Moskva už neví, kam s odpadem, ale úřady mají řešení – budou se vyvážet na sever! Jediná potíž je v tom, že obyvatelé 1200 kilometrů vzdáleného Archangelsku, města na severu evropské části země, do jehož chudé oblasti s často netknutou přírodou mají od příštího roku mířit vlaky se stovkami tun odpadu, o tento druh zásilek z Moskvy nestojí. Zformovala se tam proto občanská iniciativa, odhodlaná Moskvu od jejího záměru s vývozem odpadu odradit. Nastalý spor a přístup státních autorit k němu pozorovatele snadno zbaví posledních iluzí o poměrech v putinovském Rusku.
Aktivisté předpokládají, že jedy z odpadu kontaminují půdu i spodní vodu, a že řeky je zanesou až do Bílého moře. Psali proto petice a snažili se jednat s úřady, nikam to ale nevedlo, tak vytáhli do ulic. V neděli jich podle rozhlasové stanice Echo Moskvy protestovalo přibližně 3500. Policie demonstraci tolerovala, některé z jejích svolavatelů, celkem okolo 10 lidí, ale podle nezávislého portálu OVD-Info v pondělí zatkla.
Korespondent Deutsche Welle (DW) popsal, jak se mezi demonstranty vmísili tajní policisté FSB, muži kolem 40 let v džínách a černých kožených bundách, kteří chodili vždy ve dvojicích a hodně telefonovali. Uniformovaní policisté svou přítomnost zdůvodnili snahou chránit demonstrující mládež před případnými opilými agresory z řad místních lidí.
Na místo dalšího z plánovaných protestů úřady svolaly děti a mládež na „sportovní odpoledne“. Demonstranti si to vyložili jako snahu policie vyvolat konflikt a protestní akci pod záminkou ochrany dětí potlačit.
Dalšího dne na pokračující protest přišlo podle DW už na 15 000 lidí, s nimiž policie nic nenadělala. Mezi demonstranty byli i komunisté s prapory, ale i stoupenci demokratické politiky, nikde však žádný příznivec Putina. Všem vyhrožovali policisté z auta s megafony, že pokud neodejdou, hrozí jim „opatření“. Lidé se jim ale vysmáli.
Zamýšlená skládka, kterou úřady prosazují jako investiční projekt, jehož zásluhou se dotčené oblasti ekonomicky zvednou, se setkává s velkou kritikou. Ochránci životního prostředí poukazují na nutnost investovat raději do systému třídění odpadu a zpracování surovin. Vadí jim i to, že při stavbě skládky mají padnout tisíce stromů. V zásadě ale lidem vadí princip, kdy vedení země vydělává na dřevě i nerostných surovinách, aby se za ně následně odvděčilo odpadem.
Rusové kvůli odpadům demonstrovali už loni v březnu. Tehdy muselo do nemocnice na 50 dětí, které se otrávily plyny ze skládky poblíž města Volokolamsk ležícího severozápadně od Moskvy. Tisíce lidí demonstrovaly za zrušení a rekultivaci skládek kolem hlavního města. Úřady připouštějí, že předmětné 50 let staré skládky postrádají jakékoli odvádění jedovatých plynů či zajištění před kontaminací spodních vod.
Kreml nemá s odpady právě lehkou situaci. Lze očekávat, že režim, který se obává hlavně liberálů z velkých měst, přinejmenším Moskvu odpadu zbaví, zda ale prosadí svou zrovna v Archangelsku, není při pohledu na tamní nebojácné mladé demonstranty vůbec jasné.