Podle Institutu pro studium války ISW se Putinovo Rusko snaží cíleně vzbudit a přiživovat nacionalistické choutky v Evropě. Zvláště se snaží působit v zemích, které měly v minulosti nějaké územní spory s Ukrajinou.
„Zdá se, že Rusko přiživuje a využívá neoimperialistické a nacionalistické nálady v Evropě, aby vrazilo klíny mezi Ukrajinu a její západní sousedy,“ konstatuje Institut pro studium války.
V sobotu 27. ledna prohlásil maďarský pravicový politik a předseda strany Hnutí Naše vlast László Toroczkai, že Maďarsko by si v případě ukrajinské porážky ve válce mělo nárokovat ukrajinskou Zakarpatskou oblast.
„Pokud Ukrajina ztratí svou státnost kvůli ruské invazi, vznese Naše vlast nárok na západní region Ukrajiny, který je domovem asi 150 000 etnických Maďarů,“ řekl šéf Naší vlasti a vyzval k autonomii pro etnické Maďary na západní Ukrajině. V jeho vystoupení však zaznívaly i jiné narativy, které šíří Putin a jeho propaganda. Toroczkai totiž mluvil zvláště o tom, že válka „ničí Evropu“ a „prezident Zelenskyj prodal svoji zemi Američanům“, a vyzval k „okamžitému ukončení války a k míru“.
V podobném duchu hovořil i pravicový rumunský politik a vůdce strany Aliance pro Svaz Rumunů Claudiu Tarziu, který v pondělí 29. ledna zdůraznil, že Rumunsko potřebuje „znovu integrovat“ oblasti Ukrajiny sousedící s Rumunskem, kde žije rumunské obyvatelstvo, aby si zachovalo suverenitu.
„Jsme na křižovatce jako obvykle a musíme se vypořádat s tím, abychom získali naši suverenitu a dokončili ji. Nebudeme skutečně suverénní, dokud nebude rumunský stát zpátky v jeho přirozených hranicích. Severní Bukovina nemůže být zapomenuta. Na jižní Besarábii nelze zapomenout. Vše, co bylo a je rumunského národa, se musí vrátit k hranicím stejného státu,“ řekl Tarziu.
Ruské zdroje samozřejmě prohlášení obou nacionalistických politiků s minimálním vlivem ve svých zemích okamžitě převzaly a ještě umocnily. Například prostřednictvím proválečných blogerů, kteří situaci na Ukrajině pravidelně komentují. „Konečně se začíná rýsovat budoucí vize rozdělení tzv. Ukrajiny, respektive vidíme přání evropských zájmů. Zatím se ozvali pouze politici (kteří mají ještě projít volebním cyklem) z Rumunska a Maďarska, ale můžete si být jisti, že skrze ně mluví konsolidovaná politická elita těchto evropských zemí,“ napsal například bloger vystupující pod jménem Starše Eddy.
Jiný bloger, War Gonzo, zase přiživuje ruská přání na rozvrat politických systémů evropských zemí tím, že oba výše zmíněné představitele malých nevýznamných stran považuje za důležité hybatele politiky. „Nedávno dva politici, maďarský László Toroczkai a rumunský Claudio Tarziu, oznámili, že jejich země si budou nárokovat části Ukrajiny. Oba politici jsou vůdci, jak to klišovitě označují západní média, krajně pravicových stran Naše vlast (Maďaři) a Aliance za svaz Rumunů. Jejich organizace však nejsou marginální. Tyto strany sebevědomě obsazují v celostátních volbách zdaleka ne poslední místa a jejich hlasy by neměly být ignorovány. Navíc se možná tito marginálové vyjadřují k tomu, co si oficiální moc přeje, ale zatím to říci nemůže,“ napsal War Gonzo.
A nesmí se zapomenout, že samotný Putin a další vysocí ruští představitelé v prosinci 2023 tvrdili, jak připomíná ISW, že „Ukrajina má historické územní spory s Polskem, Rumunskem a Maďarskem, a aby si mohla zachovat svou suverenitu, musela by se celá země skládat jen z hranic Lvova“. Ruské vedení také v době ještě před vypuknutím války vážně uvažovalo o návrhu rozdělit Ukrajinu mezi Rusko a Západ.
„Zdá se, že ruský ultranacionalistický rámec konceptu nazývaný jako tzv. ruský mír získal pozornost mezi nacionalistickými evropskými frakcemi, když byl aplikován na jejich vlastní nacionalistické ideologie, a ruští aktéři informačního prostoru se pravděpodobně snaží využít tohoto ideologického sklonu k vražení klínu mezi Ukrajinu a její sousedy,“ uzavírá svoji analýzu ISW.