ROZHOVOR / Jméno novinářky a aktivistky Alipat Sultanbegové se letos v květnu objevilo ve světových médiích poté, co musela urychleně opustit Rusko, protože jí hrozil trest několika let vězení. Posledním „proviněním“ bylo, že položila květiny k pomníku ukrajinského básníka Tarase Ševčenka, ale již předtím byla pod dozorem ruských orgánů kvůli své práci pro štáb Alexeje Navalného a příspěvkům na sociálních sítích. Pro deník FORUM 24 teď odpověděla na několik otázek o jejím dalším osudu v exilu.
Jak jsme již psali, Vyšetřovací oddělení Karasunského okresního vyšetřovacího výboru v Krasnodaru zahájilo proti Alipat Sultanbegové trestní stíhání za „diskreditaci“ ruské armády. V usnesení o zahájení řízení se uvádí, že Sultanbegova „nacházející se v blízkosti busty ruského básníka ukrajinského původu Ševčenka Tarase Grigorjeviče položila květiny k uvedenému pomníku“. Aktivistka u něj rovněž umístila cedule s nápisy „24. 2. 2022 – Den hanby“, „Odpusť nám, Ukrajino“ a tabulku s názvy ukrajinských měst.
„Nikdo nezdiskreditoval ruskou armádu více než ona sama a naše vláda. Miluji Rusko víc než všichni ti, kteří proti mně vykonstruovali tento případ. Od prvního dne jsem se postavila proti válce. A budu tak činit i nadále! NE válce!“ napsala pak na sociální sítě Sultanbegova. Rozhodnutí opustit Rusko pro ni bylo velmi těžké. „Byly dvě možnosti: jít do vězení, nebo odejít. Ano, mohla jsem se stát dalším politickým vězněm, ale pomohlo by mi to?“ dodala.
O vašem chystaném odjezdu z Ruska tehdy informovala různá média, ale můžete nám říct, co jste v Rusku předtím dělala?
Od všeho trochu. K politickému aktivismu jsem se dostala poměrně pozdě. Na konci roku 2020. Uvědomovala jsem si, že v Rusku není všechno v pořádku, ale snažila jsem se do politiky nezasahovat. Ale rok 2020 všechno změnil: pandemie, změny ústavy, protesty v Bělorusku, zatčení Furgala, otrava Navalného. Na konci roku 2020 jsem napsala do Navalného krasnodarského štábu a v roce 2021 jsem se stala dobrovolnicí ve štábu, pak jsem pro štáb vedla TikTok. Po uzavření štábu jsem začala školit volební pozorovatele. Pracovala jsem jako servírka v pizzerii a zároveň jsem psala příspěvky do různých médií. Na konci roku 2022 jsem začala pracovat v SOTAvision.
Web „Kavkazský uzel“ píše, že 29. dubna jste byla zadržena za zveřejnění pacifistického hesla na sociální síti. Byl proti vám sepsán protokol za diskreditaci ruské armády. O co šlo?
Od roku 2021 jsem měla hodně zadržení, v dubnu 2021 jsem měla první, na deset dní. Následovaly pokuty. Když začala válka, publikovala jsem příspěvky vyzývající lidi, aby vyšli do ulic. Sama jsem také vyšla na náměstí. Když začali zadržovat lidi, chodila jsem na policejní stanici dávat jim vodu a zapisovat si jejich údaje. Zadrželi mě, sepsali protokol za organizování protiválečného shromáždění a dali mi dvacet dní vazby. Po těch dvaceti dnech jsem zůstala 24 hodin doma a pak 18. března jsem byla zase zadržena a byly mi vystaveny dva protokoly: za avatar na twitteru NO WAR a za urážku policie, také na twitteru. Byla jsem zatčena na deset dní. Rok se mě pak nikdo nedotkl. Nová zadržení začala potom v roce 2023.
Pak proti vám bylo zahájeno trestní řízení poté, co jste zorganizoval akci u Ševčenkova pomníku v Krasnodaru. Jak tato akce vypadala?
Dne 25. února jsem byla zadržena za položení květin a nápisů „Odpusť nám, Ukrajino“ a „24. únor 2022 – Den hanby“ u Ševčenkova pomníku. Sebrali mě v práci, policie mě zadržela na tři hodiny a sebrala mi telefon. Bylo proti mně zahájeno trestní řízení a dne 18. května v noci jsem ve své poštovní schránce našla obálku a v ní dopis od Vyšetřovacího výboru. Dne 19. května jsem opustila zemi, protože všichni právníci říkali, že mám velmi málo času.
Jaký trest vám hrozil podle ruských zákonů?
Zahájili proti mně trestní řízení podle části 3 článku 280 trestního zákoníku Ruské federace „Diskreditace armády Ruské federace“ až na pět let odnětí svobody. O výši trestu by rozhodoval soud.
Na twitteru jste psala, že nemáte pas, takže teď jste v Arménii a nemůžete se odtamtud nikam dostat. Jak je možné z Ruska odjet bez pasu?
Měla jsem vnitrostátní pas a s ním můžete do Arménie odcestovat.
Jak se podle vás bude situace vyvíjet? Skončí Putinův režim brzy a očekáváte, že se v dohledné době vrátíte domů?
Věřím a doufám, že Putinův režim brzy skončí. Myslím, že ten režim se zmítá ve smrtelných křečích. Odhaduji, že vydrží do konce roku, a pak bude konec.