Státní svátek 17. listopadu v českých ulicích probíhal velmi bouřlivě. Konaly demonstrace, pochody i projevy. Reportéři Svobodného fóra vše sledovali přímo v ulicích a vy jste u toho mohli být prostřednictvím našeho on-line přenosu.
22:15
Václavské náměstí přilákalo třicet tisíc lidí. Úspěch zavržený zvoněním budíků a hymnou – podívejte se na video nejsilnějšího momentu celého večera.
21:53
Bojovníkům proti komunistické totalitě Ludmile Váchalové, Jitce Malíkové, Antonu Tomíkovi a Rudolfu Dobiášovi a přeživšímu z koncentračních táborů Jiřímu Bradymu byly dnes v pražském Národním divadle uděleny Ceny Paměti národa. Jimi oceňuje obecně prospěšná společnost Post Bellum od roku 2010 pamětníky zlomových momentů minulého století. Tři z laureátů dorazili osobně. Dobiáš se ze zdravotních důvodů nemohl dostavit a Brady žije v Kanadě.
21:35
21:18
Policisté při dnešních akcích k výročí 17. listopadu zadrželi v Praze devět lidí. Většinu z nich kvůli tomu, že neuposlechli jejich výzvy v Křižovnické ulici, kde průvod sympatizantů prezidenta Miloše Zemana zablokovali jeho odpůrci. Osm lidí nyní čelí podezření z přestupkového jednání neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Jednoho muže policisté zadrželi na Jiráskově mostu kvůli údajné propagaci nacismu.
21:17
Na Václavské náměstí přišlo dnes kolem 30 000 lidí.
21:14
Průvod podporovatelů Miloše Zemana provolával různá, někdy nepochopitelná, hesla.
21:01
20:06
Kritika zahraniční politiky státu zazněla dnes na shromáždění stovek lidí v centru Zlína u příležitosti státního svátku. Podle organizátorů se Česko v zahraniční politice posunuje k nedemokratickým zemím. Vzpomínkové akce k výročí 17. listopadu se konaly i v dalších městech kraje.
19:51
Atmosféra ze zaplněného Václavského náměstí a Národní třídy.
19:43
19:41
Na lampionový průvod, který se v Brně každoročně večer 17. listopadu koná, přišly letos stovky lidí. Po cestě z Moravského náměstí na Kraví horu si lidé připomněli tragické události roku 1939, řekla dnes jedna z organizátorek Karla Kuželová z Nadačního fondu studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Průvod bývá v Brně v Den boje za svobodu a demokracii nejmasovější akcí. Ostatní demonstrace včetně extremistických letos přitáhly nejvýše 200 lidí.
19:30
Občanský budíček. Václavským náměstím se rozeznělo zvonění.
19:27
Ekumenická modlitba za oběti totalitních režimů v chrámu sv. Víta na Pražském hradě byla jednou z akcí, kterými končí dnešní oslavy výročí 17. listopadu 1939 a 1989. Vedl ji pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a zúčastnili se jí také zástupci Ekumenické rady církví sdružující přes deset křesťanských církví v Česku působících. K přítomným, kteří zcela zaplnili lavice v katedrále, promluvil také s připomínkou 17. listopadu 1989 herec Jan Kačer. Patří k nejvýraznějším tvářím sametové revoluce.
19:05
Svíčky poskládané do slova demokracie se rozsvítily na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. K bustě prvního československého prezidenta T. G. Masaryka umístěné na radnici je přinesly stovky lidí. Zúčastnily se akce s názvem Rozsviťme demokracii, kterou pořádal Ateliér 3D Jihočeského divadla.
19:02
„Demokracii a svobodu na ulici nevybojujeme. Musí se spojit občanské iniciativy a vyvíjet trvalý tlak na naše představitele. Nezasloužíme si, aby nás urážel Miloš Zeman a aby nás Andrej Babiš zbavoval svobod,“ řekla na Václavském náměstí režisérka Olga Sommerová.
18:57
Policie v Křížovnické ulici stále kontroluje některé z přítomných demonstrantů. Ve většině případů je pouze legitimuje.
18:40
Svolavatelka extremistické akce Hašková pronesla projev a setkání skončilo. Z jednoho domu na Betlémském náměstí se na protest ozývala Modlitba pro Martu.
