Zatímco Kongres projednává návrh amerického prezidenta Joea Bidena na poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů, americký tisk diskutuje o alternativách pro případ, že by balíček nebyl schválen. Některé názory přináší ruská redakce Hlasu Ameriky.
Pokud Kongres podporu Kyjeva neschválí, bude to mít pro Ukrajinu i celý svět neblahé důsledky, domnívá se komentátor deníku Washington Post Max Boot. „Nepodpořit Ukrajinu nyní – s návrhem na pomoc, který představuje jen asi jedno procento federálních výdajů – by byla největší chyba v zahraniční politice USA přinejmenším od invaze do Iráku v roce 2003 a její geopolitické důsledky by byly ještě větší,“ tvrdí autor.
Mnozí političtí představitelé trvají na tom, že balíčky pomoci budou nakonec přijaty, ale čas je pro Ukrajinu klíčový, píše The Wall Street Journal. Zatím je jasné, že navzdory ochotě Bílého domu udělat ústupky v oblasti imigrace, aby se pomoc Ukrajině odblokovala, „dohoda stále naráží na vážné překážky v Kapitolu, kde republikáni vznášejí tvrdší požadavky“, uvádí se v článku. „Pokud pomoc nedorazí rychle, může být ukrajinská vláda nucena přijmout další opatření, aby ušetřila hotovost,“ uvádí se v článku WSJ. Zpoždění balíčků vojenské pomoci bude mít určitě negativní dopad na akce Ukrajiny na bojišti.
Může americká průmyslová základna uprostřed rostoucích konfliktů uspokojit rostoucí poptávku po amerických zbraních? Tuto otázku si klade americký časopis Breaking Defence. Eric Gomez (Cato Institute) ve svém článku konstatuje, že USA nebudou moci donekonečna podporovat Ukrajinu a Tchaj-wan zbraněmi a obrannými prostředky a že se na obzoru rýsuje obtížná volba, kdy budou USA nuceny upřednostňovat pouze jednu stranu.
„Diskuse o kompromisu mezi vyzbrojováním Ukrajiny a Tchaj-wanu se soustředily kolem dvou názorových proudů. Existují optimisté, včetně vysokých představitelů USA a Tchaj-wanu, kteří bagatelizují překrývání Ukrajiny a Tchaj-wanu a tvrdí, že větší podpora první z těchto zemí nemá negativní dopad na druhou. Pak jsou tu pesimisté, kteří tvrdí, že pokračující podpora Ukrajiny by mohla zhoršit velké množství nevyřízených objednávek amerických zbraní určených pro Tchaj-wan. Pesimisté dále tvrdí, že vyzbrojování Tchaj-wanu je větší strategickou nutností,“ píše autor.
„Jsem pesimista a domnívám se, že pokud ne teď, tak dost brzy budou muset USA učinit těžké rozhodnutí, jak nejlépe podpořit dva obklíčené přátele s omezenými zdroji. Měly by například zvážit zmrazení nových zahraničních vojenských prodejů evropským spojencům, aby evropský průmysl převzal větší část zátěže, zatímco USA se soustředí na Tchaj-wan,“ dodává svůj názor.
Nicméně i kdyby se přímá vojenská pomoc Ukrajině v tomto roce snížila, USA mají alternativní způsoby, jak pomoci, například dlouhodobě investovat do ukrajinského obranného průmyslu, uvádí se v článku v časopise The Responsible Statecraft.
Američtí vojenští dodavatelé nepotřebují souhlas Kongresu ke společné výrobě zbraní s ukrajinskými společnostmi; administrativa navíc tento typ spolupráce podporuje, aby pomohla rozvoji ukrajinského obranného průmyslu, uvádí se v článku. Společnosti se však zpravidla stále zdráhají investovat do válečné výroby. „Vojenské podniky jsou již nyní terčem útoků ze strany Ruska a společnosti potřebují své investice nějak chránit… Nové i stávající výrobní závody na Ukrajině budou nevyhnutelně přitahovat pozornost Ruska a náklady na jejich obranu budou velmi vysoké,“ uvedl The Responsible Statecraft.
Zároveň se řada evropských společností aktivně zapojuje do procesu vojenské výroby přímo na území Ukrajiny: podle publikace německý Rheinmetall pomáhá Ukrajině opravovat obrněná vozidla a do konce roku je začne v zemi vyrábět; britský dodavatel BAE Systems rovněž zřídil na Ukrajině místní zastoupení s konečným cílem vyrábět na jejím území děla ráže 105 milimetrů.
USA mohou ukrajinským jednotkám pomoci nejen zbraněmi a financemi, jak uvádí článek Fox News: aplikace nejnovějších technologií umělé inteligence (AI) v ukrajinské armádě probíhá „až děsivým tempem“.
Vývoj umělé inteligence na Ukrajině pokračuje závratným tempem, které překonává i technologické giganty v USA a Číně, zatímco válka s Ruskem se blíží ke třetímu roku, ale odborníci zdůraznili, že Amerika hraje v tomto rychlém vývoji zásadní roli.
„Co si myslím, že v americké armádě podceňujeme, jsou skutečné náklady na infrastrukturu, která je k tomu v boji zapotřebí,“ uvedl pro Fox News Digital Benjamin Jensen, vedoucí pracovník oddělení Future War, Gaming and Strategy v Centru pro strategická a mezinárodní studia.
„Ukrajina to zvládá, protože to buduje zdola a je to antifragilní… je to malé, škálovatelné, funguje to a vědí, co s tím,“ řekl Jensen. „My se to snažíme udělat velmi pentagonsky shora dolů, což znamená, že utratíme desítky miliard dolarů za pár vysoce exponovaných neúspěchů oproti tomu, když utratíme třeba milion dolarů za devět neúspěchů a jeden úspěch.“
USA objevily neuvěřitelný pokrok Ukrajiny s umělou inteligencí jen několik měsíců po začátku války. Brett Velicovich, spolupracovník Fox News, který byl v roce 2023 nasazen na Ukrajině, prohlásil, že pokroky, kterých ukrajinští technici dosáhli, a způsob, jakým jich dosáhli, jsou „jako z jiného světa“ a USA o ničem z toho neměly tušení.
Velicovich a další odborníci popsali různé způsoby, jak Ukrajina využívala umělou inteligenci, včetně rozpoznávání obličejů k vyhledávání válečných zločinců, systémů, které pomáhají navádět drony a vybírat cíle, satelitní analýzy ke shromažďování důkazů o válečných zločinech a identifikaci ruských dezinformací a propagandy.