Ačkoli o ní spolustraníci často mluví jako o nejpracovitější člence, v médiích ji často neregistrujeme. První místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová poskytla exkluzivně pro deník FORUM 24 rozhovor, v němž mluví, jak o slabinách strany, tak o možnostech budoucí vlády.
V Poslanecké sněmovně sedíte i se svým bratrem Mikulášem Ferjenčíkem. Zajímali jste se doma o politiku?
Ano, bavili jsme se o politice vždycky typicky u oběda nebo večer. Dědeček byl tajemníkem Klubu angažovaných nestraníků. Za komunistů vydržel výslechy a nevydal adresy lidí, které po něm chtěli. Ačkoli byl absolventem dvou vysokých škol, nebylo mu umožněno dělat nic jiného než dělníka. Takže jsme díky rodinné historii věděli odmalička, co totalitní režim dokáže a že je současně strašně důležité se angažovat. Když jsme byli malí, tak dělal táta revoluci v rámci Občanského fóra v Týně nad Vltavou, kde jsme tehdy bydleli.
A co vás samotnou dovedlo k police? Kde byl rozhodující bod, kdy jste se rozhodla?
Tak nejdříve jsem se roky angažovala na Praze 10, kde jsem zapustila kořeny po spoustě zahraničních stáží. A jakmile začalo být jasné, že tu budeme s mužem žít, tak mě postupně návštěvy zastupitelstva více a více znepokojovaly, protože tam bylo cítit silné dědictví devadesátých let. Bohužel se to nejhorší z ODS tehdy koncentrovalo u nás.
Zastavme se u ODS. Vnímáte změnu?
Ano, velmi rozlišuji různé lidi. Aktuálně jsme na Praze 10 v koalici s nově založenou buňkou ODS. Takže fungují určité očistné principy, i když bych si přála, aby to na některých místech bylo důslednější. Nicméně i to, jak dopadla volba na kongresu občanských demokratů, je dobrý signál.
Dovedete si představit i možnou vládní spolupráci?
Samozřejmě jsme velmi vstřícní ke spolupráci nad konkrétními zákony. Ale myslím si, že je to nyní během působení v opozici především o tom, abychom hledali možnosti, jak se shodnout na nejrůznějších bodech. Ať jde o exekuce nebo cokoliv jiného, tak je potřeba nelhat si do kapsy, že se na všem shodneme, ale opravdu si najít čas a zaměřit pozornost na potřebné.
A možná vláda?
Především bych si strašně přála, aby byla příští vláda demokratická a vypadala jinak než ta dnešní. K tomu však potřebujeme ještě odvést společnou práci v opozici.
Aktuálně probíhají i dohady kolem předvolebních spoluprací. Měly by se podle vás nyní menší strany spojovat?
Tak volební matematika je jednoznačná. Podívejte se na to, jak volební systém znevýhodňuje každou malou stranu. Když jste menší strana, tak darujete křesla vítězi voleb. A proto je naprosto logické, aby se některé menší strany spojily.
Souhlasíte s výrokem Ivana Bartoše, že jste si nejblíže se STAN? Jak by mohla vypadat případná spolupráce?
Určitě jsme si se STAN názorově nejbližší. Je to liberálně středová strana jako my. Očekávám, že tam ještě prohloubíme spolupráci, která už započala ve Sněmovně. Ale co se týče voleb, tak se Piráti s nikým spojovat nebudou.
Často zmiňujete, že jste liberální střed. Proč myslíte, že se neshodnete na označení s opozičními stranami, které vás označují za progresivní levici?
Považuji středovou politiku za hledání receptů, které fungují a přinesou posun k lepšímu v rámci celé společnosti, a proto mi nepřijde užitečné vyhraňovat se vůči tomu, co je pravicové či levicové. Pro mě je kritériem, čím prospějeme lidem, aby si společnost mohla dobudovat kvalitní demokracii. V politice se musíte neustále přizpůsobovat a stejně tak jsme se museli my přizpůsobit úspěchu v posledních volbách.
Kde cítíte po dvou letech největší slabinu Pirátů? Jak často se hádáte i mimo vnitrostranické fórum?
Strana je jako každý jiný lidský vztah. Jsem sedm let vdaná a také to nikdy není bez mráčku. Když se nyní začneme setkávat napříč regionálními týmy, myslím, že to pomůže tomu, aby se povedla nějaká větší synergie. Na druhou stranu, co se týče vnitrostranického fóra, tak jsem strašně ráda za naši otevřenost, kdy lidé vidí, že u nás funguje demokracie. A i člověk zvenku se může zapojit a přečíst si, co řešíme.
Co řešíte aktuálně?
Jak převzít postupy, které znají jiné rostoucí organizace a firmy s profesionálním provozem, na řešení toho, když se lidi v týmu neshodnou. To je realita každého týmu. A my nyní konzultujeme různé možnosti, jaký si vybrat model. Takže výzvy posledních měsíců bereme zároveň jako příležitost, aby se u nás lidem pracovalo co nejlépe.
Ale nezní implikování modelu příliš neosobně? Nežádají si různé situace individuální řešení?
Tady jde jednoduše o to, co dělat, když dojde k nějaké eskalaci a nedaří se v rámci běžných postupů najít jiné řešení.
V téhle souvislosti se často mluví o šéfovi vašeho poslaneckého klubu Jakubu Michálkovi, který nedávno vyzval například k rozpadu TOP 09. Neeskaluje pouze napětí mezi opozicí? Nemůže vám odrazovat další voliče?
Když jsme se bavili před chvílí o tématu spojování, byl to krásný příklad toho, jak se dá jedna a táž věc říct různě. Buď to můžete říct obecněji, co byste si přála, tak jako já, nebo ve chvíli neplánovaného rozhovoru až příliš konkrétně. Dalo se to formulovat jinak, ale je skutečně veřejné tajemství, že je rozumné, aby strany, které jsou si názorově blízko, našly řešení. Proto, aby nedostalo ANO v příštích volbách bonusová křesla.
Pan Michálek ale výrok zopakoval s tím, že by se měla TOP 09 zbavit šéfa svého klubu Miroslava Kalouska. Nemůžete se nakonec rozhádat natolik, že nebude možné sestavit koalice ani v nadcházejících krajských volbách?
Ale je tam věcný základ v grafu průzkumu veřejného mínění, kdy je bohužel pan předseda poslaneckého klubu nejvíce neoblíbený politik u naprosté většiny české veřejnosti. Vyjádření se odvíjelo od těchto dat.
Kolik procent myslíte, že by nyní získal v daném průzkumu sám pan Michálek?
Já vidím jeho pracovitou stránku, veškeré novely, které předkládá, a stejně tak i respekt k procesům. A myslím si, že jsme v tom týmu potřeba všichni, a to s různými talenty i slabšími stránkami. Jediné, co je náš úkol, je upřímně si říkat, kde ten náš talent či potíž leží.
Celý rozhovor čtěte v časopisu Revue FORUM! Objednat si předplatné je možné ZDE.