REPORTÁŽ / V předvečer pravoslavných Vánoc Vladimir Putin přislíbil, že podpoří vojáky na Ukrajině, a nařídil vládě větší podporu bojujících. „Mnozí naši muži, naši odvážní, hrdinní chlapi, ruští bojovníci i nyní, v tento svátek, hájí zájmy naší země se zbraní v ruce,“ řekl ve svém tradičním projevu. Ve stejný den se desítky manželek těchto vojáků sešly na třinácti místech Ruské federace. Několik jich dorazilo i do Moskvy, kde u Hrobu neznámého vojína – jen několik metrů od zdí Kremlu – položily k věčnému ohni červený karafiát na znamení toho, že požadují, aby se jejich partneři, manželé a otcové jejich dětí vrátili z války zpět domů. Deník FORUM 24 s jednou z žen, která se takových protestů účastní, mluvil.
Podobné mítinky s názvem Den vzpomínek se po celém Rusku konají každou sobotu. Manželky odvedených Rusů se schází od Voroněže na jihozápadě evropské části Ruska po Petrohrad na severu, od Moskvy na východě po Altajský kraj v jižní části Sibiře. Ruské politické vedení nyní stojí před těžkou volbou, kdy se musí rozhodnout mezi uklidněním tohoto stále hlasitějšího hnutí a udržením počtu vojáků na frontě.
Společným znakem žen, sdružených kolem kanálu Cesta domů na komunikační platformě Telegram, které nesouhlasí s vysláním svých mužů do zákopů na Ukrajině, je červený karafiát v ruce, bílý šátek nebo čelenka na hlavě a vztek na Vladimira Putina, který skrze ruské ministerstvo obrany sliboval, že jejich muži budou zpět z oblasti speciální vojenské operace, jak válku na Ukrajině prezident i manželky mobilizovaných označují, maximálně za šest měsíců. Od částečné mobilizace v září roku 2022 ale uběhl trojnásobek času a jejich muži jsou stále na Ukrajině se zbraní v ruce.
První protest jen několik metrů od sídla prezidenta Ruské federace, u jednoho z nejpietnějších míst Ruska, které je trvalou památkou hrdinům Velké vlastenecké války – Hrobu neznámého vojína – se konal 9. prosince u příležitosti Dne hrdinů vlasti. Nešlo ovšem o úplně první protesty manželek mobilizovaných vojáků.
Ještě před telegramovým kanálem vznikla skupina žen, které sí říkaly Rada matek a manželek. Stejně jako jejich kolegyně ve zbrani kolem kanálu Cesta domů se pokusily navázat přímý kontakt s Putinem, ale byly odmítnuty. Místo toho Kreml v listopadu 2022 zorganizoval zinscenované setkání, jehož účastníci byli zřejmě vybráni na základě svých prorežimních postojů. V květnu tohoto roku byla Rada matek a manželek označena za zahraničního agenta a následně v červenci zrušena. To ale nebyl konec celého příběhu.
Od prvního protestu nové iniciativy se akce rozšířily téměř do všech koutů největší země světa. Později vznikl i manifest a s ním spojená petice, kterou k listopadu loňského roku podle organizátorek podepsalo přes 100 tisíc lidí. V textu petice sice organizátorky svůj postoj k válce na Ukrajině přímo nezmiňují, ale z dalších příspěvků z poslední doby na kanále Cesta domů vyplývá, že jeho členky s pokračováním konfliktu nesouhlasí.
Částečná mobilizace? Nepopulární rozhodnutí i eskalace konfliktu
Deníku FORUM 24 se s jednou žen, která podepsala petici za návrat mužů z fronty, podařilo spojit. V rozhovoru, který manželka ruského vojáka na Ukrajině Olga poskytla, popisuje, proč je přesvědčená, že její rodinu prezident Vladimir Putin obelhal, ale i to, jak to chodí mezi ruskými vojáky na frontě. Deník FORUM 24 nemohl v podmínkách vojenského konfliktu nezávisle ověřit všechny její výroky.
Sedm měsíců od osudného 24. února, kdy ruské jednotky vstoupily na ukrajinské území, ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Tehdy šlo o výraznou eskalaci, která přenesla obyvatele a ekonomiku země do válečného stavu. V očekávaném televizním projevu Putin prohlásil, že první ruská mobilizace od druhé světové války je přímou odpovědí na nebezpečí ze strany Západu.