18:18
A další hlas od pana prezidenta.
18:16
Náckové na Betlémském náměstí pronášejí mnoho moudrých slov. Například o tom, jak dobrým prezidentem byl Ludvík Svoboda.
18:09
Příznivci krajní pravice se do židovského města nakonec nedostali a pokračují jinou trasou.
18:07
Přes pět desítek lidí se dnes v Ostravě sešlo na vzpomínkovém pochodu u příležitosti výročí 17. listopadu. Lidé se svíčkami prošli centrem městem, poslechli si projevy organizátorů nebo si zazpívali píseň Jednou budem dál, která byla jednou ze skladeb provázejících v roce 1989 Sametovou revoluci.
18:03
Lidský řetěz se svíčkami dnes na pražské Národní třídě oslavoval svobodu a připomínal oběti komunistického režimu. Byl ale kratší, než pořadatelé z platformy Bezkomunistů.cz doufali. Od pamětní desky připomínající události listopadu 1989 nedosáhl ani na úroveň Národního divadla. Organizátoři přitom chtěli spojit Národní třídu s památníkem obětí totalitních režimů na Újezdě, tedy na opačném břehu Vltavy.
17:57
Policie drží několik desítek protestujících před hotelem Four Seasons.
17:55
Projev Dana Přibáně na Koncertu pro budoucnost.
17:42
Jak známo, pan prezident má spoustu podporovatelů. Proto teď náckové skandují: „Ať žije Zeman!“
17:39
Průvod se dál nehýbe. Skanduje se: „Náckové, táhněte, uprchlíci, vítejte!“ Bartošovci odpovídají pokřikem: „My jsme tady doma!“
17:35
Průvod nácků se zasekl v Křížovnické, skandují: „Nic než národ!“
17:25
17:23
Průvod se zasekl na náměstí Jana Palacha u Filozofické fakulty. Odpůrci je nechtějí pustit do Židovského města. „Židovským městem ani metr,“ zaznívá.
17:22
17:19
Průvodu z Letné se rozhodli bránit anarchisté, lidé křičí, skupiny oddělují těžkooděnci.
17:10
Byla uzavřena oblast mezi hotelem InterContinental a Rudolfinem. U Strakova akademie byly vytvořeny zátarasy a koridor pro chodce.
17:04
Na Václavském náměstí zatím vystoupil například Jaroslav Hutka. Na místě jsou zatím stovky lidí.
17:02
Ochutnávka z průvodu masek.
16:50
Videoglosa Pavla Šafra z náměstí Republiky.
16:36
Transparenty nejčastěji odsuzují chování prezidenta Zemana.
16:26
Na Václavském náměstí hovoří Ivan Havel.
16:22
Na Letné policisté zjistili, že čtyři lidé porušili jak přestupkový, tak shromažďovací zákon. „Dvě z těchto osob totiž byly oděny do armádních uniforem, další dvě byly při shromáždění ozbrojeny noži,“ uvedl mluvčí policie Tomáš Hulan. Nože jim policisté zabavili.
16:20
Setkáním se studenty i vzpomínkovými akcemi si dnes slovenští politici připomněli výročí takzvané sametové revoluce, která v roce 1989 vedla v tehdejším Československu k pádu komunistického režimu. Opozice i krajní levice svolaly vlastní shromáždění.
„Dnešní den, 17. listopad, je nejvýznamnějším dnem v našich novodobých dějinách. Uzavřel se oblouk naší klikaté cesty ke svobodě, demokracii a později k naší vlastní demokratické státnosti,“ řekl prezident Andrej Kiska na schůzce se studenty u příležitosti dnešního státního svátku.
16:10
16:08
Reportér SF hlásí: Krátce po 16. hodině procházel ulicí U Lužického semináře (kousek od metra Malostranská) směrem k Mánesovu mostu průvod s transparenty proti nenávisti, proti prezidentu Zemanovi, proti komunismu… V průvodu byla i známá česká konvertitka k islámu Romana Červenková.
