Rodiny s ročním příjmem do milionu korun hrubého mohou od pondělí 15. srpna oficiálně začít žádat o příspěvek 5000 korun na každé dítě. Žádosti je možné podávat on-line přes aplikaci na webu ministerstva práce nebo osobně na Czech POINTech na radnicích či krajských úřadech. Vedení ministerstva práce očekává, že hlavní nápor žadatelů bude v prvních deseti dnech. Po zpracování a kontrole by tak podle náměstka ministerstva práce pro informační technologie Karla Trpkoše úřady práce mohly peníze začít posílat koncem měsíce. O dávku nemusí žádat domácnosti s přídavky na děti, dostávají ji automaticky.
Jednorázovou podporou chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je příspěvek určen pro rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého. Poskytován bude na potomka, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát peníze vyplatí i na děti, které se do konce roku teprve narodí. Nárok na 5000 korun má dítě s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku. Rodiče musí s dítětem žít a hradit náklady. Příspěvek mohou získat i cizinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí a pracují. Čerpat ho mohou pěstouni, manželé či partneři rodičů i vdovci a vdovy po rodičích. Do milionového příjmu se započítává výdělek ze zaměstnání a podnikání, výživné, výsluhy, náhrady mzdy či platu, odměny, pojistné plnění, dávky, důchody, nájmy či ostatní příjmy, které se v Česku daní. Zohledňovat se nebudou případné výhry.
Ministerstvo práce a sociálních věcí spustilo příjem elektronických žádostí o víkendu, uvedl v neděli večer šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) na twitteru. Do ostrého provozu systém přešel od pondělí 15. srpna.
On-line formulář je možné vyplnit jen s elektronickou identitou, třeba tou bankovní, tedy pomocí přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví. Jde o službu, kterou nabízí většina českých bank. Žadatelé se mohou přihlásit i skrze datovou schránku. Využít je možné také mobilní klíč eGovernmentu. Zde už je nutné navštívit kterýkoliv Czech POINT, přes který si aktivujete možnost přihlášení v mobilní aplikaci.
Řada údajů je v žádosti už vypsaná. Lidé pak musí zadat případně adresu skutečného pobytu. Vyberou způsob doručení peněz a komunikace s úřadem. Doplní jména a rodná čísla dětí a údaje o partnerovi, nebo zaškrtnou, že jsou samoživitelé. Na závěr potvrdí čestná prohlášení o příjmu a členech domácnosti. V Czech POINTu by k podání žádosti měl stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí. Pěstouni či jiní pečující by měli dodat doklady, které potvrzují vztah k dítěti. Je to třeba rozhodnutí o svěření do péče. Kopie je možné nahrát i do on-line žádosti. Při střídavé péči by měl žádat jeden z rodičů.
https://www.youtube.com/watch?v=AwlX_ilF9bY
Bude někomu příspěvek vyplacen automaticky?
Ano, všechny děti, které jsou k 1. 8. 2022 mladší 18 let a v červnu letošního roku měly nárok na přídavek na dítě, obdrží jednorázový příspěvek automaticky, bez žádosti. Příspěvek dostanete nejpozději s přídavkem na dítě v průběhu srpna. Výplata proběhne stejným způsobem jako přídavek na dítě, ale bude vyplacena jako samostatná částka s identifikací, že se jedná o tento příspěvek.
Kdy bude příspěvek vyplacen?
Příspěvek bude vyplacen do 30 dnů ode dne podání žádosti. Výjimky mohou nastat například u nekompletních žádostí či velmi komplikovaných případů.
Mohou příspěvek vzít exekutoři?
Příspěvek nepodléhá výkonu rozhodnutí ani exekuci a nemůže být předmětem dohody o srážkách ze mzdy nebo jiných příjmů. Nicméně v případě, že máte účet postižený exekucí, je vhodné využít možnost nechat si JPnD vyplatit poštovní poukázkou. Vyhnete se tak možnému zahrnutí dávky mezi exekucí postižené finanční prostředky na účtu, které byste následně museli řešit s exekutorem.
Podle údajů ministerstva má na dávku nárok 1,1 milionu domácností. Dostat by ji mohlo asi 1,6 milionu dětí. Z nich asi 240 000 pobírá dětské přídavky. Výdaje by měly činit asi 7,8 miliardy korun. Někteří experti na sociální problematiku příspěvek kritizují. Podle nich je příliš plošný. Poukazují také na to, že jednorázová podpora rodinám v potížích příliš nepomůže. Doporučovali navýšení dětských přídavků a příspěvků na bydlení. Někteří kritici mluví také o uplácení voličů před podzimními volbami.