„Vojenská služba se bude týkat pouze občanů, kteří jsou v současné době v záloze, zejména těch, kteří sloužili v ozbrojených silách, mají určitá vojenská povolání a odpovídající zkušenosti,“ řekl Putin v televizním projevu. Krátce po jeho slovech ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že v rámci mobilizace bude povoláno 300 tisíc Rusů. „Nebudou to lidé, kteří nikdy neviděli ani neslyšeli nic o armádě,“ dodal. Jejich rozhodnutí ale mezi Rusy nebylo přijato s nadšením a mnoho z nich – zejména mladí muži – uprchlo ze země, aby se vyhnulo povolávacímu rozkazu. Tisíce lidí byly zatčeny za protesty proti mobilizaci.
Ruská invaze na Ukrajinu se změnila v dlouhodobou válku a mobilizace byla nutná k uspokojení personálních potřeb ruské armády. Konec mobilizace měl přijít koncem října 2022. To v zásadě znamenalo, že stát přestane povolávat záložníky. Putin však nepodepsal dekret, který by toto rozhodnutí formalizoval, což vedlo k nejistotě a spekulacím.
Už rok a půl žiji ve strachu a neustálém stresu. Mým hlavním přáním je, aby se můj manžel, stejně jako ostatní, vrátil domů.
Povolávací rozkaz dostal i manžel Olgy. Ještě v září odcestoval z ruské Belgorodské oblasti, kde se svojí ženou žil, na Ukrajinu. Od té doby se domů vrátil jen na 14 dní a v kontaktu jsou spolu jen vzácně. I tak měl ale štěstí, někteří jeho kolegové z ruské armády se od povolání domů nedostali, někteří už nejsou ani naživu. „Žili jsme si s manželem dobře, dělali jsme si plány. Manžel pracoval ve stavební firmě a já byla na mateřské dovolené. Měli jsme jedno dlouho očekávané dítě, kterému byl rok a půl, když manžela povolali,“ vzpomíná v exkluzivním rozhovoru pro deník FORUM 24 Olga. Svůj život nyní dělí na dvě části – před a po mobilizaci.
„Už rok a půl žiji ve strachu a neustálém stresu. Mým hlavním přáním je, aby se můj manžel, stejně jako ostatní, vrátil domů a mohl vychovávat své děti a žít normální civilní život,“ dodává. Její manžel je přímo na kontaktní linii. Olga zná jen přibližný směr, ale prozradit ho nechce, aby svého muže neohrozila.
Rodina se musí podílet na chodu jednotky
Už v minulosti se objevovaly zprávy o příšerných podmínkách na ruské straně frontové linie. Podle některých vyjádření vojákům chybí vybavení, a proto si ho mezi sebou kradou. O tom ale Olga od svého manžela neslyšela. „Naopak, pomáhají si navzájem, dělí se o poslední peníze. Už se považují za rodinu,“ píše v odpovědi na otázku deníku FORUM 24 na komunikační platformě Telegram.
S tím, že vojáci na frontě nemají dostatek potřebných věcí pro službu v armádě, ale souhlasí. „O tom se (Olžin manžel, pozn. red.) zmínil, není toho dost. Přesněji řečeno, oblečení není, vše se kupuje svépomocí nebo za humanitární pomoc,“ popisuje.
Část platu, který její manžel vybojuje v první linii, tak Olga musí využívat k tomu, aby svému manželovi mohla posílat věci. Plat za službu v ruské armádě na Ukrajině se v průběhu války měnil. Ještě před začátkem invaze ruský prezident Vladimir Putin podle britské rozvědky poznamenal, že poručík pobírá přes 81 tisíc rublů měsíčně (necelých 19 tisíc korun, pozn. red.). V říjnu roku 2022 ale oznámil, že i mobilizovaní vojíni budou za svoji službu dostávat 195 tisíc rublů měsíčně (zhruba 45 tisíc korun, pozn. red.).
Podle britské rozvědky pobíralo za svoji službu v srpnu loňského roku mnoho nižších hodností přes 200 tisíc rublů měsíčně (necelých 47 tisíc korun, pozn. red.). Jde o více než 2,7násobek ruského průměrného platu. Putin tehdy také oznámil, že zmobilizovaní vojáci musí být vybaveni vším, co na frontě potřebují. „Chci zdůraznit, že jsme pyšní na každého, kdo nastupuje vojenskou službu, plní svou povinnost při obraně vlasti. Naši vojáci, ať by plnili jakékoliv úkoly, musí být vybaveni vším nezbytným,“ řekl prezident. Z vyjádřeních Olgy ale vyplývá, že tomu tak není. Kromě oblečení svému manželovi posílá i další věci nezbytné pro jeho přežití.
