexní úkol,“ dodal.
„Nedovedu si představit nikoho kompetentnějšího, který by stál v čele boje proti druhé vlně pandemie,“ přisadil si Prymulův patron, prezident Miloš Zeman. Skutečně u nás není řada jiných velmi schopných odborníků, nebo Prymula jen vhodně zapadl do týmu?
Komplexní řízení
Premiér opomněl zmínit, že Prymula byl z postu ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové odvolán kvůli flagrantnímu střetu zájmů. Nepřiznal desítky milionů korun z podnikatelské činnosti a nemocnice přihrávala lukrativní zakázky firmě jeho dcery.
V Babišově pojetí zřejmě „komplexní řízení“ spočívá i ve schopnosti postarat se především o svoji rodinu. V tom jsou si blízcí, stejně jako ve vůdcovském principu řízení státu. Prymula, který ani po roce nedostal bezpečnostní prověrku, je v současném mocenském schématu mužem na svém místě.
Není však jisté, zda padne na úrodnou půdu Babišova zmínka o vojenské minulosti plukovníka Prymuly, jehož direktivní styl vyhovuje stoupencům vlády tvrdé ruky. Dnes to bude mít s nepopulárními kroky mnohem složitější.
Premiér vytvářel aureolu světového premianta a sliboval, že už nikdy nezavede plošná opatření. Uvedl veřejnost v omyl a pokrytecky na ni přehazuje odpovědnost za šíření čínského viru. Za těchto okolností bude Prymula narážet, pokud se diametrálně nezmění dosavadní přístup státu.
To si nový ministr patrně uvědomuje, když po nástupu do funkce vyhlásil, že se musí zásadně změnit a sjednotit komunikace vlády. Ovšem právě jemu bylo v minulosti vytýkáno mediální sólování a prezentace osobních názorů. Jeho první kroky ve funkci však naznačují, že se na chaotickém fungování vlády nic nemění.
Plaga Prymulovy výzvy odmítá
Prymula, který se chce od Vojtěcha odlišit rázným vystupováním, nejprve oznámil svoje návrhy v médiích, aby se následně ukázalo, že je neprojednal ani s ministry rovněž nominovanými za hnutí ANO. Typickým příkladem je jeho výzva, aby ředitelé škol vyhlásili páteční volno, kterou se dozvěděli ze sociálních sítí.
Co je ještě bizarnější, stejným způsobem doputovala výzva i k ministrovi školství Robertu Plagovi, dosazenému v dresu ANO podobně jako Prymula. Plaga reagoval na takto formulovaný apel, který se nesetkal s jednoznačným pochopením, nedůtklivě.
„Pokud se máme bavit o nějakých dalších úpravách třeba školního roku nebo systémových věcech, které se týkají opatření preventivních, nebo v červeném regionu, tak jsem vyzval ministra zdravotnictví, abychom do toho byli ještě více vtaženi,“ prohlásil a nebyl jediný, komu se Prymulova výzva nezamlouvala.
„Nemyslím si, že se jedná o šťastnou alternativu. Ve chvíli ředitelského volna budou děti poletovat po Praze a nákupních centrech a ničemu to neprospěje. Takto by se to podle mě řešit nemělo,“ řekl webu TN.cz předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. O smysluplnosti této výzvy svědčí skutečnost, že ji vyslyší pouhých 15 procent základních a středních škol.
Ministr Plaga se už dříve ohradil proti Prymulovu nápadu zavřít všechny střední školy a druhý stupeň základních škol v Praze, který odmítla i hlavní hygienička Jarmila Rážová.
„Na našich školách byla ministerstvem zdravotnictví v rychlém sledu zavedena preventivní opatření, a to roušky ve společných prostorách. A následně i roušky ve třídách. Aniž byla vyhodnocena jejich účinnost, už pan Prymula – mimochodem ten, který v květnu říkal, že ve školách žádné nebezpečí nehrozí – avizuje zavření těchto škol,“ uvedl Plaga pro Radiožurnál.
Třicet procent tržeb dolů
Podobným způsobem probíhala „komunikace“ s už tak od jara dramaticky zkoušeným sektorem pohostinství. Prymula mimo jiné bez diskusí nařídil zavírací dobu ve 22 hodin, aniž by vláda současně nabídla kompenzaci. Tak to aspoň probíhá ve vyspělých zemích, ne jako u nás, kde vláda o pomoci podnikatelům jenom mluví, ale ve skutečnosti se náhrada škod k většině postižených firem nedostane.
Na tento zásah, který podle odhadu Svazu obchodu a cestovního ruchu připraví toto odvětví až o třicet procent tržeb, reagovala i jindy k vládě konformní Asociace hotelů a restaurací. Ve svém prohlášení poukázala na rozpor s Prymulovým prohlášením, že nechce zavádět opatření, která by handicapovala ekonomiku.
„Toto opatření se netýká pouze barů, ale i běžných restaurací, kde jsou dodržována a již nastavena pravidla bezpečnosti, a tudíž rizika minimalizována bez ohledu na to, zda budou provozy uzavřeny o dvě hodiny dříve,“ uvádí asociace. Za dlouhodobý problém považuje, že tato opatření nejsou předem konzultována s odborníky z praxe, jsou přijímána chaoticky a bez jasného odůvodnění. To je i poslední případ.
Plukovnický dril
Vláda nikdy nepovažovala za potřebné dokládat svoje nařízení, ať už při jejich přitvrzování, nebo uvolňování, podrobnými epidemiologickými analýzami. Pokud tedy vůbec nějaké má, za což zodpovídal i Prymula už ve funkci náměstka ministra zdravotnictví, než ji i kvůli chybějící bezpečnostní prověrce opustil.
Je nejvyšší čas, aby byl tento model komunikace opuštěn. Vláda svojí neschopností v posledních měsících ztratila velkou část důvěry a plukovnický dril ambiciózního ministra Prymuly se mnohým za těchto okolností líbit nebude. Zvláště pokud se bude vláda chovat stejně přezíravě jako doposud.