16:07
Policisté při jedné z dnešních akcí k výročí 17. listopadu zadrželi v centru Prahy osmačtyřicetiletého muže kvůli údajné propagaci nacismu. Podle nich pouštěl ze zvukové aparatury, kterou měl na autě, hudbu a mluvené slovo s nacistickou tématikou. Vyplývá to z informací policie na jejich webu, podle kterého policisté řešili i provokaci a snahu narušit shromáždění na Můstku a dopravní komplikace.
Řidiče vozu se zvukovou aparaturou policisté zastavili kolem 12:30 na Jiráskově mostu. Důvodem byla reprodukovaná hudba a mluvené slovo, u kterých policisté měli podezření, že jsou s nacistickou tématikou, což jim muž následně potvrdil.
16:04
Policisté zavřeli Pařížskou ulici kvůli průvodu Lucie Haškové, extremisté by tudy měli zamířit na Betlémské náměstí.
16:01
Na Václavském náměstí začíná Koncert pro budoucnost. „17. listopadu se sejdeme na Václavském náměstí. Oslovili jsme nejvýznamnější osobnosti veřejného života, aby svým vystoupením podpořily hodnoty spojené s tímto dnem a vyjádřily se každý sám za sebe k naší společné budoucnosti. Výsledkem je pásmo téměř 50 krátkých koncertů a projevů. Akce je občanským shromážděním a nepropaguje žádnou politickou stranu ani kandidáta. Součástí akce je happening Občanský budíček,“ píší organizátoři.
15:50
Podívejte se, jak to na Hradčanském náměstí vypadalo.
15:48
Atmosféra na Hradčanech, kam dorazily stovky lidí vyjádřit nesouhlas s politikou Miloše Zemana. Účastníci se nyní přemístí na Václavské náměstí na Koncert pro budoucnost.
15:34
Na náměstí Republiky se zatím neodchází.
15:28
Lidé na Hradčanském náměstí mají i mnoho transparentů. „Tahle země patří všem“, zřejmě jako reakce na jeden ze Zemanových projevů, v němž konstatoval opak, „Nechceme další totalitu“, „Nechci prezidenta lháře“, „Lžeman“ nebo i velké červené trenýrky.
15:25
Demonstranti z Letné se pomalu rozcházejí. „Mluvme pravdu, šiřme pravdu a zejména pravdu, jen tak můžeme vzdorovat čistému zlu, které chce naší zemi vymazat z mapy a jehož poskoci dnes zablokovali Prahu,“ řekla ve svém projevu Julie Královská.
15:20
Teličkovi se nelíbí, že se ošklivě hovořilo o jeho šéfovi.
15:19
15:17
15:12
Martin C. Putna v projevu na Hradčanském náměstí kritizoval tu část společnosti, která viní elity se současného vývoje. Podle něj těmto kritikům vadí především vzdělané elity, protože dobře dokážou rozpoznat manipulaci.
15:10
Na náměstí Republiky volají lidé na výzvu německého aktivisty: „Ať žije Trump!“ Ten je totiž podle nich zachránce světa před globalizačním kapitalismem.
15:06
Ve výroční den začátku sametové revoluce, která z někdejšího disidenta rychle udělala prezidenta, pokřtili dnes v Praze knihu Náš Václav Havel. Obsahuje rozhovory, které se známými osobnostmi české společnosti vedli novináři Jan Dražan a Jan Pergler. Týkaly se především Václava Havla, ale i nejpodstatnějších okamžiků československé a české historie posledního půlstoletí. V jednom z rozhovorů vzpomíná i spolupracovník Svobodného fóra Bohumil Doležal.
15:05
Na Letné hovoří Milan Richter, předseda Klubu českého pohraničí. Možná si ještě vzpomenete na sochu pohraničníka, kterou v létě nechal vztyčit. Kvůli protestům ale byla opět odstraněna.
14:59
„Merkelová je hrozbou pro všechny národy Evropy.“ To je výrok německého a antiislámského aktivisty, který hovoří na demonstraci Bloku proti islámu na náměstí Republiky. „Merkelová se vás Čechy snaží vykreslit jako rasisty a antidemokraty.“
14:57
Odhady o účasti na Hradčanském náměstí hovoří asi o 300 lidech.
