Zatímco se diskutuje o tom, jestli si Vladimir Putin skutečně myslí, že mobilizace k něčemu bude, nebo jen pro svůj klid ustoupil radikálům, nastává nejspíš v Rusku ještě jeden pohyb, totiž v hlavách lidí. Zatím byla válka, které se tak ani neříkalo a říkat nesmělo, jen v televizi. Teď vpadne nejspíš do statisíců domácností.
Nejdřív lidé uvidí zmatky a běžné výkony udatné a monstrózní státní byrokracie. Jsou za staletí zvyklí a nejspíš toho mnoho nečekají. Teď ovšem nejde o to, že do nějaké obce nevede silnice a nemají tam vodovod, ale o život. Šmátrající ruka režimu bude občany vytahovat z domovů, kam se možná už nikdy nevrátí.
K „použití“ nebudou jen samotní občané. Vojenský komisař z Tatarstánu Sergej Pogodin vydal příkaz, že potrestáni budou „majitelé vozidel, kteří včas nedodali vozidla vojenským komisariátům městských útvarů nebo zabránili včasnému dostavení se občanů a dodání vozidel k mobilizaci“.
Novinář Alexandr Něvzorov to z exilu komentuje: „Svévole blbců se bude postupně zvyšovat, až dosáhne absolutní výše.“ Bude to podle něj trvat týden nebo dva a „pod čepicemi dozraje pochopení“, že mohou nakládat s osudem a majetkem kohokoli podle vlastního uvážení. Mobilizace to umožňuje. Odebrání auta z rozmaru jakéhokoli majora není nic. „Hravý podplukovník z Petrohradu požadoval po mobilizovaných mužích fotografie jejich manželek a mobilní telefony, aby byly strádající dámy ‚v obraze‘, aby je pokud možno ‚zabavil‘ a připravil je na doručení úmrtního oznámení,“ píše Něvzorov. Žádost je to podivná, všechna telefonní čísla manželek jsou totiž již v osobních složkách branců. „Takže ‚kozlové‘ z vojenských registračních a odvodních úřadů mají příležitost i dobrý důvod vyrazit na jakoukoli ‚zahrádku‘,“ dodává Něvzorov.
Jak si už komentátoři povšimli, není vlastně jasné, v čem má být tato mobilizace částečná. Putinovo lejstro totiž obsahuje bod číslo sedm, který by měl udávat počet povolávaných záložníků. Jenže tato pasáž je klasifikována jako „pouze pro oficiální použití“. Že jde o 300 tisíc lidí, říkají jen ministr obrany Sergej Šojgu a nepřímo to potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Tady už musí běžný Rus pojmout jisté podezření. Proč je sedmý bod tajný, když ministři vykládají, co v něm je? Zajímavé. Lid teď může také spekulovat, podle jakých kritérií se ten neznámý počet osob bude odvádět. V podstatě může každý tušit, že v rámci „částečné“ mobilizace bude možné odvést kohokoli, takže je to ve skutečnosti potenciálně mobilizace všeobecná. Stejně jako situaci ohledně zvládání covidu, tak i odvádění vojáků hodil Kreml na gubernátory, ať si s tím poradí. Nepochybně to nějak zvládnou, protože za covidu se jim povedlo administrativu vylepšit, a navíc budou chtít vykazovat „nahoru“ dobrá čísla. Způsob provedení se bude podle regionu lišit. Je pravděpodobné, že nejdřív se pojede podle nějakých seznamů, a až se ukáže, že to nestačí, dojde na odchyt občanů a jejich přesun do armády. Někde už to začalo. Na separatistických územích už to tak ostatně dělají, protože dobrovolníci došli, lépe řečeno padli, a další lidé se do bojů zřejmě nehrnou.
Jakmile se mobilizace dostane do této fáze, začne být zřejmé to, co už někteří chápou. Putin porušil nepsanou dohodu s občany.
Michail Komin se v článku na Novoj Gazetě Europe věnuje společenské smlouvě, na níž byla založena popularita Vladimira Putina v prvních letech jeho vlády. Ta spočívala v tom, že se veřejnost nepletla do politiky a nebránila elitě v obohacování výměnou za malý, ale stálý růst životní úrovně a reciproční nevměšování státu do jejích záležitostí. „Společenská smlouva pozdního putinismu byla z důvodu nedostatku ekonomického růstu zjednodušená: vy se nepleťte do politiky a nechte nás, ať se obohacujeme, zatímco my se zbytečně nepleteme do vašich záležitostí,“ píše Komin
První i druhá fáze vyžadovala a do značné míry udržovala klasický konformismus autoritářských režimů, konstatuje Komin. I během prvního půlroku války s Ukrajinou ještě Putinovu oblibu táhla „uvolněná většina“ vysledovatelná v průzkumech veřejného mínění. Byli to rezignovaní lidé, kteří se přizpůsobili. Koneckonců, ve válce je profesionální armáda a od lidu se nežádá nic jiného, než aby si zase jednou utáhl opasky.
S tím je ale po mobilizaci konec. Mobilizace vyhlášená Kremlem zásadně mění typ společenské smlouvy. „Stále se po vás naléhavě žádá, abyste se drželi stranou politiky a nechali zbytky podsunuté ekonomiky, abyste se obohacovali sami, ale nyní k vám domů přišla státní mašinérie a chystá se vám vzít syna, bratra nebo manžela pro své vlastní účely,“ píše Michail Komin. A může se to stát každému, kdo nepatří přímo k elitě. A bude se to stávat pravidelně, protože cíle války a mobilizační dekret mají „vygumované pasáže“.
Bude to znamenat podnět k okamžité lidové vzpouře? Teď nejspíš ne. Časem ale rating Vladimira Putina spadne ke dnu. Co bude potom, neví nikdo.