Richterová vypnula Babišovi mikrofon. Odmítal dodržet vymezený čas

Premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti) nechala na čtvrtečních interpelacích předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi odpojit mikrofon u řečnického pultíku. Stalo se tak poté, co došlo ke slovní přestřelce mezi ním a premiérem Petrem Fialou (ODS) a kdy i přes opakované varování Richterové Babiš odmítal dodržet určený čas a hovořil dál. 

Mezi poslance, kteří ve čtvrtek kritizovali vládu, se zařadil i expremiér Babiš. Ten ovšem nehodlal dodržovat jednací řád sněmovny. „Prosím o dodržení času. Musím měřit všem stejně,“ oznámila Richterová a vypnula Andreji Babišovi mikrofon.

(Týdeník FORUM)

Šéf hnutí ANO se po “umlčení” na Richterovou ještě obrátil, načež místopředsedkyně dolní komory parlamentu reagovala odkazem na jednací řád sněmovny. Vymezený čas měl, podobně jako Babiš, problém dodržovat i premiér Fiala.

Expremiér v posledních týdnech výrazně kritizoval vládu za nedostatečné řešení příchodu ukrajinských uprchlíků a za pomoc Čechům během zvyšující se inflace, která dopadá na stále více domácností.

Bývalý ministerský předseda tak na interpelacích navrhoval Petru Fialovi prodloužení doby na schválení příspěvku na bydlení na jeden rok. „Já jsem konstruktivní. Když jste byli schopni udělat aplikaci pro uprchlíky, kde se každý žadatel jednoduše přihlásí přes bankovní identitu, vyplní pár údajů a takto si požádá o humanitární dávku, tak proč to neuděláte pro žadatele o příspěvek na bydlení?“ ptal se.

Mikrofon Babišovi vypnul už v roce 2019 tehdejší místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal. Pirátský poslanec v momentě, kdy Babiš místo o Istanbulské úmluvě, předmětu interpelace, hovořil o svých politicko-obchodních problémech, vypnul mikrofon u řečnického pultíku. Ani to však premiéra nepřinutilo, aby se i nadále nechoval, jako by mu sněmovna patřila. O tomto Babišově vystoupení jsme psali zde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]