Rusko plánuje převzetí politické moci nad Moldavskem do roku 2030. Vyplývá to z ruského dokumentu, který se podařilo získat moldavským investigativním novinářům ve spolupráci se zpravodajskými agenturami z dalších deseti evropských zemí a Spojených států. Strategii vlivu na Moldavsko Kreml vypracoval zhruba před dvěma lety.
Dokument, který se podařilo novinářům získat, nese název Strategické cíle Ruské federace v Moldavské republice a byl vypracován v roce 2021. Pokusy o realizaci řady jeho bodů se v posledních letech objevily ve veřejném prostoru díky některým na Rusko orientovaným politickým silám.
Podle novinářů dokument připravilo Ředitelství ruského prezidenta pro příhraniční spolupráci. Stejné, které vytvořilo strategii o pohlcení Běloruska do roku 2030. Strategie definuje rok 2030 jako konečný termín pro převzetí politické kontroly nad Moldavskem a jeho distancování se od západních partnerů.
Strategie má tři hlavní oblasti: vojensko-politickou, ekonomickou a humanitární. Cíle strategie mají potírat vliv NATO a Evropské unie na Moldavsko a zapojit ho do organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti a dalších mezinárodních projektů pod záštitou Ruské federace, urovnat podněsterský konflikt a posílit proruské nálady ve společnosti prostřednictvím informačního vlivu a vzdělávacích programů.
Z dokumentu, který zveřejnil neziskový projekt zaměřený na podporu právního státu a občanské společnosti v Rusku Centrum Dossier, vyplývá, že Ruská federace neplánuje přímý vojenský útok na jihozápadního souseda Ukrajiny. Plány Kremlu ale zahrnují podporu proruských politických sil a využití závislosti země na ruském dovozu k dosažení politických cílů.
Plánem Ruska je také diskreditace NATO mezi Moldavany do roku 2025. Kreml podle dokumentu doufá, že do roku 2030 se zvýší počet ruských médií, zachová se status ruštiny pro mezietnickou komunikaci a sníží se přítomnost měn třetích zemí.
„Cílem není zákeřně anektovat zemi, ale posílit proruský vliv v Moldavsku, především zabránit proevropským tendencím. Kreml považuje Moldavsko spíše za nárazník vůči Rusku než za součást ruského impéria. Stejně jako v případě Gruzie jde spíše o vystavení stopky Západu a všemožné zabránění vstupu země do EU a NATO,“ řekl novinářům zdroj z moldavských zpravodajských služeb, jak informuje server Ukrajinská pravda.
Strategii podle moldavských zpravodajských služeb vypracoval Andrej Vavilov z kremelského Úřadu pro pohraniční spolupráci. Vavilov je údajně absolventem Akademie FSB a před přechodem do Kremlu pracoval pro zpravodajskou službu asi deset let.