14:54
Na Letné už došlo i na Protokoly sionských mudrců. Jedna perla za druhou. „Teď jsem byl na akci, kterou pořádali lidé, kterých bychom se měli obávat – studenti a sluníčkáři.“ Dorazil i Adam B. Bartoš a Lucie Hašková z jeho Národní demokracie.
14:51
„Vlastenci“ na náměstí Republiky.
14:48
Další z řečníků na Hradčanském náměstí je Ivan Bartoš, předseda Pirátů.
14:45
Náměstí republiky: Řečník ze Slovenska řekl, že nemají prezidenta ale hnisavý sionistický vřed.
14:43
Kroupa připomněl návrh zákona o hanobení prezidenta. „Kdyby takový paragraf byl zaveden, přiznám se, že bych měl skutečnou obavu o toho, koho má tento paragraf chránit. Vždyť on hanobí nejvíce sám sebe.“
14:39
Daniel Kroupa na Hradčanském náměstí: „Lidé se báli mluvit svobodně i ve svých domácnostech. To se nám podařilo zbourat a odstranit.“
14:31
Perly z náměstí Republiky. „Nepřizpůsobivi občané všech národnosti at se zapojí do boje proti migrantum. Taky bývalí trestanci, co se chtějí napravit.“
14:27
Letná: Julie Karlovská čte „Manifest občanské sounáležitosti“.
14:21
Na Hradčanském náměstí hrála Modlitba pro Martu.
14:16
Náměstí republiky: Jiří Černohorský mezi své požadavky přidal také zákon o hanobení hlavy státu nebo zastavení církevních restitucí.
Na místě je cca. 150 lidí.
14:15
Letná: Lidé mají transparenty jako „Chceme přímou demokracii“, „Demisi vlády!“ nebo takové, které vyjadřují radost ze volení Donalda Trumpa prezidentem. Plzeňský zastupitel Romana Bakala hovoří o tom, že „neziskovkami placení studenti narušili demonstraci Bloku proti islámu na náměstí Jana Palacha“. Ti zde pouštěli arabskou hudbu.
Na místě je cca. 200 lidí, nahlášeno bylo 10 tisíc.
14:12
Na náměstí Republiky hovoří Jiří Černohorský známý z demonstrací Adama B. Bartoše. Je proti financování stran státem a pro zrušení sankcí proti Rusku. Požadují zrušení inkluze v školách, referendum o mezinárodních dohodách a tak dále. Jako vždy.
14:11
Na Hradčanském náměstí se scházejí odpůrci populismu a prezidenta Miloše Zemana v rámci akce Nezapomínáme!.
14:10
Další „vlastence“ máme na náměstí Republiky, jsou zde extremisté z hnutí Čest, svoboda, respekt.
14:06
Od 14 hodin začíná hned několik akcí, na Letné probíhá událost na podporu prezidenta Zemana. Hraje hudba, lidé mají mnoho transparentů, ať už prozemanovských nebo proti migraci. Na místě je například Petr Hampl.
14:03
13:48
13:47
Na Albertově se vzpomínalo na Václava Havla.
13:42
Fotogalerie politiků, kteří si dnes připomněli památku 17. listopadu.
13:33
Předsedkyně pražského Klubu českého pohraničí: „Vláda je přisluhovačem sudetoněmeckého landsmanšaftu.“ Nechybí ani Jaroslav Foldyna.
13:29
Asi 300 lidí se dnes v Praze účastnilo demonstrace Nacionalismus není alternativa, která chtěla upozornit na narůstající rasismus a xenofobii ve společnosti a na autoritářství v politice. Pochod, který z Vrchlického sadů došel na Jungmannovo náměstí, se obešel bez vážných incidentů. Akci pořádala Iniciativa Ne rasismu.
Demonstranti po cestě skandovali hesla „Nikdo není ilegální“ nebo „Nacionalismus není alternativa“. Nesli také protinacionalistické transparenty. Z dodávky jim po cestě hrála hudba, během pochodu zazněly i projevy. Akce se účastnili i Mladí zelení a Feministický blok. Před Lidovým domem, sídlem ČSSD, přečetli demonstranti kontroverzní výroky některých politiků a na dům házeli zmačkaný papír jako symbolický odpad, který je „tady doma“.