„Na naší finanční situaci se nic nezměnilo. Plat vojáka stačí na to, abychom manželovi posílali potřebné věci. Kromě oblečení jim tam posíláme jídlo a věci nezbytné pro jejich existenci – benzín, věci osobní hygieny a tak dále,“ vypráví s tím, že dělá vše „pro pohodlnější existenci lidí v zóně speciální vojenské operace“.
Byli oklamáni, když jim říkali, že je to maximálně na půl roku, a už jsou tam rok a půl. Kvůli tomu má mnoho lidí nervy na pochodu.
Konkrétně se ale se svým manželem o situaci na bojišti během vzácných hovorů nebaví. Vojáci prý podepsali mlčenlivost, tak ani nemůžou. Olga ale tvrdí, že během služby se u mnoha mužů zhoršily chronické nemoci. „Z neustálého pracovního vypětí mají prakticky všichni bolesti zad, prostaty a kýly. Žádné lékařské vyšetření jim není poskytnuto. Říkají, že byli oklamáni, když jim říkali, že je to maximálně na půl roku, a už jsou tam rok a půl a hlavně bez určitých termínů. Kvůli tomu má mnoho lidí nervy na pochodu,“ popisuje zkušenosti svého manžela s válkou na Ukrajině.
Na části fronty, kde je její muž nyní, je prý víceméně normální situace, ale jen díky humanitární pomoci. Na jiných částech fronty je podle dalších manželek špatná situace, hlavně pokud jde o jídlo. „Samozřejmě existují příděly polévek, ale pochopte, jíst jen je dospělý člověk, který jedl normální domácí stravu, nebude moci. V okolí nemají žádné jídelny, takže si vaří sami a my jim musíme pomáhat potřebnými potravinami,“ vysvětluje Olga.
Vyjebali s námi a s vámi taky vyjebou
Během našeho rozhovoru zmiňuje hned několikrát speciální vojenskou operaci. Právě toto označení používá ruská propaganda i samotný Vladimir Putin, když mluví o ruské invazi a následné válce na Ukrajině. To, že Rusko na Ukrajině vede válku, v průběhu rozhovoru Olga popírá. Jedním z důvodů, proč představuje pro Vladimira Putina hrozbu, je, že mezi jeho účastníky jsou lidé z jeho voličské základny.
Předtím, než byl její muž mobilizován na frontu, se spolu o válce nebavili. Neví tak, jaký postoj ke konfliktu měl a zda s invazí na Ukrajinu souhlasil a podporoval válečné snažení Vladimira Putina. Za sebe ale říká, že je 21. století a vše se musí řešit diplomaticky. „Zvláště když naše sousední země jsou po staletí bratrskými národy. Nehledě na to, že mnoho lidí má příbuzné jak v Rusku, tak na Ukrajině,“ dodává.
Diplomatické řešení konfliktu ale zatím neexistuje. I proto je její muž už rok a půl na frontě. Olga teď požaduje jeho návrat domů. I proto se přidala k hnutí okolo telegramového kanálu Cesta domů, kde se manželky a partnerky ruských mobilizovaných vojáků sdružují. Společně ženy vydaly manifest a s ním související petici.
„Zrazují a likvidují nás naši vlastní lidé,“ stojí v manifestu zveřejněném na konci loňského listopadu. „Vyjebali s námi a s vámi taky vyjebou,“ dodávají jeho autorky. Prezident Vladimir Putin podle nich sliboval, že záložáci (muži, kteří prošli v září roku 2022 mobilizací, pozn. red.) nebudou povoláváni, že úkoly v oblasti speciální vojenské operace budou plnit jen profesionální dobrovolníci. „A pak naše blízké odvezli na Ukrajinu. Ze slibů se vyklubalo nic. Mnozí se už nikdy nevrátí. Mobilizace se ukázala jako strašná chyba,“ kritizují ruské vedení.
