Po téměř rok trvající válce na Ukrajině Vladimir Putin stále rozdává své armádě úkoly, které jsou buď nereálné, nebo alespoň velmi těžko splnitelné. Výročí invaze do sousedního státu chce ruský prezident připomenout tím, že jeho vojáci ovládnou Doněckou a Luhanskou oblast. Informace poskytl vysoce postavený představitel ukrajinské rozvědky.
Podle Andrije Čerňaka z Hlavního zpravodajského ředitelství ukrajinského ministerstva obrany se dají vypozorovat náznaky toho, že se ruská armáda připravuje k další ofenzivě. Ta by měla mít jako hlavní cíl obsazení celého území Donbasu. Podle deníku Kyiv Post měl vydat takový rozkaz sám ruský prezident.
„Zaznamenali jsme, že ruské okupační síly přesouvají na východ další útočné skupiny, jednotky, zbraně a vojenskou techniku,“ potvrdil Čerňak. „Podle vojenské rozvědky Ukrajiny vydal Putin rozkaz zmocnit se do konce března území Doněcké a Luhanské oblasti,“ dodal.
Na obdobný scénář upozornil v lednu i americký Institut pro studium války (ISW). Analytici odhadují, že útočnou operaci ruské jednotky zahájí v následujících měsících, pravděpodobně ve východoukrajinské Luhanské oblasti. Rusko se podle britské rozvědky snaží vytvořit novou osu postupu v Doněcké oblasti a odklonit ukrajinské jednotky od Bachmutu.
Ofenziva Putinovy armády už podle poradce ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka odstartovala a v příštích měsících se může situace vyhrotit. „Je jasné, že na jaře dojde k nějakým aktivním opatřením. Nicméně již dnes vidíme ruské útočné akce v Luhanské a Doněcké oblasti. To znamená, že ofenziva je v plném proudu,“ sdělil ukrajinskému listu poradce vedoucího prezidentské kanceláře.
Ruský vůdce nutně potřebuje velký válečný úspěch, protože zatím „speciální vojenská operace“ neprobíhá podle představ všech zainteresovaných osob. Z krátké války, v níž by Rusko rychle obsadilo Kyjev a převzalo moc nad okupovanou zemí, sešlo, protože Ukrajinci byli na útok připraveni. Navíc ruská bojová technika i vybavení vojáků neodpovídají standardům vyspělé armády. Ukrajina tak postupně převzala kontrolu nad situací a s pomocí dodávek zbraňových systémů, munice a peněz ze Západu dokázala nejen odrazit ruskou ofenzivu, ale začala dobývat zpět obsazená území.
I proto se spekuluje, že dal Putin rozkaz dobýt Donbas do 24. února, kdy bude první výročí ruského vpádu na Ukrajinu. Původně se hovořilo o tom, že by ruský prezident mohl v tento den použít taktické jaderné zbraně, ale to nelze potvrdit.
Viktor Tregubov je ovšem přesvědčen, že plán ruského prezidenta nevyjde. „Existují informace, že Putin vydal rozkaz dobýt Doněckou oblast do 24. února, ale to je nemožné,“ říká kapitán ukrajinských ozbrojených sil. „Po dobytí Bachmutu by ruská armáda musela postoupit o značnou vzdálenost a čelila by problémům s komunikacemi a zásobováním,“ dodal.
Právě logistika je velkým problémem, který ruskou armádu provází od začátku invaze. Stará bojová technika je totiž velmi poruchová, navíc se objevily i potíže při strategickém plánování. Například některé ruské tanky, které měly na začátku války zaútočit na Kyjev, neměly dostatek pohonných hmot, aby se dokázaly do hlavního ukrajinského města dostat.