13:22
Komunisté pokračují v krasojízdě, hovoří Ivan David. „Evropu ohrožují takzvané elity, neoliberalismus a postmoderní levice.“ A další moudra: „Zkázu může dovršit islám, musíme si naší republiku bránit. Je tu morální a materiální bída.“ Na místě je také Josef Skála, místopředseda KSČM.
13:20
[ctete]85406[/ctete]
13:16
V publiku komunistů na Klárově nechybí milovnice Klementa Gottwalda Marta Semelová.
13:10
Marek Obrtel na Klárově: „NATO se vyprofilovalo o jako zločinecká organizace.“
12:57
Na Klárově už se scházejí komunisté. Zatím je jich asi stovka, hovoří Lenka Procházková, například o amerických volbách. „Hillary nechápe, proč prohrála. Trump je naděje pro světový mír.Gratuluji americkému lidu, poslechl zdravý rozum.“
12:52
Miroslav Kalousek pro Svobodné fórum.
12:42
12:39
Konvičkovců se nesešlo mnoho.
12:37
Iva Prochazková z Teplic říká na Palachově náměstí, že muslimové jsou všude a je ji z toho zle.
12:33
12:31
Alespoň u Rudolfina má pan prezident Zeman fanynku, zda je z Osvětiman, nevíme.
12:27
Náměstí Jana Palacha a Blok proti islamizaci. Jak se zdá, islamizace zase tolik lidí netrápí.
12:25
Na Albertově hovoří Petr Pithart, který připomněl důležitost nadcházejících voleb. „Budeme si v nich moci vedle normální stran moci vybrat také firmu, dokonce rodinnou firmu. Firmu stále více prosperující. Věřím, že nám včas dojde, že každá firma má své personální oddělení, kde jsou formuláře s výpověďmi.“
12:23
Loňský Albertov s panem prezidentem organizovala ruská kolaborantka Jelena Vičanová. Toto říká dnes.
12:20
„Není to vůbec žádná samozřejmost, že tu dnes společně stojíme. V loňském roce, jak dobře víte, to být nemohlo. Studenti nesměli s výjimkou nemalé delegace na tato místa vstoupit, neboť si je zabrali jiní. Čekáte, že budu jmenovat, ale nedělejme reklamu lidem, kteří toto nezaslouží,“ řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima na Albertově.
12:17
Petr Pithart čeká na své vystoupení na Albertově.
12:16
Na Albertov dorazily stovky lidí.
12:10
12:04
Začala pietní akce na Albertově, kam se loni dostavil prezident Miloš Zeman, aby před navezenými fanoušky z Osvětiman stál na jednom pódiu s Martinem Konvičkou. Hovoří rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. „Nedělejme reklamu těm, kteří si to nezaslouží,“ uvedl v narážce na prezidenta Zemana. Na místě jsou stovky lidí.
12:02
„Já si občas vyčítám, že jsme si možná až lehkomyslně mysleli, že je to samozřejmost, za kterou není potřeba bojovat a každý den o ni pečovat. Pokud jsou nám tyto hodnoty drahé, tak nemůžeme jen 17. listopadu oslavit a vzpomenout, ale brát to jako svůj každodenní zápas v každodenním všedním životě a nenechat se o svou vlastní svobodu připravit. Nejenom já, ale velká část společnosti cítí, že se každým dnem trochu utahují šrouby. Nikoliv skokem, ale každý den závit a když to trvá dlouho, tak jsme najednou někde úplně jinde než v liberálním prostředí, jak jsme ho budovali od 90. let a přelomu tisíciletí,“ řekl Miroslav Kalousek na Národní třídě.
11:51
11:43
Daniel Korte z TOP 09 byl dalším z politiků, kteří přišli na Národní třídu.
11:39
11:36
11:34
Miroslav Kalousek se ochotně fotí se svými názorovými stoupenci.
11:32
Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se snaží stát mimo dění.
11:23
Možná jste tohoto pána už na nějaké demonstraci viděli. Našemu reportérovi sdělil, že s ní všude chodí už 7 let a 3 měsíce.
11:21
11:14
Jedna zábavná situace z Národní. Kalousek podepsal petici s názvem Jsem zhnusen z našich politiků.
11:13
11:07
Kalousek po položení květin přispěl na nemocné děti. „Až lehkomyslne jsme si mysleli, že svoboda je samozřejmostí za kterou není třeba bojovat,“ uvedl.
