GLOSA / Již podruhé evakuovali Rusové svou Černomořskou flotilu z domovského přístavu, aby ji zachránili před ukrajinskými údery. Nejprve jejich mocné koráby opustily ukradený přístav v Sevastopolu, aby utekly před ukrajinskými námořními drony. Teď pro jistotu vyklidily i náhradní útočiště v Novorossijsku. Tentokrát ale za to překvapivě nejspíš nemohou přímo Ukrajinci, Britové, ba ani Američani. Tento příspěvek k dějinám globálního porozumění a míru totiž možná přinesla francouzská prostořekost.
Francie se možná zmítá ve vnitropolitickém chaosu a prezident Macron neví, co si s tím počít. Existují však jisté konstanty, které se díkybohu nemění. Figuruje mezi nimi například odvěká francouzsko-britsko/americká řevnivost, která tentokrát nejspíš vedla k nečekaně pozitivním důsledkům pro Ukrajinu, potažmo pro globální bezpečnost.
Vyplývá to nenápadně z obsahu článku, který zveřejnil nezávislý ruský deník The Moscow Times. Ten konstatuje, že Rusové zcela vyklidili svou černomořskou základnu v Novorossijsku. Tam se uchýlili poté, co jejich dosud bezpečný přístav v Sevastopolu na okupovaném Krymu začaly stále častěji navštěvovat ukrajinské námořní drony plné výbušnin, nemluvě o raketách. Deník FORUM 24 o tom ostatně opakovaně informoval.
Zprávu o tom, že ruské bojové lodi zmizely beze stopy a také přístav Novorossijsk nyní zeje prázdnotou, přinesl nezávislý analytik vojenského námořnictva z účtu H I Sutton na sociální síti X. Ten se domníval, že Rusové stáhli své zbývající lodě v obavách z možného povolení ukrajinských útoků na ruské cíle pomocí amerických raket ATACMS, případně britských Storm Shadows.
Američané se ale v mezičase nechali slyšet, že omezení pro útoky jejich zbraněmi do hloubky ruského území trvá, a stejně tak Britové naznačili, že bez Bidenova pardonu ani své zbraně na Rusko útočit nenechají. Jak ale poznamenal výše zmíněný nezávislý ruský deník, je tu ještě jeden hráč. A tím je Francie.
Také Paříž totiž poskytla Kyjevu svou verzi raket Storm Shadow. Ty sice nesou jiný název „Scalp“, jinak se ale od svých britských „sestřiček“ nijak zásadně neliší. A jak konstatoval podle agentury Reuters nejmenovaný francouzský diplomat, „pokud britské úřady vyžadují souhlas od Spojených států k použití těchto raket, pak Francie takové povolení nepotřebuje“.
I to by mohl být důvod, proč mocné ruské námořnictvo, které již v Černém moři ztratilo nemálo hodnotných plavidel, zmizelo z Novorossijsku jako pára nad hrncem. Byl to koneckonců Macron, kdo jako první začal testovat účinnost diplomatické neurčitosti, když hovořil o možném vyslání západních sil na Ukrajinu. Informace o možném poskytnutí příslovečného bianco šeku Ukrajincům pro využití raket Scalp by tak nešly proti intencím jeho přístupu k ruské hrozbě, nemluvě o tom, že by tím pohněval Brity.
Ať už je ale důvod ruského zmizení jakýkoli, na cíli spojenců to nic nemění. Kdyby se podařilo vypudit ruské lodě a ponorky z Černomoří, znamenalo by to bezpochyby nemalý příspěvek k bezpečnosti ukrajinských měst, která dosud nerušeně a masivně ničily rakety Kalibr a další vymoženosti ruské civilizace odpalované z ruských plavidel v Černém moři. Jejich nepřítomnost by znamenala dost zachráněných životů. A to není málo.