Ruský vůdce Vladimir Putin prohlásil, že ve Spojených státech došlo k falšování prezidentské volby prostřednictvím korespondenčního hlasování. Tvrdí, že hlas bylo možné koupit za deset dolarů.
„Ve Spojených státech byly zfalšovány předchozí volby. Prostřednictvím korespondenčního hlasování. No, je jasné, co je to hlasování poštou. Nakoupili za 10 dolarů volební lístky, napsali a bez jakéhokoli dozoru pozorovatelů je vhodili do poštovních schránek a hotovo,“ řekl Putin na setkání s představiteli obcí.
O zfalšovaných volbách, ve kterých prohrál, mluví také bývalý prezident Donald Trump. Kvůli těmto obviněním, která Trump šíří, proběhla řada soudů, ale žádné podvody ohledně korespondenční volby nebyly prokázány. Trump sám je obviněn, že vyvíjel nátlak na místní politické činitele, aby mu dodatečně „sehnali“ počet hlasů.
Dne 2. ledna 2021 během hodinového konferenčního hovoru Trump tlačil na státního tajemníka státu Georgia Brada Raffenspergera, aby změnil výsledky prezidentských voleb. Před telefonátem Raffenspergerovi Trump a lidé z týmu jeho kampaně opakovaně hovořili se státními a místními úředníky nejméně ve třech státech, v nichž Trump prohrál, a naléhali na ně, aby přepočítali hlasy, vyhodili některé hlasovací lístky nebo nahradili demokratickou kandidátní listinu republikánskou.
Exprezident také uvedl celou řadu prokazatelně nepravdivých tvrzení. „V Detroitu byla volební účast 139 procent registrovaných voličů. Přemýšlejte o tom. Takže v Detroitu volilo 139 procent lidí,“ tvrdil Trump v projevu 6. ledna 2021. „Skupina republikánských zákonodárců v Pensylvánii tvrdí, že ve volbách 2020 bylo sečteno o 200 000 hlasů více, než kolik je voličů (100 procent hlasů získal Biden),“ napsal na twitteru 29. prosince. Není to pravda. V Detroitu hlasovalo asi 51 procent registrovaných voličů a 38 procent všech obyvatel.
Již dříve poslanec Státní dumy Alexej Čepa reagoval na prohlášení americké Národní bezpečnostní agentury a FBI o hrozbě zasahování do amerických voleb v roce 2024. „Je to další pokus nás z něčeho obvinit, aby v případě čehokoli ospravedlnili své chyby. Nikdy jsme nezasahovali do voleb v USA ani v jiných zemích,“ zdůraznil.
Ohledně ruských voleb v roce 2021 se objevila řada pochybností o férovosti voleb. Tehdy dokonce protestovali i komunisté, protože při elektronickém hlasování v Moskvě je najednou předběhla Putinova strana Jednotné Rusko. Existují videozáznamy o vhazování celých balíků volebních lístků do volebních uren členy volebních komisí. Řadě opozičních kandidátů bylo znemožněno kandidovat. Někteří byli uvězněni, jiní byli obviněni z takzvaného „extremismu“ podle nového zákona, a ten byl tak aplikovám zpětně. Za „extremismus“ se považuje třeba souhlasná zmínka o protikorupční nadaci Alexeje Navalného.
Rusko samo neumožňuje přítomnost pozorovatelů z takzvaných nikoli přátelských států u voleb. Ani na ruské prezidentské volby nebudou pozorovatelé z těchto zemí pozváni. Listu Izvestija to sdělila ruská Ústřední volební komise, která již pozvánky zahraničním zástupcům rozeslala.