Šéf ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin použil některá statistická čísla, aby dokázal, že se Rusku ekonomicky daří. Podle ekonomů si ale vybral údaje, které ve skutečnosti mnoho neznamenají.
„Byl zveřejněn nový žebříček zemí pro rok 2023 (podle HDP v paritě kupní síly). Rusko je dnes i přes nebývalý tlak pátou největší ekonomikou světa a největší v Evropě. Politický systém a ekonomický model vytvořený naším prezidentem opět prokázaly svou účinnost. Státy, které rozpoutaly nezákonnou sankční válku proti naší zemi, však nadále pociťují její negativní důsledky v plné míře. Spojené státy, které ztratily své vedoucí postavení, je nemohou získat zpět,“ píše Volodin na Telegramu.
Podobně mluvil už v lednu Vladimir Putin a odborníci ukazují, v čem je problém.
„Vytasil čísla, která vypadají na první pohled působivě, rozhodně ale nejsou pravdivá. Například tvrzení, že v paritě kupní síly jeho říše už překonala ekonomicky a průmyslově mnohem vyspělejší Německo, a je tak nejsilnější ekonomikou v Evropě a pátou nejsilnější na světě. Použil přitom ‚kouzelnou‘ metriku parity kupní síly (PPP), která zohledňuje koupěschopnost obyvatel jednotlivých států na domácím trhu a umožňuje přesněji srovnávat jejich ekonomickou sílu. Přesto ale ruská ekonomika ani zdaleka na německou nestačí,“ píše na Hrot24.cz František Novák.
Podle čísel Světové banky ruský HDP na hlavu zohledněný paritou kupní síly činil v roce 2022 36 308 dolarů a v případě Německa to bylo 63 522 dolarů, tedy téměř dvojnásobek. Český HDP je 49 195 dolarů, a jsme tedy daleko před Ruskem, které je na osmapadesátém místě a ještě před ním jsou země jako Rumunsko, Chorvatsko, Panama, Portoriko, Guyana.
Parita kupní síly, zjednodušeně řečeno, nevypovídá o síle ekonomiky v mezinárodním srovnání. Je to přibližný, a navíc s ohledem na další okolnosti přibližný údaj, který vypovídá o tom, jak levně/draze si člověk nakoupí doma. Jakmile ale běžný Rus nebo Čech vycestuje do zahraničí a chce si koupit to samé, tak ten velký rozdíl pozná. Pokud jde o hrubý domácí produkt (HDP), tedy tržní hodnotu veškerého finálního zboží a služeb daného státu v daném roce, je Rusko ve světě až na 11. místě za Itálií a Brazílií. Experti připomínají, že k ruské produkci přispívá po přechodu na „válečnou ekonomiku“ zbrojní průmysl, který ale kvalitu života většiny obyvatel nijak nezvyšuje.