Jejich muži byli prý potrestáni za dodržování zákonů a vysláni na frontu. „Za zástěnou stability pro většinu naši muži platí krví a my platíme zdravím a slzami.“ V petici potom manželky, partnerky a blízcí mobilizovaných vojáků požadují úplnou demobilizaci. Tu chápou jako definitivní návrat mužů domů, a to buď vydáním dekretu prezidenta o demobilizaci, nebo jejich propuštěním z vojenské služby. „Jsme proti obnovení mobilizace po splnění našich požadavků,“ dodávají v dalších příspěvcích na komunikační platformě.
Nejde jim ale o vyvolání politické nestability. Mimo jiné v petici požadují důstojný život pro každého občana Ruské federace, respektování ústavy a lidských práv, stanovení časového limitu pro službu v případě částečné mobilizace a ústavně zaručená práva na sociální protest a veřejné shromažďování. Vadí jim ale i propouštění zločinců z ruských věznic a jejich následné povolávání na frontu. Takoví lidé na Ukrajině bojují například v jednotkách s názvem Storm-Z, které údajně tvoří až 170 tisíc mužů.
„Nechápu, jak ti, kteří porušili zákon, mají právo na milost a mají práva, a naši zákonů dbalí civilní muži, kteří neutekli a šli na první výzvu pomoci své zemi, se ukázali jako opuštění, bezmocní, jakoby odepsaní lidé. Domnívám se, že každý člověk v naší zemi, stejně jako představitelé moci, by si měli být rovni,“ píše Olga deníku FORUM 24.
Rok rodiny je plivnutím do tváře všem rodinám mobilizovaných. Bylo nízké něco takového vyhlásit.
Podle ní je částečná mobilizace z pera Vladimira Putina podvod. „Nevedeme válku a do speciální vojenské operace by měli být zapojeni speciálně vycvičení vojáci,“ vysvětluje důvody, proč se cítí být obelhána obzvlášť v momentě, kdy rok 2024 měl být rozhodnutím ruského prezidenta Rokem rodiny.
„Rok rodiny je plivnutím do tváře všem rodinám mobilizovaných, bylo nízké něco takového vyhlásit, když víme, kolik rodin zůstalo bez mužů, kolik dětí nezná své otce a kolik našich příbuzných se už nikdy nevrátí,“ kritizuje Olga. Na telegramovém kanále spolu ženy koordinují psaní dopisů, schůzky s poslanci a vládními úředníky, sbírání podpisů a dopisů pro prezidentskou kancelář. To vše v cestě za společným cílem.
A jejich práce už přinesla i první ovoce. Rodiny mobilizovaných oslovily všechny kandidáty, kteří se v březnových prezidentských volbách příštího roku chtějí ucházet o prezidentské křeslo. A opoziční politik Boris Nadeždin jejich volání vyslyšel. „Dokud se v zemi nezmění prezident, jejich manželé nebudou moci usednout k novoročnímu stolu, nebudou moci hrát se synem fotbal, nebudou se moci vrátit domů,“ napsal na telegramu v lednu letošního roku s tím, že hlavní problém je jasný: „Speciální vojenská operace musí být zastavena.“ Se ženami mobilizovaných vojáků se i setkal.
Postoj kandidátů k jejich volání bude pro jejich volební rozhodování prý rozhodující. To potvrzuje i Olga. „Věřím, že podpoříme toho, kdo nám pomůže s rozhodnutím demobilizovat naše muže,“ dodává.
Iniciativa manželek není Kremlu po chuti
I to tak může být jedním z důvodů, proč Kremlu iniciativa manželek a partnerek není po chuti. Olga sice na otázku, zda věří slovům Vladimira Putina, že Ukrajinci prováděli genocidu na ruském obyvatelstvu na Donbase a že v Kyjevě vládnou neonacisté, nechce odpovědět, ale v průběhu rozhovoru své názory částečně odkrývá.
Nyní již bez manžela žije v Belgorodské oblasti hraničící s Ukrajinou. A právě na její hlavní město – Belgorod – nedávno zaútočila ukrajinská armáda. „Ukrajinci nezaútočili na Belgorod, ale jako teroristé záměrně zasáhli civilisty, chaoticky a bez konkrétního cíle – prostě na civilisty. Na Rusko neútočí, protože se bojí vyhlásit Rusku válku, která není jeho a použilo by úplně jiné zbraně,“ opakuje Putinovu propagandu, když se ptám, co na ukrajinský útok říká. Podle ukrajinských zdrojů může za mrtvé v Belgorodu neprofesionální ruská protiletecká obrana.