11:04
Ovčáček se projevuje na Twitteru.
10:56
V Žitné ulici probíhá vzpomínkový akt, který jako každým rokem i letos pořádá Studentská komora Rady vysokých škol Vzpomínkový akt v Žitné ulici u pamětní desky Jana Opletala a Václava Sedláčka. Reportér Svobodného fóra odhaduje účast na 200 lidí.
10:54
10:51
10:42
Dorazil i prezidentský kandidát Michal Horáček.
10:40
10:29
Na Národní třídu dorazili i zástupci STAN.
10:10
10:07
09:58
09:48
09:47
U Hlávkovy koleje si rok 1939 připomíná i ministryně školství Kateřina Valachová, ministryně Karla Šlechtová, poslanec Marek Benda nebo americký velvyslanec Andrew Schapiro.
09:41
Atmosféra z Národní třídy.
09:33
09:29
09:26
„Dámy a pánové, musíme udělat všechno proto, aby naše společnost byla svobodná,“ řekl v projevu u Hlávkovy koleje premiér Bohuslav Sobotka.
09:24
Vzpomínka poslance TOP 09 Michala Kučery na to, jak prožíval listopad 1989.
09:20
U Hlávkovy koleje hovoří předseda senátu Milan Štěch, který uvedl, že by každý politik měl uctít obě dnešní výročí. Připomíná odkaz událostí v roce 1989, bohužel on sám byl členem KSČ v letech 1978-1989. „Česká společnost je rozdělena a v příštích dvou letech to bude ještě horší,“ uvedl. „Ti, zejména mladí lidé, kteří v listopadu roku 1939 vystoupili proti okupantům, ti, co v listopadu roku 1989 s holýma rukama stáli proti ozbrojencům Státní bezpečnosti, byli stateční lidé a zaslouží si naši úctu. Bohužel, za statečné a odvážné se považují – a považují je i někteří občané – i ti, kteří před armádou spojenců ukazují nahý zadek, nebo strhávají státní prezidentskou zástavu a vyvěšují trenýrky.“
09:15
U Hlávkovy koleje si lidé připomínají Mezinárodní den studentstva. Na místě je podle reportéra Svobodného fóra cca. 200-300 lidí. Oslav se ze zdravotních důvodů neúčastní bývalý komunista, šéf ČSBS Jaroslav Vodička, který obvykle na podobných akcích hovoří o uprchlících.
09:10
Na Twitteru se k dnešnímu svátku vyjádřil Bohuslav Sobotka a Marian Jurečka.
08:57
Mezi prvními, kdo se objevili na Národní třídě Andrej Babiš. „Nemyslím si, že by svoboda a demokracie byly ohroženy, jak se to dnes snaží někdo lidem namlouvat a vytvářet špatnou náladu,“ řekl novinářům. „Měli bychom bojovat hlavně za dobrou náladu, společnost by se měla spojovat,“ dodal.
08:55
Pamětní deska připomínající události z listopadu roku 1989 je ode dneška na jiném místě, než byli lidé po více než čtvrtstoletí zvyklí. Majitel domu na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice se rozhodl uzavřít podloubí, ve kterém deska s prsty vztyčenými do vítězného „V“ byla umístěna. Nově je osazena na fasádě domu. Právě podloubí ale bylo kritickým místem, kde bylo mnoho studentů 17. listopadu 1989 zbito tehdejší policií.
08:48
Se změnou společenského systému z roku 1989 je spokojena většina Čechů, stála za to podle dvou třetin lidí. Opačně smýšlí 22 procent. Poměry v Česku jsou nyní lepší než před rokem 1989 podle 38 procent lidí, podle 17 procent bylo lépe před listopadovou revolucí, zbylá třetina se nedokázala přiklonit ani k jednomu z nabízených období. Zjistil to říjnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Jeho výsledky dnes CVVM poskytlo ČTK.
08:30
Na Národní třídu dorazil také předseda Senátu Milan Štěch nebo ministr obrany Martin Stropnický.
08:12
Na tradičním místě položili svíčky a květiny premiér Bohuslav Sobotka, ministr průmyslu Jan Mládek a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.