Ruské ministerstvo obrany formalizovalo status vězňů určených jako „potrava pro kanóny“ na frontě. Web Važnyje istorii zná obsah oficiálního nařízení ministerstva obrany o oddílech „Štorm Z“, které jsou tvořeny pouze z vězňů a jsou využívány pro útočné operace. Dokument kategoricky zakazuje míchání jejich příslušníků s ostatními vojáky. A to i po smrti. Zprávu přebral opoziční telegramový kanál Dviženije Vesna.
Výcvik vězňů v jednotkách Štorm Z trvá pouze 10 až 15 dní. Zároveň mohou příslušníci oddílů opustit bojiště pouze v důsledku těžkého zranění (nebo po smrti) a nemají fakticky nárok na lékařskou pomoc, to lze pouze „v rozsahu svépomocné a vzájemné pomoci“. Dokonce i mrtvoly v márnicích musí být uchovávány odděleně.
Kromě toho je velitelům útočných oddílů dovoleno vytvořit jakési zátarasy a „použít zbraně“ proti bojovníkům za účelem „obnovení kázně a v případě otevřené neposlušnosti“. Jak novináři zjistili, do hromadných útoků takzvané „mjasnyje šturmy“ jsou někdy v rámci oddílů Štorm Z vysíláni i mobilizovaní a dobrovolní vojáci z jiných jednotek.
Pojem „mjasnyj šturm“ není přesně totéž jako v četšině „masový útok“. Web Neolurk.org vysvětluje, že jde o taktiku hromadného útoku na nepřátelská opevnění „hlava nehlava“, kdy „velení stanoví úkol obsadit určité sídlo nebo opevněný prostor nepřítele a je mu (velení) jedno, za jakou cenu se to má uskutečnit“.
„Pokud útočníci nemají drtivou převahu v dělostřelectvu a letectvu a protivník není slabý duchem, dobře vyzbrojený a připravený, bude útok na jeho pozice trvat dlouho a může být velmi nákladný. V souvislosti s posledně jmenovaným jsou velitelé, kteří se nestarají o své podřízené, v pokušení použít pro takové případy potravu pro děla – již odsouzené bojovníky, kteří mohou zvítězit jen tím, že zavalí nepřátelské pozice svými mrtvolami. V takovém případě jsou obvykle posíláni nepřipravení rekruti, i když některé typy, které chtějí podat zprávu svým nadřízeným o dobytí příslušné osady, mohou do takového sebevražedného útoku klidně vrhnout i dokonale připravené jednotky,“ píše Neolurk.org.
Termín se začal používat díky kanálům ruských válečných zpravodajů na sociální síti Telegram, kteří velmi kriticky hodnotili taktiku tupého frontálního útoku wagnerovských bojovníků na Bachmut a Soledar, při němž zahynulo mnoho „kanonenfutru“, většinou trestanců, kteří byli náhodně vytaženi z různých kolonií a po skončení ukrajinské války jim byla slíbena svoboda.