Ukrajinci nezaútočili na Belgorod, ale jako teroristé záměrně zasáhli civilisty, chaoticky a bez konkrétního cíle – prostě na civilisty.
A když upozorním, že na Ukrajině jsou zdokumentovány ruské válečné zločiny, Olga tvrdí, že vše je nepodložené. „Jejich vlastní protivzdušná obrana občas zasáhne domy. Navíc umisťují vlastní protivzdušnou obranu a dělostřelectvo do obytných oblastí, což od počátku ohrožuje civilní obyvatelstvo,“ píše.
To, že se aktivity Olgy a jí podobných manželek ruských vojáků Kremlu nelíbí, dokládá i to, že jejich muže na frontě systematicky navštěvují příslušníci hlavní domácí bezpečnostní služby Ruské federace FSB. Mobilizovaní jsou předvoláváni k výslechům a jsou jim odebírány telefony bez možnosti jejich vrácení.
U kanálu Cesta domů se na telegramu navíc v prosinci objevilo označení „FAKE“ (anglicky falešný, pozn. red.). To upozorňuje, že mnoho uživatelů platformy ohlásilo, že se kanál vydává za známou osobu nebo organizaci. Organizátorky ale tvrdí, že jde o štempl kvality a že je označení kanálu za falešný výsledkem koordinovaného útoku ruského propagandisty Vladimira Solovjova.
Podle ruského investigativního webu The Insider dostali regionální gubernátoři pokyn, aby před březnovými prezidentskými volbami zabránili rozšíření aktivit hnutí do ulic za každou cenu. Klíčovou výzvou pro úřady je však organizační struktura stále se rozšiřujícího hnutí. Neexistuje žádná vertikální struktura, na kterou by se Kreml mohl zaměřit, izolovat ji a zničit.
Olga o možném trestu a nepříjemnostech kvůli podpisu petice ale nikdy neuvažovala. „Pokud se tak stane, neustoupím. Vím, že muži jsou psychicky i fyzicky unavení a chtějí se vrátit ke svým rodinám. Zejména ve velkých městech se konají protesty a my se jich účastníme, jak jen můžeme,“ píše. Od psaní dopisů, chození na schůzky a navrhování řešení skupina ušla dlouhou cestu a jediným řešením se podle ní zdají být protestní akce, jako sobotní pokládání květin.
Britská rozvědka také na začátku prosince uvedla, že ruské úřady platí manželkám ruských vojáků, aby po prosincových demonstracích v Moskvě neprotestovaly. S tím se ale skupina kolem kanálu Cesta domů podle Olgy nesetkala. „Za naši skupinu mohu jen říct, že nikomu nebyly nabídnuty žádné peníze, aby přestal protestovat nebo aby vyšel na protest. Vše děláme dobrovolně a budeme i nadále usilovat o svůj cíl,“ píše a dodává, že si úřady platí falešné příbuzné, aby očerňovali jejich akce. „To je stoprocentní.“
Čas je mnohem silnější než cokoli jiného
V dějinách světa podle organizátorek protestů existuje mnoho případů, kdy se ženy postavily za své muže. „Čečenská válka, afghánská válka, ženy děkabristů, matky z Květnového náměstí (pokojného odporu proti vojenské diktatuře a útlaku v Argentině, pozn. red.) nás skutečně inspirovaly a povzbudily,“ píší na komunikační platformě Telegram organizátorky protestů.
Cílem všech je přivést své muže domů živé a zdravé. „Doufám, že budeme vyslyšeny a muži se vrátí, ať už to udělá Putin, nebo jiný prezidentský kandidát. Chtěla bych, aby se vláda kterékoli země zamyslela – možná máte dnes moc, ale pamatujte, čas je mnohem silnější než cokoli jiného,“ uzavírá náš rozhovor Olga.
Kreml ale manželky svými požadavky ženou do kouta. Pokud ruské velení povolí návrat mobilizovaných vojáků domů, bude čelit akutnímu nedostatku vojáků. To by si mohlo vyžádat druhou – ještě nepopulárnější – mobilizaci, která by mohla vést k ještě větším sociálním rozbrojům. Pokud však úřady nedovolí vojákům vrátit se domů, čelí rostoucímu hněvu vlivné části ruské společnosti – včetně dříve loajálních stoupenců Putina a jím vytvořeného systému.