KOMENTÁŘ / Ruský prezident Vladimir Putin dal jasně najevo, že se svými jednotkami – čítajícími přes 600 tisíc mužů – hodlá na Ukrajině bojovat, dokud se Ukrajina a její západní spojenci neunaví. „Mír nastane, až dosáhneme svých cílů,“ řekl na prosincové tiskové konferenci. „Vítězství bude naše.“ Putinův plán ale zatím, zdá se, nevychází podle jeho představ. Mimo jiné to ukazuje ruská ofenziva u Avdijivky, které zásadní průlom i po více než čtvrt roce bojů stále chybí.
Rusko spustilo ofenzivu ve směru na město v Doněcké oblasti, nedaleko nějž se nachází jedna z největších koksoven v Evropě, v říjnu loňského roku. Boje o Avdijivku, která bývá často označována za vstupní bránu do Doněcka, tak trvají už více než čtvrt roku. Jde o strategické město, které ukrajinské síly brání před útoky proruských separatistů – nyní před dobytím ruskými pozemními silami – už od roku 2014. Stále nad ním ale vlaje modro-žlutá ukrajinská vlajka.
Slova prezidenta Ruské federace z prosincové tiskové konference se dají interpretovat různě. Západní analytici se ale shodují, že Rusko – s Putinem v čele – je odhodláno vést na Ukrajině dlouhou a opotřebovávací válku. Válku, ve které záleží na poměru sil a ztrát. V takových válkách obvykle vítězí ta strana, která dokáže nepříteli způsobit větší škody, zabít více vojáků a zničit více techniky.
Dlouhá opotřebovávací válka by skutečně mohla na Ukrajině i mezi jejími spojenci na Západě způsobit únavu a snížit zájem o konflikt, který by nevedl k vítězství, jež by znamenalo osvobození všech okupovaných území včetně poloostrova Krym. Pokud Rusko takovou válku chce skutečně vést, zatím prohrává. Současná situace u Avdijivky to jen dokazuje.
Rusko postupuje, ale…
Západní analytici byli v prvních dnech ruské ofenzivy ve směru na Avdijivku optimističtí v tom, že město zůstane pod kontrolou Kyjeva. Ruské jednotky se ale téměř den co den přibližovaly k průmyslové zóně na jihu města. V úterý americký Institut pro studium války, který denně zveřejňuje zprávu o průběhu války na Ukrajině, napsal, že geolokalizované záběry potvrzují ruský postup na jihu města. Ruští váleční bloggeři navíc tvrdí, že okupační jednotky jsou už v ulicích za železniční tratí, která město rozděluje na dvě poloviny a končí na severu v další průmyslové zóně.
Mlýnek na maso. I tak se občas mluví o Avdijivce. Ruská armáda má v důsledku ofenzivy obrovské ztráty. Zároveň se spekuluje i o tom, že velení ruské armády – možná i přímo Kreml – vydalo jasný rozkaz: „Dobýt město za každou cenu.“ Do plánování vojenských akcí totiž vstupuje další proměnná, která ale s vedením války nemá nic moc společného.
Rusko v březnu letošního roku čekají prezidentské volby. A Vladimir Putin chce podle některých zisk města prezentovat jako epické ruské vítězství, vítězství, které dokazuje, že speciální vojenská operace, jak je v Rusku válka na Ukrajině označována, pokračuje podle plánu a zamrznutý konflikt se nekoná.
„Proto jsou ve směru na Avdijivku vysílány ty nejbojeschopnější ruské brigády a velení ruských vojsk nebere v úvahu ztráty. Cílem je obsazení města za každou cenu,“ popsal v nedávném rozhovoru pro deník FORUM 24 uznávaný ukrajinský vojenský a politický expert Oleksandr Kovalenko.
Ruský nápor je ale od poloviny října, kdy ofenzivu Rusko spustilo, obrovský. Ukrajinská 110. samostatná mechanizovaná brigáda nedávno zveřejnila záběry z jednoho z největších útoků. Na videu je vidět kolona ruských vozidel, která se pohybuje po poli, přičemž jedno z vozidel najede na minu. Poté, co se vozidla po výbuchu miny zastaví, se k nim přiblíží ruské stíhačky a dojde k tvrdým střetům.
„Útoky jsou každodenní. Nálety ze vzduchu se objevují každý den. Ke kontaktním bojům dochází každý den. Během nejrozsáhlejších útoků Rusové současně použili na bojišti tolik techniky, kolik žádná jiná země v 21. století v žádném konfliktu nepoužila,“ okomentovala záběry jednotka na sociální síti facebook.
VIDEO: Jeden z největších ruských útoků na Avdijivku
VIDEO: 110. samostatná mechanizovaná brigáda Ozbrojených sil Ukrajiny / se souhlasem
Ani obrovský nápor ale Rusům nezajistil rozsáhlé územní zisky. „Nepřítel ztratil v oblasti odpovědnosti skupiny Tavria v Doněcké oblasti téměř 25 tisíc mužů, asi 200 tanků a přes 400 obrněných vozidel,“ popsal na konci loňského roku mluvčí ukrajinské armády. Tehdy šlo o ztráty v celém sektoru. Jen ve směru na Avdijivku podle předpokladů došlo k 80 procentům z nich. Jeden kilometr získané ukrajinské půdy v té době stál ruskou armádu zhruba deset tisíc mužů.
Postup v okolí města v Doněcké oblasti si tak na ruské straně vyžádal obrovské ztráty. Podle analýzy satelitních snímků projektu Frontelligence Insight přišla Moskva v období od 10. října do 28. listopadu o více než 211 vozidel.
