Putinův TASS už cituje Zemanovy nehoráznosti o Navalném. Loutka posloužila

Prezident Ruské federace Vladimir Putin a prezident ČR Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Ruské federace Vladimir Putin a prezident ČR Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Agentura TASS, kde nevyjde ani věta, která by nebyla odrazem mínění oficiálních kruhů v Kremlu, hned referovala o výrocích prezidenta Miloše Zemana na tiskové konferenci ve Vídni. Samozřejmě, protože Zeman opět vystoupil jako Putinův služebníček.

Zeman vykládal: „Navalnyj ve svých veřejných projevech podporuje ruské nacionalisty… O některých momentech minulé ruské politiky se vyjadřuje poměrně tolerantně a téměř souhlasně. Například o hromadných deportacích. Tato fakta by měla být známa a připomínána, aby se postava pana Navalného zbavila mýtů.“

„Prezident se také domnívá, že by Evropané neměli podporovat Navalného, který dříve podporoval sjednocení Krymu s Ruskem,“ připomíná Zemanova slova TASS.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Zeman je manipulátor. Alexej Navalnyj předně nikdy neřekl, že podporuje protiprávní anexi Krymu. K této otázce se vyjadřoval tak, že by tamní obyvatelé měli mít možnost vyslovit se ve skutečném referendu. Jak je známo každému, kdo nesleduje jen TASS, RT, Sputnik a ruské dezinformační weby, nic takového tam skutečně neproběhlo. Navalnyj se také kriticky vyjadřoval k tomu, že Rusko pumpuje peníze do různých podivných místních režimů na Kavkaze. Nic z toho nezavdává důvod k tomu, aby Navalného, kterého se ruská tajná služba GRU pokusila zavraždit, demokratické země přestaly podporovat.

Na webu RFE/RL, tedy Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda, psal v červenci 2013 Robert Coalson k tématu, zda je Navalnyj ruský nacionalista, toto: „Kontroverze v Rusku vyvolalo, když se Navalnyj zúčastnil každoročního Ruského pochodu, přehlídky spojující ruské nacionalistické skupiny všeho druhu. Podpořil také nacionalisticky vedenou kampaň nazvanou Stop krmení Kavkazu, která vyzvala k ukončení federálních dotací pro ‚zkorumpované‘ a ‚neefektivní‘ vlády Čečenska a dalších severokavkazských republik.

‚Ti z nás, kteří jsou tady, víme a věříme, že na Kavkaze jsou také ‚normální‘ lidé – nejen ti podivíni, kteří jsou u moci. Víme, že tam jsou dívky, jejichž životní ambicí není být zabalená do burky a mít 25 dětí, ale žít slušný život jako lidé. Jsou tam mladí lidé, kteří chtějí studovat a pracovat – a jejich životním ideálem není Porsche Cayenne a zlatá pistole,‘ řekl Navalnyj v říjnu 2011 na mítinku.“

Eric Drooker

V rozhovoru pro RFE/RL Navalnyj nastínil hlavní body takzvané nacionalistické agendy, včetně boje proti ilegální imigraci a etnicky založeným skupinám organizovaného zločinu, ochrany etnických Rusů v zahraničí a nastolení pořádku na severním Kavkaze, který označil de facto za bezprávnou „off-shore zónu“.

„Vyzval k otevřené diskusi o všech těchto otázkách – kterou raději nazývá ‚realistickou agendou‘ – s cílem vytvořit politiku, která zabrání etnickým konfliktům. ‚Tohle je základní, realistický program,‘ řekl. ‚Existuje, ale z nějakého důvodu si mnozí v liberálním hnutí myslí, že všechny tyto otázky musí být potlačeny, protože diskuse o nich by znamenala, že mytická temná strana duše ruského lidu bude rozdmýchána a ruský lid okamžitě zplodí Hitlera a tak dále. To je naprostý nesmysl.‘

Alexej Navalnyj také řekl, že myšlenka násilného proudu ruského nacionalismu číhajícího těsně pod povrchem je zčásti výtvorem samotných úřadů. ‚(Nacionalistické hnutí) je poměrně rozdělené hnutí, které má mnoho problémů. Jeden z nejdůležitějších problémů souvisí s tím, že je zcela infiltrován obrovským počtem provokatérů, které zavedly tajné služby, aby hnutí ovládly,“ řekl. ‚A většinu těch očividně extremistických věcí, které říkají, říkají tihle provokatéři.‘“

Jan Křesadlo. (cs.wikipedia.org)

Ale ano, Navalnyj samozřejmě je nacionalista, jako jsou v Rusku prakticky skoro všichni. Přinejmenším politici tak musí vystupovat. Že to ale vadí Zemanovi, který sám vystupuje jako nacionalista, a to ještě navíc dost primitivní, je pozoruhodné. Asi je to tím, že líbá polobotky jiným nacionalistům, kteří neváhají svoje šílené představy realizovat silou. I proti vlastním lidem.

Zeman hlásá okázale suverenitu a jak si umíme vládnout sami, ale ve skutečnosti je jen takový opotřebovaný tlampač Moskvy. Kdykoli to jde, postaví se na stranu ulhané ruské propagandy. Přítomnost ruských vojáků na východní Ukrajině (nejsou tam, tvrdil Zeman, protože to řekl ministr Lavrov), údajná výroba novičoku v Česku, blábolení o více vyšetřovacích verzích ohledně výbuchů ve Vrběticích, to je jen pár ukázek.

Osoba Miloše Zemana už je tak zkompromitovaná, že se zdá, že to už snad ani víc nejde. Ale ne, v tom má ještě četné rezervy. Pokud by šlo o to, jednou nějak pojmenovat nekonečně vzdálené dno, mohlo by se tomu říkat Zeman.