Na konci března uběhlo prvních 100 dní vlády koalice SPOLU a Pirátů se Starosty. Během prvních tří měsíců ale českými médii proletěly tři kauzy, které byly s posledním jmenovaným hnutím spojeny. První dva problémy hasil předseda Starostů Vít Rakušan ještě před samotným jmenováním kabinetu a kvůli milionovým provizím pro europoslance Stanislava Polčáka za odškodnění obcí v okolí Vrbětic se ve čtvrtek mimořádně sejde poslanecká sněmovna.
Kyperské podnikání Věslava Michalika
Vloni v listopadu přišel Deník N s informací, že někdejší firma kandidáta na ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika (STAN) získala v minulosti půjčku v hodnotě desítek milionů korun od neprůhledné firmy z Kypru.
Firmy spojené s rodinou Věslava Michalika si půjčily přes anonymní kyperskou firmu Lowfield Investments nejméně 4,6 milionu eur. Částka 3,4 milionu eur doputovala do roku 2011 z Kypru do společnosti Solar area, v níž měl Michalik poloviční podíl. Dalších 1,2 milionu eur půjčila kyperská firma své dceřiné společnosti Dark sky.
Michalik vysvětlil, že jeho rodina měla na Kypru investiční společnost, která se zabývala investováním do akcií. „Nevnímám tuto záležitost z pohledu byznysového jako něco negativního, vše probíhalo v souladu se zákonem, nedělo se tam nic nelegálního,“ uvedl. Původní vklad podle svých slov řádně vydělal a zdanil v České republice.
Po tlaku opozice a voličů hnutí Starostů se ale své kandidatury na ministra průmyslu a obchodu vzdal a nahradil ho současný šéf resortu Jozef Síkela. „Dospěl jsem k tomu, že novináři i značná část veřejnosti, která volila STAN, to podnikání přes kyperskou společnost vnímá negativně. Přestože je to něco, co probíhalo v minulosti, dospěl jsem k závěru, že je pro mě důležitější STAN,“ uvedl Michalik.
Jeho krok později ocenil premiér Petr Fiala i šéf hnutí Vít Rakušan. „Rozhodnutí Věška Michalika mě lidsky velmi mrzí. Rozumím tomu, že informace, které se v souvislosti s jeho osobou objevily v médiích, mnohé naše příznivce rozladily. Nepůsobily dobře. Podnikání na Kypru u nás nemá dobrý zvuk,“ zveřejnil na svém účtu na sociálních sítích.
Podivné dary z Kypru
Jen pár dní před jmenováním vlády prezidentem Milošem Zemanem zveřejnil server iDNES.cz informace o tom, že na transparentní účet Starostů a nezávislých přicházejí v posledních měsících zvláštní platby. Jednalo se o sumy od 100 do 200 tisíc korun, které posílaly firmy, jež ovládají jedni a titíž lidé nebo společnosti, kterým velí firmy z Kypru. Za dva měsíce podle serveru straně takto naposílaly přes tři miliony korun.
Po tlaku ze strany opozice se nakonec hnutí rozhodlo vrátit finanční dary, které na účet přišly od právnických osob. Celkem se jednalo o 3,4 milionu korun. „Byli jsme přesvědčeni, že soulad se zákonem je kritérium, které bude dostatečné. Jak se ukázalo, dostatečné není,“ uvedl Rakušan, podle kterého hnutí žádný zákon neporušilo.
Milionové provize pro europoslance Polčáka
Na konci března přišel server Seznam Zprávy s informací, že europoslanec Stanislav Polčák (STAN) využil příležitosti, jak vydělat na 300milionovém odškodnění, které dostaly obce v okolí vybuchlých muničních skladů ve Vrběticích. Starostům obcí, které žádaly odškodnění, vystavil účet za právní služby na bezmála osm milionů korun.
Polčák, který se zároveň živí jako advokát, obcím v okolí Vrbětic nabídl, že je bude při jednáních o odškodnění zastupovat. Stát čtyřem obcím vyplatil skoro 310 milionů korun a Polčák si za právní služby naúčtoval 2,5 procenta z této sumy. Dohromady tedy 7,75 milionu korun.
Původně europoslanec Polčák mluvil o dezinterpretaci informací, o čtyři hodiny později ale obrátil a milionových provizí se vzdal. „Oceňuji rozhodnutí Stanislava Polčáka, že se advokátní odměny v kauze Vrbětice vzdal,“ napsal redakci FORUM 24 vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan. „Úspěchu v podobě kompenzací pro obce a občany dosáhl podle mě primárně jako politik, ne jako advokát,“ doplnil.
K celé kauze se ve čtvrtek 7. dubna mimořádně sejde poslanecká sněmovna. Žádost o svolání schůze musí podepsat nejméně 40 poslanců, SPD jich má polovinu. Další podpisy podle předsedy SPD Tomia Okamury dodali poslanci hnutí ANO. „Polčák by měl podle našeho názoru rezignovat na mandát europoslance, a tím vyvodit svoji politickou odpovědnost. K tomuto kroku se ale nemá,“ vysvětlil už dříve Okamura.