Podle údajů agentury Oryx aktualizovaným k minulému pátku přišla ruská armáda během ofenzivy u Avdijivky o 169 tanků a skoro 300 obrněných vozidel pěchoty. Ukrajina mezi tím ztratila dvě desítky tanků a 14 obrněných vozidel. Skutečné ztráty ale mohou být na obou stranách ještě vyšší, agentura počítá pouze ty ztráty, které byly vizuálně potvrzeny. Z údajů ale vyplývá, že ruské ztráty by v okolí Avdijivky mohly být až desetinásobné oproti těm ukrajinským.
Svoji ofenzivu Rusko zintenzivnilo v posledních dnech, kdy ukrajinská černozem zamrzla a umožnila pohyb těžké technice. Zároveň ale dochází k vysokým ztrátám vojenské techniky a vojáků. S odvoláním na informace ukrajinského generálního štábu to v neděli napsala ve své pravidelné zprávě britská rozvědka. Počet ztrát vojenských vozidel ze strany Ruska se zvýšil o 88 procent a počet ztrát ruských tanků se zvýšil o 95 procent.
Pyrrhovo vítězství Vladimira Putina?
Původní plán Vladimira Putina a jeho velení vypadal podle všeho následovně: obklíčit město, zabít ukrajinské vojáky, demoralizovat Ukrajince a dobýt Avdijivku během pár dní. Tento plán ale nevyšel. Pokud by se současný trend potvrdil a ruské síly by byly schopny město v budoucnosti získat pod svoji kontrolu, objevuje se otázka, jak vysokou cenu musela ruská armáda za tento postup zaplatit?
V případě Avdijivky by se podle všeho dalo mluvit o Pyrrhově vítězství Vladimira Putina. Bude sice mít co prezentovat v předvolební kampani a mluvit o tom, jak jeho invazní vojska na Ukrajině plní plán a pokračují ve speciální vojenské operaci. Na bojišti ale vznikne nová situace.
Když Rusové dobývali v květnu loňského roku Bachmut, vyčerpali se a následný postup dále za – před válkou 80tisícové – město se nekonal. Stejná situace by mohla vzniknout i u Avdijivky. Rusové do dobytí města investovali příliš mnoho, ztratili tisíce vojáků a stovky kusů těžké techniky. Město je zcela zničené a ruské jednotky se nebudou mít čeho chytit. Navíc během ofenzivy stahovalo Rusko jednotky z jiných částí fronty a ty potom můžou chybět v průběhu dalších operací.
Rusové se tak možná sami dostávají do paradoxní situace. Slovy klasika by mohlo jít o nevýhru, o Pyrrhovo vítězství. Zisk města totiž pravděpodobně nepřinese možnost dalšího postupu. Rusům připadne jen naprosto zničené město. Okolí Avdijivky navíc tvoří otevřený, dobře bránitelný terén. Vyhlídky na rychlý postup i v případě získání kontroly nad městem nejsou velké. Ukrajinci navíc na podzim roku 2022 během ofenzivy v Charkovské a Chersonské oblasti ukázali, že v manévrech se jim daří více než v pozičních bojích.
O ztroskotání ofenzivy u Avdijivky se ale zatím hovořit nedá. Ruské jednotky mohou město stále získat a pokračovat třeba u Kupjansku, kde Rusko hromadilo své další jednotky. Oblast východně od Charkova s centrem v dopravně významném městě Kupjansku byla na začátku války obsazena Ruskem, Ukrajině se ji ale podařilo osvobodit při bleskové protiofenzivě ze září 2022. Loni v létě zde Rusko znovu přešlo do ofenzivy. Ta ale zatím zaznamenala minimální úspěchy. I to se však může změnit.
Útokem na Avdijivku ztrácí Rusko půdu pod nohama
Ukrajinská ofenziva vloni v létě nenaplnila očekávání. Rusko bylo na koni a spustilo ofenzivu u Avdijivky. Na Ukrajině se nyní vede opotřebovávací válka, která ale, zdá se, má zatím jasného vítěze. Ukrajinu. Ukázal to již Bachmut, kdy Rusové získali prázdné, zničené město, další postup se nekonal a vyčerpané ruské síly se musely bránit ukrajinským útokům.
Obránci se předtím z města pomalu stahovali a Rusům způsobovali ztráty. Podobný scénář se nyní opakuje u Avdijivky. Ukrajinci nechávají Rusy u Avdijivky krvácet. Až nebude co prolévat, město nejspíš opustí.
Ani ruské zdroje totiž nejsou nekonečné. Po ztrátě necelých 400 tisíc vojáků v prvních dvou letech války, o které informuje ukrajinský generální štáb, Kreml balancuje na hraně možnosti mobilizovat dalšího půl milionu mužů. Proti mobilizaci se navíc již teď staví manželky mužů bojujících v zákopech na Ukrajině a požadují jejich návrat domů (psali jsme zde, pozn. red.).
Ukrajina tak může otočit Putinovu strategii proti němu. Pokud Rusové vytrvávají v nákladných bitvách a útocích, Ukrajinci mohou Rusy nechat vykrvácet. To by i se západní pomocí, která se v poslední době opět rozbíhá v Evropě ve snaze nahradit zablokovanou pomoc Spojených států amerických, mohlo znamenat větší úspěchy v dalších ukrajinských ofenzivách, které se můžou objevit letos nebo v příštím roce.