V pondělí ruská armáda opět zasáhla Kyjev raketou 3M22 Zirkon, kterou ruské úřady označují za „hypersonickou“. Putin ji obecně pravidelně používá ve svých projevech jako příklad superzbraně. Realita je podle odborníků ale jiná.
Zirkon pravděpodobně není hypersonický, vědci mají silné podezření, že střela je jen rychlá, ale ne „hyper“. „Jde o to, že nic takového jako superzbraň neexistuje,“ píše vojenský expert Jan Matvejev.
„I když propaganda dělá, co může, aby takové vnímání vytvořila. Diskutuje se o určitých ‚unikátních‘ parametrech vlastních i cizích zbraní a moderátoři, blogeři a experti se zabývají parametry takových zařízení, ale ponechávají stranou celkový kontext, povahu a podmínky války a taktickou složku. Proto se objevují fráze jako ‚neporazitelný tank T-90M‘, ‚další rozstřílený Leopard‘, ‚Abrams, který nehoří hůř než sovětské tanky‘, a tak dále. Zvláštní pozornost je věnována raketám,“ píše Matvejev.
Válka na Ukrajině ukázala, že tvrzení o síle raketových zbraní je značně přehnané, pokud nejde o střely s jadernou hlavicí. V zásadě ale platí, že všechny ty křižující a balistické rakety jsou poměrně subtilní a drahé nástroje. K jejich úspěšnému použití je třeba mít kvalitní průzkum a práci s protivzdušnou obranou nepřítele. Takto postupují Ukrajinci, když útočí na cíle na Krymu nebo na Černomořskou flotilu. Podle Matvejeva ale Rusové postupují tak, že vypustí houf raket a spoléhají se, že někam doletí a něco trefí. V praxi to ale bude spíš bytový dům než vojenský cíl.
„Zpět k Zirkonu. Putin se touto raketou už mnoho let otevřeně chlubí. Vytvářel iluzi jakési superzbraně. Koneckonců ‚hypersonická‘ znamená nejlepší, že? A nezranitelná. A pointa? První Zirkon zanechal kráter uprostřed ulice. Druhý zničil prázdnou tělocvičnu Akademie užitého umění a designu… To samozřejmě nepopírá nebezpečnost Zirkonu jako zbraně teroru proti civilistům,“ píše expert. Jenže je velmi drahá a je jich málo.
„Předpokládejme, že Zirkon je skutečně hypersonický. Řekněme, že nebude nikdy sestřelen. Ale k čemu to bude, když vletí do nějaké boudy, kde jsou podle rozvědky zaparkovány všechny ukrajinské Patrioty najednou. Ve skutečnosti však dva rezavé traktory a jedny tažné brány,“ uzavírá Jan Matvejev.
Další „superzbraní“, která nebyla zatím Rusům na Ukrajině nijak užitečná, je tank Armata. Pochybnosti o nasazení Armaty do bojů ale sdělil agentuře RIA Novosti sám generální ředitel státní korporace Rostec Sergej Čemezov. „Obecně řečeno je Armata drahá. Z hlediska funkčnosti je samozřejmě daleko lepší než stávající tanky, ale je příliš drahá, takže ji armáda nyní pravděpodobně nevyužije. Je pro ni jednodušší koupit T-90,“ řekl Čemezov.
Podobně dopadlo i ruské vojenské letectvo, u kterého se před invazí předpovídalo, že bude mít nad ukrajinským jasnou převahu. Nakonec se ukázalo, že ukrajinská protiletecká obrana je tak účinná, že ruští piloti létali a létají poměrně málo a řada úderů se provádí z dálky z letadel, která se ještě nacházejí v ruském vzdušném prostoru.