Ne všude vypadá ukrajinská protiofenziva jako procházka taktickým růžovým sadem a všude umírají lidé. Redakce webu The Kyiv Independent vyrazila do zákopů u Bachmutu za vojáky veteránské jednotky, která platí mezi ty nejzkušenější na frontě. Nepřijímají odvedence. Jen dobrovolníky, kteří vědí, za co bojují.
Zatímco na jihu válčí a se střídavými úspěchy metodicky postupují čerstvé jednotky, vycvičené západními armádami a vyzbrojené západními zbraněmi, zocelení veteráni a jejich noví spolubojovníci drží další části více než 1300kilometrové fronty na Ukrajině. Jejich řady od roku 2014, a obzvlášť po roce 2022, významně prořídly.
„Tahle jednotka mívala sedmdesát mužů, když jsem do ní vstoupil. Teď je jich 25. To, co vidíte, jsou pozůstatky,“ řekl redaktorům 22letý Bohdan z Karpat, zvaný „Hucul“. Ukrajinci platí krvavou daň, ale tahle jednotka, založená rok po ruském vpádu na Krym, nepřijímá brance jen tak. Musí to být dobrovolníci, kteří jdou do první linie s vědomím toho, že chtějí bojovat. Z lidí s individuálním sebevědomím se během výcviku a bojových zkušeností snadněji stanou muži, kteří se v bitvě starají o ochranu ostatních spíše než o svou vlastní bezpečnost.
Stěžují si na zásobování. „Je těžké postupovat. Nemáme nové zbraně ani vybavení. A náš personál nyní není doplňován. Bojujeme s tím, co máme,“ podotýká velitel jednotky Serhij Ilnyckyj s tím, že je trpkou číší pěchoty, musí-li čelit nedostatku.
Vojáci popisují, jak strávili pět dní přibití v nulté linii, zcela bez dodávek, ve více než 36stupňovém horku. Poslední den naštěstí napršelo, takže mohli pít dešťovou vodu. pak vyrazili kupředu. Vojáky tohoto druhu pak slovo jako „protiofenziva“ nechává zcela chladnými, píše mezi řádky deník. Jediným rozdílem je, že iniciativa ve válce nyní patří Kyjevu, to jim ale boj ani trochu nezjednodušuje, dodává, už doslova.
Nejlepší je se zakopat, popisuje Hucul. „Jiní kluci obětovali životy, aby tyhle pozice zabrali, a my je musíme udržet. Když se nezakopeme, vytlačí nás a člověk nechce, aby jeho bratři obětovali životy pro nic za nic,“ říká s tím, že nohy si ve své díře sice nenatáhne, ale zato v ní může strávit i tři dny. Realita masomlýnku u Bachmutu se ani po roce příliš nezměnila.
Rusové napadli Bachmut v květnu 2022 a Ukrajinci se rozhodli jejich náporu čelit. Během krutých bitev se krajina obrátila v trosky a v labyrint zákopů a vojenských základen. V nejžhavější ohnisko války se oblast proměnila v době, kdy se ji snažili dobýt vojáci a vězni tzv. Wagnerovy armády. Činili tak za cenu ohromných ztrát, odhadovaných Ukrajinci v poměru 1:10. Přestože Ukrajina nezveřejňuje ztráty na své straně, prezident Zelenskyj konstatoval, že v průměru dosahují jednoho vyřazeného ukrajinského vojáka na pět ruských. Odhad vyřazených ruských vojáků činí téměř 270 tisíc.