Příliš mnoho údajného vlastenectví vede zřejmě k tomu, že lidé ztrácejí soudnost. Celkem názorně je to vidět na tom, s jakými potenciálními šílenostmi ve Velké Británii souhlasí stoupenci brexitu.
Podle průzkumu, který provedly Edinburská a Cardiffská univerzita, „násilí proti poslancům stojí za odchod z EU podle 71 procent příznivců brexitu v Anglii, 70 procent ve Walesu a 60 procent ve Skotsku. Podobně jsou na tom příznivci setrvání v unii. Podle 58 procent z nich v Anglii, 56 procent ve Walesu a 53 procent ve Skotsku násilí proti poslancům stojí za zachování členství v EU.“ (ČT)
Nejen to. Jsou pro brexit i v případě, že povede k rozpadu Spojeného království nebo zhoršení ekonomické situace. „Těsně nadpoloviční většina Angličanů a Velšanů je přesvědčena, že brexit způsobí významné zchudnutí. Ve Skotsku je to dokonce 61 procent. Více než tři čtvrtiny odpůrců EU si myslí, že utažení opasků by za vystoupení z unie stálo.“
Musíme hodně napnout představivost, aby nám bylo jasné, proč vlastně někdo trvá na vystoupení z unie, když by mu nevadilo násilí, zchudnutí a rozpad země. Při kampani se přece lidem naslibovalo, kolik peněz se brexitem získá navíc a jakou velikost tím země dosáhne. Pokud ale na ničem z toho už brexiťáci netrvají a smířili by se i se zhoršením současného stavu, o co tady vlastně jde? O nějaký „vyšší pocit“? Vlastenectví? A jakou vlast mají ti lidé na mysli?
Prostě šílenství, které už se vymklo z kategorií běžného racionálního hodnocení.
Ne že bychom u nás podobné pomatence nenašli. Klaus junior také hlásal, že bychom měli okamžitě vystoupit z EU, byť bychom měli o třetinu zchudnout. Otázka je, kdo je to podle něj „my“. Rodina Klausovic jistě nezchudne. Na lidi mdlého rozumu, kteří vedou druhé do neštěstí, bychom si měli dávat pozor. Na ně následky nedopadnou. Nejvíc to odnesou ti, co jim na to skočí, a spolu s nimi i ti nevinní, kterým se nepodaří situaci zachránit.